Duński artysta w Poznaniu. Piotr Gliński otworzył wystawę "Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza"

2021-11-22, 15:53

Duński artysta w Poznaniu. Piotr Gliński otworzył wystawę "Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza"
Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego podczas otwarcia wystawy „Vilhelm Hammershoi, Światło i cisza” . Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W poznańskim Muzeum Narodowym otwarto wystawę "Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza". To pierwsza w Polsce i w Europie Środkowej monograficzna wystawa, która poświęcona jest dziełom wybitnego duńskiego artysty.

Wystawę otwarto w poniedziałek z udziałem ministra kultury, wicepremiera Piotra Glińskiego.

Vilhelm Hammershoi (1864-1916) malował nastrojowe krajobrazy, charakterystyczne wnętrza, realistyczne portrety, miejskie pejzaże.

Ekspozycja prezentuje zarówno najbardziej znane obrazy duńskiego mistrza, jak i rzadko eksponowane rysunki, akwarele i fotografie. Są wśród nich dzieła ze wszystkich okresów twórczej aktywności – od lat studiów na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, po ostatnie lata życia.

Wicepremier Piotr Gliński powiedział podczas otwarcia ekspozycji, że wystawa jest dowodem wysokiego poziomu i profesjonalizmu polskich instytucji kultury.

- Cieszę się, że ta wystawa została zrealizowana, tego typu wspaniałych wystaw w Polsce mamy bardzo wiele. Polskie muzea, zwłaszcza w ostatnim czasie, działają bardzo intensywnie, bardzo profesjonalnie i znacznie bardziej odważnie. Nie wahamy się, jeśli chodzi o wsparcie różnego typu tak wielkich wyzwań jak wystawa Vilhelma Hammershoia – powiedział.

Szef resortu kultury podkreślił, że otwierana w Poznaniu wystawa to także dowód na doskonale rozwijającą się współpracę międzynarodową.

- Mamy tego wiele dowodów i przykładów - także jeśli chodzi o przyszłość, plany instytucji muzealnych. Są bardzo ambitne i myślę, że będą zrealizowane. Jesteśmy gotowi dalej wspierać wszystkie odważne projekty artystyczne – powiedział wicepremier.

Najważniejszy pokaz sztuki duńskiej w ciągu ostatnich 25 lat

Ambasador Królestwa Danii Ole Toft podkreślił, że poznańska wystawa jest najważniejszym pokazem sztuki duńskiej w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat. Podziękował wszystkim duńskim i polskim partnerom zaangażowanym w ten projekt.

- Vilhelm Hammershoi jest malarzem, który w sposób znakomity uchwycił nastrój i charakter Północy, w której tworzył, wychował się i urodził. Chyba nikt tak dobrze nie oddał charakteru życia w tej części Europy, jak Hammershoi w swoich obrazach i nie jest chyba dziełem przypadku, że tę wystawę otwieramy w listopadzie, który jest czasem przejścia między jesienią a zimą - powiedział Ole Toft.

Na ekspozycji zgromadzono ok. 50 obiektów: obrazy olejne, rysunki, akwarele, fotografie, ukazujące kluczowe motywy twórczości duńskiego artysty: charakterystyczne wnętrza, puste lub z postacią kobiety, krajobrazy, miejskie pejzaże, portrety oraz akty.

- Organizacja tej ekspozycji była dla nas wielkim wyzwaniem, dziś cały świat interesuje się Hammershoiem, zabiega o jego dzieła. Prezentowane przez nas obrazy na co dzień stanowią element stałych ekspozycji największych, najważniejszych europejskich muzeów – powiedziała kuratorka wystawy Martyna Łukasiewicz.

Wyjaśniła, że główne rozdziały narracji wystawy zostały zbudowane wokół kluczowych motywów w twórczości duńskiego artysty.

Cały przekrój twórczości

- Zależało mi na tym, żeby ekspozycja była przyczynkiem do poznania całego przekroju jego twórczości - prezentujemy wszystkie tematy, jakie Hammershoi podejmował i które nie zawsze pojawiają się na jego wystawach - powiedziała.

Ekspozycja powstała we współpracy ze Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, skąd wypożyczone zostały jedne z najważniejszych i najsłynniejszych dzieł duńskiego mistrza. Dzieła pochodzą także z innych muzeów i instytucji sztuki, m.in. z Hirschsprung Collection w Kopenhadze, Musée d'Orsay w Paryżu, Nasjonalmuseet w Oslo czy Alte Nationalgalerie w Berlinie.

Patronat honorowy

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński otoczył wystawę patronatem honorowym.

Kolekcję dzieł Hammershoia będzie można podziwiać w stolicy Wielkopolski do 23 stycznia 2022 roku. Potem pokaże ją Muzeum Narodowe w Krakowie.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny. W styczniu w Poznaniu odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona artyście. 

Czytaj także:

es

Polecane

Wróć do strony głównej