X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dyskusja o cenach energii na szczycie UE. Premier wzywa KE do działania w związku z polityką Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 20:00
Polska oczekuje od Komisji Europejskiej zbadania działań Gazpromu pod kątem zasad antymonopolowych. Takie stanowisko, według unijnego źródła Polskiego Radia, przedstawił premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu Rady Europejskiej. Unijni przywódcy dyskutują w Brukseli o gwałtownych podwyżkach cen energii i sposobach na złagodzenie skutków tego kryzysu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Alexander Chizhenok

Jak przekazało unijne źródło, szef polskiego rządu podkreślił, że doszło do manipulacji na rynku gazu ze strony rosyjskiego Gazpromu. - Gazprom nie wykorzystuje możliwości magazynowania i sieci, stąd wzrost cen - wskazywał premier.

1200  gazprom rosja gaz shutterstock.jpg
Manipulacje Gazpromu na rynku gazowym. Polska chce dochodzenia KE

W związku z tym - dodało źródło Polskiego Radia - Polska oczekuje od Komisji Europejskiej wykorzystania "wszelkich dostępnych instrumentów", by zbadać działania Gazpromu pod kątem zasad antymonopolowych zgodnie z artykułem 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

W myśl tego przepisu jedno lub więcej przedsiębiorstw nie może na rynku wewnętrznym lub na znacznej jego części nadużywać pozycji dominującej, w zakresie, w jakim może wpływać na handel między państwami członkowskimi.

Obowiązkowe magazyny gazu oraz raporty dot. energetyki

Według unijnego źródła, premier Morawiecki przedstawił też postulat obowiązkowego posiadania magazynu gazu przez każde państwo członkowskie po to, aby "zwiększyć odporność na manipulacje".

Czytaj więcej:

Kolejny postulat szefa polskiego rządu dotyczy stworzenia raportu o działaniach na rzecz obniżenia cen za energię w kontekście systemu handlu emisjami (ETS).

Pomoc dla gospodarstw

Mateusz Morawiecki zwracał też uwagę na potrzebę wsparcia gospodarstw domowych o niskich dochodach. Ten postulat szef polskiego rządu przedstawił, wchodząc na posiedzenie Rady Europejskiej. Jak zaznaczył, na ukończeniu są krajowe regulacje, mają one wesprzeć przedsiębiorców oraz najmniej zamożne gospodarstwa domowe, które odczują podwyżki cen prądu.

Szef polskiego rządu dodał, że Polska przestrzegała przed rynkowymi manipulacjami ze strony rosyjskich gigantów, szczególnie przy okazji realizacji projektu Nord Stream 2. - Polityka ekonomicznego, gazowego szantażu prowadzona przez Gazprom i Rosję jest tym bardziej możliwa, jeśli ruszy Nord Stream 2 - mówił premier.

ng

Czytaj także

Tomasz Stępień: wysokie ceny gazu utrzymają się dotąd, dopóki będzie trwała zależność od jednego dostawcy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 14:23
- W sferze politycznej, w której widać chociażby oddziaływanie sankcji, nadal istnieje możliwość wpływu na proces certyfikacji czy ubezpieczenia tego gazociągu - mówi o Nord Stream 2 prezes Gaz-System Tomasz Stępień. Zaznacza, że ukończenie budowy i uruchomienie NS2 wpłynie na wzrost cen gazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawdopodobna jest tu gra Gazpromu, a wybawieniem ma być Nord Stream 2". Roszkowski o wzroście cen gazu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 16:00
- Widać przygotowywanie rynku do dystrybuowania gazu gazociągiem Nord Stream 2 i dzieje się to przy wsparciu i udziale strony niemieckiej - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski ekonomista, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś początek szczytu UE. Wśród tematów m.in. kryzys energetyczny i praworządność w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 03:37
Wysokie ceny energii, kwestie związane z praworządnością oraz migracja i sytuacja na zewnętrznych granicach - to niektóre tematy rozpoczynającego się dziś dwudniowego szczytu w Brukseli z udziałem europejskich przywódców. Liderzy 27 krajów będą także rozmawiać na temat klimatu oraz walki z COVID-19.
rozwiń zwiń