X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czwarta fala pandemii. Minister zdrowia: szczepienia są jakościową zmianą w walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:15
- To, że szczepienia stały się tak powszechnie dostępnym dobrem jest jakościową zmianą, która nam pozwala inaczej podchodzić do walki z pandemią - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, który zdalnie łączył się z uczestnikami odbywającej się w Rzeszowie międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej szczepieniom przeciw COVID-19.
Minister wyraził nadzieję, że już niedługo będziemy mogli dyskutować nie tylko o szczepieniach, ale także o lekach.
Minister wyraził nadzieję, że już niedługo będziemy mogli dyskutować nie tylko o szczepieniach, ale także o lekach.Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Adam Niedzielski przypomniał, jak wyglądały zmagania z pandemią, m.in. podczas jej pierwszej i trzeciej fali. Zaznaczył, że podczas trzeciej fali "zmęczenie restrykcjami już zaczęło pojawiać się jako problem społeczny". Jednocześnie wtedy – zauważył minister – "szczepienia nie oddziaływały w ten sposób, żebyśmy mogli prowadzić mniej restrykcyjna politykę".

Zwrócił uwagę, że "teraz mamy czwartą falę, gdzie są zupełnie inne realia". - Mamy wyszczepione 60 proc. dorosłej populacji. Za chwilę będziemy mieli możliwość szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. (…) Realny wpływ szczepień przejawia się tym, że możemy prowadzić, w miarę oczywiście, normalne życie społeczno-gospodarcze – powiedział Niedzielski.

Immunizacja w społeczeństwie

W jego ocenie "ta immunizacja, zaszczepienie, są podwaliną do tego, żeby w coraz mniejszym stopniu pandemia ingerowała w nasze życie społeczno-gospodarcze".

- Oczywiście przez to, że zabezpiecza nas przed zakażeniem, zabezpiecza nas przed ciężkim przechodzeniem. Jakkolwiek widzimy, że badania dotyczące kolejnych mutacji pokazują, że pierwotne szczepienie aż tak dużej ochrony nie zapewnia jak zapewniało wobec pierwotnej mutacji – przypomniał.

Dodał, że "wobec tego bardzo się cieszę, że możemy w atmosferze racjonalnej, rozsądnej porozmawiać o szczepieniach; pokazać i informować o ich realnych skutkach". Podziękował wojewodzie podkarpackiemu Ewie Leniart za zorganizowanie konferencji.

Dyskusja także o lekach

Niedzielski wyraził nadzieję, że "już niedługo będziemy mogli dyskutować nie tylko o szczepieniach, ale także o lekach, które w zasadzie są już dostępne na rynku, które dają większą nadzieję".

- Być może ta kolejna fala, z którą będziemy mieli do czynienia, będzie falą, gdzie nie tylko zabezpieczeniem jest szczepienie, ale będziemy mieli w ręku kolejne narzędzie w postaci leków – podkreślił minister zdrowia.

Celem rzeszowskiej konferencji – jak informują organizatorzy – jest m.in. "popularyzowanie fachowej wiedzy o szczepionkach i tym samym wpływanie na podniesienie odsetka osób zaszczepionych".

Zobacz także:

pg

Czytaj także

Rekord zakażeń w czwartej fali. Zobacz nowe dane resortu zdrowia dot. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:47
Mamy 28 380 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - przekazało Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło 460 osób.
rozwiń zwiń