X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: polexit to fake news i ordynarne kłamstwo Tuska

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 16:40
- Polexit to fake news, tak samo jak fake newsem była deklaracja PO, że nie podwyższy podatków, że nie podwyższy wieku emerytalnego, że nie zabierze OFE - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Polexit to jest kłamstwo, bo PO której brakuje wyobraźni, programu i potrafi się opierać tylko o kłamstwa - dodał.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Paweł Supernak

Szef rządu zabrał głos podczas posiedzenia Sejmu. Mówił, że PO i Donald Tusk wielokrotnie kłamali w sprawach m.in. podwyżki podatków. - To kolejne wielkie kłamstwa Tuska, które Polacy doskonale rozpoznają. Powiedziałem, że polexit to fake news, ale polexit to nie jest zwykły fake news, polexit to wasze ordynarne kłamstwo - mówił Mateusz Morawiecki, zwracając się do opozycji.

1200 piotr mueller kprm pap.jpg
Wypłata środków w ramach KPO. Müller: KE nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby nie zaakceptować planu

- Polexit to jest kłamstwo, bo PO której brakuje wyobraźni, programu, potrafi się opierać tylko o kłamstwa. Polexit to kłamstwo Tuska, kłamstwo Platformy [Obywatelskiej]. Z kłamstwem się nie dyskutuje, kłamstwo się zwalcza, pokazuje się prawdę - dodał.

00:33 pmm - polexit to fake news .mp3 Premier Mateusz Morawiecki: polexit to fake news (IAR)

- Nie ma czegoś takiego jak polexit. To chora wyobraźnia waszych PR-owców, która to stworzyła - podkreślił. 

"Podjęliśmy się jednej z najważniejszych reform"

Odnosząc się do krytyki decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że w sprawach nieregulowanych traktatem polskie prawo jest nadrzędne względem unijnego, Mateusz Morawiecki przypomniał słowa Very Jourovej, która oceniła, że "jeżeli nie będziemy trzymać się w UE reguły, że równe zasady są respektowane tak samo w całej Europie, to cała Europa zacznie się rozpadać".

Czytaj także: 

- Mogę się pod tym podpisać, zgadzam się z nim w zupełności - podkreślił Mateusz Morawiecki. - Dziś jest tak, że kiedy Federalny Trybunał Konstytucyjny niemiecki mówi, że konstytucja niemiecka stoi wyżej niż prawo europejskie, to wszystko jest w porządku. Kiedy Rada Stanu Francji mówi, że konstytucja francuska jest najważniejsza, to wszystko jest w porządku. Kiedy Sąd Najwyższy Hiszpanii zupełnie ignoruje wyrok TSUE, to wszystko jest ok. Kiedy nasz TK, nie po raz pierwszy zresztą (...), pokazuje w sposób logiczny, na czym polega wykładnia prawa europejskiego względem polskiej konstytucji, to wy nie jesteście w stanie tego przyjąć - zwrócił się do opozycji.

- Siłą Europy zawsze była różnorodność i my tę różnorodność wspieramy. Ta różnorodność jest także różnorodnością porządków prawnych i odnoszącą się do tempa rozwoju, do etapu rozwoju. W naszej sytuacji podjęliśmy się jednej z najważniejszych reform - reformy wymiaru sprawiedliwości. Za to jesteśmy atakowani w Unii Europejskiej i przez Trybunał Sprawiedliwości z Luksemburga - powiedział Mateusz Morawiecki.

1200_TSUE_shutterstock.jpg
Niemiecki ekspert nie ma wątpliwości: o granicach kompetencji UE nie może orzekać TSUE

TK odpowiedział na wniosek premiera

W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że przepisy Traktatu o Unii Europejskiej w rozumieniu wskazanym we wniosku, zaskarżone przez prezesa Rady Ministrów, są niezgodne z Konstytucją. Wniosek szefa rządu zawiera trzy punkty, chodziło w nim między innymi o zgodność z Konstytucją zasady pierwszeństwa prawa unijnego i dotyczy zasady lojalnej współpracy państw wspólnoty europejskiej.

Trybunał Konstytucyjny argumentował, że dopóki unijne organy działają w ramach kompetencji przekazanych i dopóki nowy - coraz ściślejszy etap - współpracy nie skutkuje pozbawieniem Konstytucji RP jej nadrzędności, Polska zachowuje funkcje państwa suwerennego i demokratycznego.

Premier złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po marcowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE orzekł wówczas, że Krajowa Rada Sądownictwa w aktualnym kształcie nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów.


mbl

Czytaj także

"To próba destabilizacji systemu społeczno-prawnego". Premier o decyzji TSUE

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:35
- Polska jest państwem prawa opartym o konstytucję. To próba uderzenia w stabilność systemu społeczno-prawnego, jest próbą jego destabilizacji. Nie pozwolimy na to - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki w odniesieniu do wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, który dotyczy pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki: miejsce Polski jest i będzie w europejskiej rodzinie narodów

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 01:37
"Nie jesteśmy w Unii Europejskiej nieproszonym gościem. I dlatego nie zgadzamy się, by traktowano nas jako kraj drugiej kategorii" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki. "Chcemy wspólnoty szacunku, a nie stowarzyszenia równych i równiejszych" - podkreślił. 
rozwiń zwiń