X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

TK zdecydował ws. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. "Artykuł niezgodny z konstytucją"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 17:52
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma kompetencji do oceny legalności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie zapadło w postępowaniu toczącym się z wniosku Prokuratora Generalnego.
TK orzekł, że zaskarżony przepis Konwencji, w zakresie, w jakim obejmuje Trybunał Konstytucyjny pojęciem sądu, jest niezgodny z konstytucją
TK orzekł, że zaskarżony przepis Konwencji, w zakresie, w jakim obejmuje Trybunał Konstytucyjny pojęciem sądu, jest niezgodny z konstytucjąFoto: PAP/Albert Zawada
  • Prokurator wniósł o zbadanie zgodności z Konstytucją art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w rozumieniu, w jakim pojęcie "sąd" ma obejmować także TK
  • Artykuł, o który chodzi, stanowi o prawie każdego do rozpatrzenia jego sprawy przez niezawisły i bezstronny sąd powołany zgodnie z ustawą
  • Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pojęcie "sąd" w rozumieniu konwencji go nie obejmuje

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie wniosku Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, który chciał zbadania konstytucyjności przepisu Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w jakim pozwala ona ETPC na dokonywanie oceny legalności wyboru sędziów TK.

TK orzekł, że zaskarżony przez Ziobro przepis Konwencji, w zakresie, w jakim obejmuje Trybunał Konstytucyjny pojęciem sądu, jest niezgodny z konstytucją. TK uznał też za niekonstytucyjne rozumienie tego samego przepisu ETPC, które przyznaje Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kompetencje do oceny legalności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Wyrok TK dotyczy art. 6 ust. 1 zdanie pierwsze Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Głosi on, że "każdy ma prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą przy rozstrzyganiu o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym, albo o zasadności każdego oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej".

Szczegóły zaskarżenia

Zapis ten został zaskarżony w zakresie, "w jakim obejmuje on dokonywanie przez Europejski Trybunał Praw Człowieka oceny legalności procesu wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego w celu ustalenia, czy Trybunał Konstytucyjny jest niezawisłym i bezstronnym sądem ustanowionym ustawą", a także w zakresie, w jakim pojęcie "sąd", użyte w tym przepisie, obejmuje TK.

Prokurator Generalny skierował wniosek w tej sprawie do Trybunału w lipcu. Jak zaznaczał, PG w sprawie chodzi o "dopilnowanie, aby rozwój orzecznictwa ETPC, będący refleksem dynamicznego charakteru praw gwarantowanych przez konwencję, nie przybrał postaci wypaczenia pierwotnego znaczenia postanowień konwencji, nielegitymizowanego wolą państw - stron". "Jako taki jawi się zaś wyrok ETPC z 7 maja 2021 r. Xero Flor przeciwko Polsce" - oceniono.

ETPC: Polska naruszyła przepisy konwencji

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekając w sprawie firmy Xero Flor, uznał, że Polska naruszyła przepisy konwencji w zakresie prawa do rzetelnego procesu sądowego przez sąd ustanowiony ustawą. Sprawa rozpoznawana przez ETPC dotyczyła firmy, która pozwała Skarb Państwa, skarżąc wysokość odszkodowania z powodu zniszczeń na polu. Po wyrokach sądów niekorzystnych dla firmy sprawa trafiła do TK, który ją umorzył, a decyzję podpisał sędzia TK Mariusz Muszyński. ETPC przychylił się do argumentacji firmy i uznał, że w polskim TK orzekał sędzia, który nie miał do tego prawa.

TK orzekł w tej sprawie w pięcioosobowym składzie. Wyroki Trybunału są ostateczne.

Zobacz: Wiceszef MSZ: rozszerzanie kompetencji UE jest wykorzystywane do bezprecedensowego nacisku na Polskę

Czytaj także:

pb

Czytaj także

Jest wyrok TSUE ws. obowiązującego w Polsce systemu delegowania sędziów. Kaleta: kolejny polityczny atak

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 20:27
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta stwierdził, że orzeczenie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest "kolejnym politycznym atakiem europejskiego trybunału sprawiedliwości nakierowanym na zdestabilizowanie polskiego porządku prawnego". Odniósł się w ten sposób do orzeczenia TSUE mówiącego, że prawo Unii stoi na przeszkodzie obowiązującemu w Polsce systemowi delegowania sędziów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W polityce europejskiej niebezpiecznie nasiliły się nieczyste zagrywki". Szefowie EKR krytykują zablokowanie KPO w PE

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 21:13
Szefowie europejskich konserwatystów krytykują 5 grup w Europarlamencie, które zażądały zablokowania polskiego planu odbudowy przez Komisję. "Żądanie to jest skandaliczne, podyktowane czystą mściwością, z całkowitym pominięcie prawa, prawdy i przyzwoitości" - napisali Ryszard Legutko i Raffaele Fitto w liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej. We wtorek chadecy, socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści zaapelowali do Komisji, by powstrzymała się od zatwierdzenia KPO dopóki nie zostaną spełnione przez Polskę wszystkie warunki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patryk Jaki o tzw. mechanizmie warunkowości: pretekst, by odebrać Polsce środki UE

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 11:45
- Mamy do czynienia z nieformalnym rozpoczęciem procedury mechanizmu warunkowości, która - jak przypominam - miała nie być stosowana do czasu orzeczenia TSUE. To był wprawdzie tzw. gentlemen's agreement na poziomie politycznym, ale na gentlemanów nie ma co liczyć w polityce międzynarodowej - mówił w Polskim radiu 24 Patryk Jaki (Solidarna Polska).
rozwiń zwiń