"Nie chcemy oszczędzać kosztem obywateli". Rząd zapowiada zmiany w administracji

2021-11-25, 12:52

"Nie chcemy oszczędzać kosztem obywateli". Rząd zapowiada zmiany w administracji
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu ma zająć się między innymi przepisami dotyczącymi tarczy antyinflacyjnej.Foto: Adam Guz/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek, że rząd doprowadzi do zaoszczędzenia części środków przeznaczonych na administrację. - To działanie ważne dla postrzegania Polski przez rynki finansowe – powiedział.

- Pokazujemy sprawcze państwo, państwo w działaniu. Dlatego przez okres trwania tej podwyższonej inflacji robimy jeszcze jedno działanie ważne dla postrzegania Polski przez rynki finansowe – doprowadzimy do zaoszczędzenia środków przez administrację publiczną – powiedział premier Mateusz Morawiecki w czwartek.

Z zapowiedzi premiera wynika, że w 2022 r. ograniczone zostanie tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych etatów czy urzędów. Jeśli pojawi się konieczność wzmocnienia kadrowego, to będzie się odbywać ono na zasadzie etat za etat. Rząd zamierza także doprowadzić do przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod kątem ich efektywności. Poza tym premier zapowiedział również ograniczenie finansowania programów w ramach już istniejących funduszy celowe.

Oszczędności rzędu 3-5 mld zł

Te działania mają dać – jak wynikało z informacji przedstawionej podczas konferencji prasowej – oszczędności rzędu 3-5 mld zł. - Chcę powiedzieć, że będziemy reagować elastycznie. Niektóre działania są obliczone na trzy miesiące, inne na pięć miesięcy. Mają one pomóc przez te najtrudniejsze miesiące zimowe, gdy spodziewamy się podwyższonej inflacji – stwierdził premier.

Posłuchaj

Premier o tarczy antyinflacyjnej (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie występował na forum UE o dodatkowe instrumenty, które będą mogły zamortyzować wzrost cen. - Będziemy blokować te działania, które mogą doprowadzić do dalszej zwyżki energii elektrycznej – dodał premier.

Na konferencji premier zaproponował duży program obniżek podatków, aby złagodzić skutki inflacji. Od 20 grudnia na pięć miesięcy zostanie wprowadzona obniżka cen paliw. Obniżona zostanie też stawka podatku VAT na gaz - do 8 proc. - oraz na energię elektryczną - do 5 proc. - i zmniejszona, nawet do zera, akcyza. Ponadto gospodarstwa rolne będą mogły otrzymać dodatek osłonowy.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej