X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Powinna zacząć się możliwie szybko". Wiceszef MON o budowie bariery na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 11:15
- Budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej powinna zacząć się możliwie szybko. Jestem przekonany, że pilność tego przedsięwzięcia jest na tyle wysoka i poważna, że będzie to realizowane przez kilka podmiotów - powiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz (PiS).
Kryzys migracyjny w Polsce
Kryzys migracyjny w PolsceFoto: Twitter/SG
granica 1200 forum (1).jpg
"Newralgiczne punkty graniczne muszą być chronione". Prof. Jabłoński o budowie bariery

Projektem pilnej rządowej ustawy w tej sprawie zajmował się w środę Sejm. Skurkiewicz był pytany w TVP 1, kiedy jego zdaniem rozpocznie się budowa bariery na polskiej granicy. Polityk odpowiedział, że możliwie szybko. Zaznaczył, że temu ma służyć rozpatrywanie przez parlament ustawy w tej sprawie w trybie pilnym, co - jak podkreślił - oznacza, że także Senat będzie miał skrócony czas do dwóch tygodni na to, by się nią zająć.

- Wtedy przystępujemy bez zbędnej zwłoki do tych działań - zaznaczył wiceminister, podkreślając, że za całość przedsięwzięcia odpowiada MSWiA. Wyraził przekonanie, że trwają wstępne prace przygotowawcze "dotyczące tej instalacji i obszaru budowlanego". Jak stwierdził, "to będzie przecież instalacja, która będzie na stałe broniła naszej granicy, nie tak jak w przypadku tej, którą ułożyło wojsko polskie, instalacji tymczasowej".

Skurkiewicz był też dopytywany, kiedy ma się zakończyć budowa tego zabezpieczenia.

- Trudno jest mi w tej chwili wyrokować, w ustawie są zapisane terminy. Jestem przekonany, że pilność tego przedsięwzięcia jest na tyle wysoka i poważna, że będzie to realizowane przez kilka podmiotów czy też w kilku miejscach, bo granica, szczególnie jej obszar lądowy, jest bardzo długa, bo w sumie granica polsko-białoruska to 418 km, a my mówimy o tym szczególnie newralgicznym terenie granicy, tych ok 170-180 km granicy lądowej - powiedział.

straż graniczna granica płot free tt-663.jpg
"Wbrew temu, co twierdzi opozycja, jest to konieczność". Kubiak o budowie bariery na granicy

Nowoczesne rozwiązania

Zaznaczył, że specustawa daje również możliwość bardzo mocnego zaangażowania finansowego poprzez perymetry, poprzez urządzenia detekcyjne, które będą również chroniły granicę i - jak mówił ten przysłowiowy mur, a także zabezpieczenia elektroniczne, które - jak ocenił - jest ważniejsze niż to stałe.
Zapewnił, że będą to "rozwiązania bardzo nowoczesne, inwestycja, która będzie jedną z najnowocześniejszych w Europie, jeśli nie na świecie". Stwierdził, że koszt inwestycji będzie "niebagatelny", a wykorzystane środki spowodują, że granica z Białorusią będzie szczelna.

Skurkiewicz zaznaczył, że dopóki nie powstanie zapora, siły zbrojne wzmocnią na granicy Straż Graniczną. - Zwiększamy o 100 proc. zaangażowanie wojska, jeżeli chodzi o wsparcie dla straży Granicznej, taka jest decyzja ministra obrony narodowej - podkreślił.

Wiceminister pytany, czy na granicy będzie 6 400 żołnierzy, potwierdził. Zapewnił jednocześnie, że jeśli będzie konieczność zwiększenia tej liczby, to tak się stanie. - Jeśli Straż Graniczna powie, że jest potrzeba im wsparcia 4 tys. - to będzie to 4 tys. Jeśli powie, że 8 tys. żołnierzy potrzeba do wsparcia, to tylu będzie. Taką decyzję podjął szef MON Mariusz Błaszczak i ją będziemy realizować - powiedział wiceszef MON.

Gawkowski 1200/PAP
"Powinniśmy pomagać migrantom, ale rozsądnie". Gawkowski o polityce rządu związanej z sytuacją na granicy

Projekt ustawy

Sejm przeprowadził w środę późnym wieczorem drugie czytanie projektu ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, dotyczący budowy bariery na granicy z Białorusią. Do propozycji zmian złożono kilka poprawek. Kluby KO i Lewicy wniosły o odrzucenie projektu. Projekt został ponownie skierowany do komisji.

Projekt zgłoszony przez MSWiA jest rozpatrywany w trybie pilnym. We wtorek wieczorem Rada Ministrów przyjęła go w trybie obiegowym i tego samego dnia trafił do Sejmu. Ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie ze zgłoszonym przez MSWiA projektem ustawa określi zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia - bariery - na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą). Inwestycja będzie celem publicznym. Projekt zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

pkur

Czytaj także

Premier: staramy się chronić nasze granice w duchu konwencji i zobowiązań międzynarodowych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 10:29
Staramy się chronić nasze granice w duchu konwencji i zobowiązań międzynarodowych, zapobiegać kryzysowi humanitarnemu, a także przeciwstawiać się wszelkim zagrożeniom, jakie niesie za sobą atak hybrydowy wymierzony w Polskę i całą Unię Europejską - podkreślił premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Łukaszenka stosuje szantaże emocjonalne wysyłając kobiety i dzieci na granicę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 21:19
- Alaksandr Łukaszenka stosuje szantaże emocjonalne wysyłając migrantów, w tym kobiety i dzieci na granicę. Staramy się zachęcić naszych partnerów z Bliskiego Wschodu, by nie pozwalali na proceder wykorzystywania ich obywateli przez reżim Łukaszenki - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
rozwiń zwiń