X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. SG podała nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:37
Straż Graniczna w środę wydała 56 postanowień nakazujących opuszczenie Polski. Rzecznik Straży Granicznej porucznik Anna Michalska poinformowała, że w sumie od początku obowiązywania nowych przepisów dotyczących nielegalnego przekraczania granicy nakaz opuszczenia Polski i trzyletni zakaz wjazdu do strefy Schengen dostało 1860 cudzoziemców.
Straż Graniczna wydała 56 postanowień nakazujących opuszczenie Polski
Straż Graniczna wydała 56 postanowień nakazujących opuszczenie PolskiFoto: PAP/Piotr Nowak

Rzecznik mówiła, że w środę Straż Graniczna odnotowała 375 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w tym miesiącu było ich ponad 8 tysięcy, a od początku roku ponad 37 tysięcy. W tym roku Straż Graniczna zatrzymała 2600 cudzoziemców.

- W tym miesiącu zatrzymaliśmy 300 cudzoziemców. Głównie to obywatele Iraku, bo aż dwieście osób, w drugiej kolejności obywatele Syrii, to grupa około 50 osób, dalej obywatele Turcji - mówiła porucznik Anna Michalska. W zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców prowadzonych przez Straż Graniczną przebywa 1856 osób.

W czasie siłowego forsowania granicy po stronie białoruskiej był puszczany hymn Polski

W środę na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze grupa ponad 200 osób siłowo forsowała granicę. Rzecznik SG porucznik Anna Michalska powiedziała, że w trakcie incydentu był puszczany po stronie białoruskiej hymn Polski.

Rzecznik Straży Granicznej mówiła, że granica była forsowana przy czynnym wsparciu białoruskich służb. - Osoby były agresywne, rzucały kamieniami, konarami drzew w patrole polskich służb. Około 230 osób przeszło na stronę na odległość kilku, czy kilkudziesięciu metrów. Te osoby zostały zatrzymane, pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzone do linii granicy - mówiła rzecznik. Po polskiej stronie granicy zostało siedem osób, z których pięć trafiło do szpitala, a dwie to rodzina kobiety, która jest w szpitalu.

Zobacz także rozmowę z dr. Andrzejem Anuszem w poranku "Polskiego Radia 24"

Porucznik Anna Michalska mówiła, że forsowanie granicy było skoordynowane przez służby białoruskie, które nagrywały polskich funkcjonariuszy i oślepiały ich laserami.

Czytaj także:

40 represjonowanych obywateli Białorusi dostało wizy humanitarne

Minionej doby do Polski wjechało 40 obywateli Białorusi. Rzecznik Straży Granicznej porucznik Anna Michalska poinformowała, że to osoby represjonowane, które dostały wizy humanitarne. - Osoby, które złożyły w przejściach granicznych wnioski o ubieganie się o ochronę międzynarodową w Polsce - powiedziała rzecznik.

Z informacji przekazanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców wynika, że w tym roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 6 tysięcy 800 cudzoziemców. Najwięcej wniosków złożyli obywatele: Białorusi - 2 tysiące osób, Afganistanu - tysiąc 700 osób oraz Iraku - tysiąc sto osób.

Decyzje o przyznaniu ochrony międzynarodowej otrzymało w tym roku tysiąc 900 cudzoziemców. Byli to głównie obywatele Białorusi - 980 osób oraz Afganistanu - 720 osób, to ewakuowani w sierpniu współpracownicy polskiego wojska i dyplomacji.

dn

Czytaj także

Kolejne próby sforsowania granicy przez migrantów. SG podała dane z ostatniej doby

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 10:00
Służby pracujące na granicy polsko-białoruskiej w każdej chwili muszą mierzyć się z licznymi próbami nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów sprowadzonych do Europy przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Nie inaczej było tej nocy. Grupa 50 agresywnych osób próbowała sforsować granicę i przedostać się na terytorium Polski w rejonie Białowieży. Ta próba została udaremniona. Łącznie Straż Graniczna odnotowała ostatniej doby 174 incydenty nielegalnego przedostania się do Polski.
rozwiń zwiń