X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To cyniczna gra". Stanisław Żaryn o metodach działania białoruskich służb

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 16:20
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał w niedzielę, że białoruskie służby nadal organizują i osłaniają ataki migrantów na granicę polsko-białoruską. Podkreślił, że nie tylko użyczają cudzoziemcom sprzętu i dostarczają kładki ułatwiające przechodzenie przez ogrodzenie, ale też podejmują bezpośrednie działania wymierzone w naszych funkcjonariuszy.
Kryzys na granicy. Stanisław Żaryn pokazał metody działania białoruskich służb
Kryzys na granicy. Stanisław Żaryn pokazał metody działania białoruskich służbFoto: KPRM

Stanisław Żaryn mówił w TVP Info, że Białorusini rzucają w osoby strzegące naszej granicy kamieniami po to, żeby utrudnić im interwencję w miejscu innych działań, czyli tam, gdzie dochodzi do prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski.

Dodał, że w celu utrudniania interwencji naszych funkcjonariuszy wykorzystywane są również lasery i silne światła oślepiające. - Oni z jednej strony nie są w stanie wtedy tak skutecznie interweniować, a z drugiej strony nie widzą na przykład kamieni czy gałęzi lecących w ich stronę - podkreślił Stanisław Żaryn.

- Zatem widać, że taka cyniczna gra po to, żeby zwiększyć ryzyko dla naszych ludzi, jest prowadzona przez służby białoruskie - dodał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Stanisław Żaryn wskazał ponadto, że kamienie lecą w stronę naszych służb bardzo często. - Właściwie każdej nocy nasi ludzie służący na granicy spotykają się z próbami masowego wdarcia się na stronę polską. Te próby są organizowane i koordynowane przez służby białoruskie - powiedział rzecznik.

Kryzys na granicy. Najnowsze dane

Straż Graniczna poinformowała, że w sobotę odnotowano 125 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej. Ponad 50 migrantów otrzymało też nakaz opuszczenia Polski.

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa podał, że ok. godziny 17.30 w okolicach Starzyny kilkudziesięciu policjantów interweniowało w związku z próbą siłowego przekroczenia granicy. "Policjanci zabezpieczali prace związane z naprawą uszkodzonego ogrodzenia. Interwencja została zakończona koło 22" - czytamy.

Natomiast w Mielniku na polską granicę napierała grupa licząca ok. 40 osób. Akcja rozpoczęła się ok. godz. 20.30. Zdarzenia przebiegały podobnie jak wcześniej w okolicach Dubicz Cerkiewnych. Na początek cudzoziemcy obrzucali kamieniami polskich funkcjonariuszy i żołnierzy, a Białorusini oślepiali ich.

Statystyki z soboty są jednak znacznie lepsze niż dane z poprzednich dni. W piątek służby informowały bowiem o 206 próbach nielegalnego przekroczenia granicy, a w czwartek było ich 217.

Od początku roku SG zanotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Granica. Aktualne ograniczenia

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni, czyli do końca listopada.

Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

Zobacz także:

jp

Czytaj także

Oficer prasowy Straży Granicznej: walczymy z reżimem, nie z migrantami

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 11:06
- Cały czas widzimy funkcjonariuszy służb białoruskich, widać, że to zdarzenia inspirowane - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewelina Michalska z biura prasowego Komendy Głównej Straży Granicznej, pytana o próby forsowania polskiej granicy. Wszelkie zdarzenia odbywają się pod nadzorem służb białoruskich, jest to ewidentne. Widzimy, że walczymy z reżimem, nie z migrantami - dodała. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne ataki na polskie służby na granicy. Dwóch żołnierzy zostało rannych

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 09:55
Ostatniej doby stuosobowa grupa migrantów zaatakowała umocnienia na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Białowieży - poinformowała Straż Graniczna. Nie były to jedyne próby forsowania polskiej granicy, w sumie takich podejść było ponad 200. SG odnotowała też ponad 300-krotny wzrost prób nielegalnego wdarcia się do Polski rok do roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Brzeski: nasilenie kryzysu migracyjnego na granicy będzie oznaczać zbliżającą się agresję na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 17:46
- W przypadku nasilania się tej presji będzie to przede wszystkim świadczyło o tym, że bardzo realnie zbliżać się będzie agresja na Ukrainę - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Brzeski, ekspert ds. wojny hybrydowej. 
rozwiń zwiń