X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ks. prof. Krzysztof Pawlina: dzień Wszystkich Świętych to okazja do trzech darów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 08:15
- Te dary możemy ofiarować rodzinie, najbliższym, także zmarłym - mówi przewodniczący Komitetu Nauk Teologicznych PAN, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. Krzysztof Pawlina. Wymienia dar pamięci, modlitwy i przebaczenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Daniel Jedzura/shutterstock
shutterstock cmentarz free 1200.jpg
"Cmentarze pozostaną otwarte". Minister zdrowia o Wszystkich Świętych

Pamięć

- Możemy opowiedzieć dzieciom i wnukom, kto spoczywa na cmentarzach. To często ludzie zasłużeni dla rodziny, wyjątkowi dla ojczyzny, literatury, sztuki. To opowieść o rodzinie - zaznacza duchowny.

Jak wyjaśnia, "nie wystarczy kupić kwiaty i położyć znicze" i dodaje, że darem dla żyjących jest opowiadanie o tych, którzy odeszli. - Żeby nie być odciętym od rodziny, nie wiedząc, kto kim jest w rodzinie, warto na to zwrócić uwagę - mówi ks. Pawlina.

Modlitwa

- Wypominki to czytanie po imieniu tych, którzy zmarli. To przypominane Bogu "pamiętaj o nich", ale też dla nas, żebyśmy i my pamiętali - wyjaśnia teolog. - Bardzo zachęcam młode pokolenie, żeby się takiej tradycji nauczyć. Każdy z nas kiedyś stąd odejdzie, a kto Bogu przypomni o nas? - pyta ks. Pawlina.

autobusy 1200.jpg
Dodatkowe autobusy i tramwaje dowiozą do cmentarzy. Zmiany w komunikacji

Przebaczenie

- Są ludzie, którzy umarli, a z nimi się nie pojednaliśmy. Mamy w nas żal, nosimy trudne myśli. W dzień Wszystkich Świętych, kiedy idę na grób, kładę kwiaty, zapalam znicz, mogę położyć też przebaczenie. To mnie uwalnia, wchodzę w inny świat - w świat miłości - opisuje rektor Akademii Katolickiej.

Przemysław Goławski

Czytaj także

Wszystkich Świętych a Zaduszki. Czym się różnią i jaką rolę pełnią w życiu wierzących?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 08:00
1 listopada wypada uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień później obchodzimy Zaduszki. Czym się różnią? Jakie mają tradycje? Jak ważną rolę pełnią w życiu wierzących? Poniżej zbiór najważniejszych informacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasza modlitwa jest w tym czasie najważniejsza". Jak przeżyć 1 listopada bez wizyty na cmentarzu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 13:31
- Pasterze Kościoła wyszli z jak najbardziej słuszną propozycją, żeby zapewnić bezpieczeństwo wiernym, żebyśmy nie gromadzili się w wielkich grupach na cmentarzach, żeby nie zarażać się wzajemnie - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej.
rozwiń zwiń