X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jan-Krzysztof Duda odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Prezydent: liczymy, że to dopiero początek sukcesów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 16:45
Prezydent Andrzej Duda odznaczył arcymistrza szachowego Jana-Krzysztofa Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej. Wysokimi odznaczeniami państwowymi zostali uhonorowani także członkowie jego zespołu. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi najlepszego polskiego szachistę, zdobywcę Pucharu Świata Jana-Krzysztofa Dudę
Prezydent Andrzej Duda odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi najlepszego polskiego szachistę, zdobywcę Pucharu Świata Jana-Krzysztofa DudęFoto: PAP/Marcin Obara

Ogromnie się cieszę, że ten wspaniały sukces, który udało się osiągnąć, mogę dzisiaj w imieniu Rzeczypospolitej jeszcze podkreślić poprzez nadanie naszemu arcymistrzowi oraz jego współpracownikom tych państwowych odznaczeń - mówił podczas uroczystości nadania jednych z najważniejszych polskich odznaczeń państwowych Andrzej Duda. 

1200 fundacja dorastaj z nami para prezydencka tt.jpg
"Nie tylko żołnierz służy, służy też jego rodzina". Stypendia dla podopiecznych fundacji "Dorastaj z nami"

- Sukces jest rzeczywiście ogromny, a pan Krzysztof jest jeszcze młody i liczymy, że to dopiero początek - zaznaczył prezydent. Dodał, że to największe osiągnięcie od czasów wielkich mistrzów, którzy reprezentowali Polskę przed II wojną światową.

Posłuchaj
00:54 11345971_1.mp3 Arcymistrz Jan-Krzysztof Duda otrzymał od prezydenta Złoty Krzyż Zasługi - relacja Karola Surówki (IAR) 

Prezydent mówił, że kariera Jana-Krzysztofa Dudy była "wspaniała i niesamowita" oraz że "potoczyła się błyskawicznie".

- Chcielibyśmy i tego życzymy, żeby pan zajął pierwsze miejsce na świecie wśród wszystkich szachistów. To jest niesamowite zadanie i wielki wysiłek - podkreślił Andrzej Duda. - Ale to także praca całego zespołu i za to chciałem podziękować. Nikt nie osiąga sukcesu sam - ocenił prezydent podkreślając znaczenie trenerów: dr hab. Małgorzaty Siekańskiej, zajmującej się psychologią sportu, dr Kordiana Lacha, koordynującego przygotowania fizyczne szachisty oraz Adama Dzwonkowskiego, szefa Duda-Team, który podziękował w imieniu odznaczonych. Prezydent dodał, że w szachach, jak w każdej innej dyscyplinie, osiągnięcie sukcesów jest niemożliwe bez niewidocznego dla kibiców zaplecza.

Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda otrzymali od odznaczonych unikatową figurkę konia szachowego, wyrzeźbioną w soli z kopalni w Wieliczce.

Wybitne sukcesy arcymistrza

Na początku sierpnia arcymistrz Jan-Krzysztof Duda, po wygranej w półfinale z mistrzem świata Magnusem Carlsenem i w finale z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem, został pierwszym w historii polskim triumfatorem turnieju o Puchar Świata w szachach.

Posłuchaj
00:32 11345941_2.mp3 Prezydent Andrzej Duda: kariera i rozwój Jana-Krzysztofa Dudy są niesamowite (IAR)

Szachista urodził się 26 kwietnia 1998 r. w Krakowie. W szachy gra od piątego roku życia. Zdobył m.in. tytuł mistrza świata do lat 10 (w 2008 roku), mistrza Europy do lat 14 (2012). Od 2013 roku jest arcymistrzem.

Czytaj także:

W 2014 r. wywalczył złoty medal ME w szachach szybkich, a w 2018 został wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych. W barwach reprezentacji Polski wywalczył brązowe medale w ubiegłorocznej olimpiadzie szachowej online oraz w drużynowych mistrzostwach świata w Chanty-Mansyjsku (2017).

W październiku 2020 roku podczas turnieju w Stavanger wygrał z mistrzem świata Carlsenem, przerywając jego serię 125 partii klasycznych bez porażki. Obecnie Jan-Krzysztof Duda klasyfikowany jest na 15. miejscu w rankingu FIDE.

Posłuchaj
00:29 11345941_1.mp3 Trener arcymistrza Adam Dzwonkowski o sukcesach Jana-Krzysztofa Dudy (IAR)

W 2016 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe i popularyzację dyscypliny, a dwa lata później odebrał Puchar Prezydenta dla najlepszego szachisty kraju w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

ng

Czytaj także

Będzie nowe święto narodowe? Prezydent: projekt ustawy niezwłocznie trafi do marszałek Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 13:21
- Święto narodowe należne jest Wielkopolanom i bohaterom, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że projekt ustawy wprowadzającej święto narodowe 27. grudnia niezwłocznie trafi do marszałek Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Uroczystość z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 05:00
W przypadającą dziś 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, o godzinie 12:00 w Białymstoku otwarte zostanie Muzeum Pamięci Sybiru. W ceremonii udział weźmie prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziękuję za ogromny wkład w rolnictwo". Andrzej Duda na inauguracji roku akademickiego SGGW

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 12:38
- Dziękuję za ogromny wkład polskich uczelni, polskiej kadry naukowej i SGGW w to, że polskie rolnictwo staje się coraz mocniejsze i ma dzisiaj europejski poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji roku akademickiego w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń