X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczepienia 5-latków. Cessak: stosunek korzyści do ryzyka jest większy

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 20:27
Jak poinformował prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak, w trakcie badań klinicznych szczepionki przeciw COVID-19 wśród dzieci w wieku 5-11 lat odnotowano tylko jedno ciężkie działanie niepożądane.
Szczepienia 5-latków. Cessak: stosunek korzyści do ryzyka jest większy
Szczepienia 5-latków. Cessak: stosunek korzyści do ryzyka jest większyFoto: smile23/Shutterstock

W najbliższych dniach Europejska Agencja Leków (EMA) powinna wydać rekomendację dotyczącą szczepień przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Także w tym tygodniu Komisja Europejska prawdopodobnie przyjmie tę rekomendację.

Grzegorz Cessak zaznaczył, że badania kliniczne przeprowadzono na grupie ponad 2300 dzieci. Jedyne ciężkie działanie niepożądane zgłoszono w trakcie pierwszej fazy badań. - To była wysoka gorączka na poziomie 39,7 stopnia u dziesięcioletniego uczestnika. To była oczywiście krótkotrwała gorączka, która ustąpiła następnego dnia. W fazie drugiej i trzeciej badań klinicznych nie zgłoszono w ogóle ciężkich działań niepożądanych. Widzimy w tej grupie wiekowej, że stosunek korzyści do ryzyka jest większy - mówił na konferencji prezes URPL.

Szczepienia 5-latków. Najnowsze dane

Grzegorz Cessak przytoczył też dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób z kilkunastu krajów unijnych. Wynika z nich, że 78 procent hospitalizowanych dzieci w wieku od 5 do 11 lat nie miało przewlekłych chorób współistniejących. Najnowsze dane z Europy i Stanów Zjednoczonych w jego ocenie potwierdzają też, że czwarta fala pandemii dotyka najmłodszych. W USA obecnie ponad 25 procent chorych stanowią dzieci, natomiast w Europie to co trzecia lub co czwarta osoba.

Badania kliniczne szczepionki firmy Pfizer wśród 5-11-latków zostały przeprowadzone w 90 ośrodkach na całym świecie, w tym w Polsce. Dawka dla dzieci jest mniejsza niż dla dorosłych - wynosi 10 mikrogramów (dla dorosłych jest to 30 mikrogramów), dlatego fiolki dla tej grupy wiekowej będą oznaczone kolorem pomarańczowym. Skuteczność szczepionki oceniono na 97,7 procent.

Posłuchaj
00:29 11417893_1.mp3 Prezes URPL: koronawirus dotyka coraz więcej dzieci (IAR) 

W Polsce w starszej grupie wiekowej dzieci i młodzieży - od 12. do 17. roku życia - dotychczas zaszczepiono milion 600 tysięcy osób. Działania niepożądane stanowiły 0,004 procent i miały głównie łagodny, przejściowy charakter.

Zobacz także: Marcin Horała w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także: 

ng

Czytaj także

Niepożądane odczyny poszczepienne w Polsce. Rząd opublikował dane

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 07:09
- Po podaniu w Polsce ponad 38,4 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono 15,7 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych – wynika z danych udostępnianych na rządowych stronach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 20 mln Polaków zaszczepionych przeciw COVID-19. Trwa dyskusja nad nową szczepionką

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 07:10
W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce 20 088 239 osób. Do świąt Bożego Narodzenia jest dość czasu, by ludzie się opamiętali i zaszczepili — powiedział prof. Włodzimierz Gut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ograniczy ryzyko". Kaźmierczak o ustawie pozwalającej sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 20:37
- Wiedza o szczepieniu pozwoli na różnego rodzaju działania przedsiębiorców mające na celu utrzymanie produkcji, czy normalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.
rozwiń zwiń