X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dane są nierzetelne". Resort zdrowia odpowiada Bosakowi w sprawie likwidacji placówek

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 16:42
"Po pobieżnym sprawdzeniu danych przedstawionych przez posła Bosaka okazuje się, że nie są one rzetelne. Część z wymienionych przez niego placówek działa, a część jest jedynie zawieszona" - oceniło Ministerstwo Zdrowia zarzuty posła Konfederacji dotyczące likwidowania po cichu oddziałów szpitalnych.
Krzysztof Bosak
Krzysztof BosakFoto: FotoNews/ FORUM

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak na konferencji prasowej w poniedziałek ocenił, że obecnie "trwa zapaść polskiego lecznictwa". Powiedział, że dysponuje listą ponad 40 różnych miejsc w Polsce, w których po cichu likwidowane są oddziały szpitalne. Mówił o "tragedii tysięcy polskich obywateli, którzy są odcięci od normalnej opieki lekarskiej i muszą podróżować setki kilometrów do szpitali, w których mogą uzyskać opiekę".

pap adam niedzielski gdańsk 1200.png
Minister zdrowia zaapelował do społeczności akademickiej. "To nasz obowiązek, by walczyć o prawdę"

- Ta lista mówi sama za siebie. Jest bardzo długa. To nie są oddziały zamknięte tymczasowo, to są oddziały po prostu zlikwidowane - poinformował.

Bosak atakuje...

Poseł odczytał przygotowaną przez Konfederację listę, na której jest ponad 40 zlikwidowanych - jego zdaniem - oddziałów w kilkunastu miejscowościach, a także Specjalistyczny Szpital Onkologiczny Nu-Med w Częstochowie. Z informacji - zebranych na podstawie publikacji medialnych - może wynikać, że już zamknięte bądź planowane do formalnej likwidacji są oddziały: pediatria (w 9 miejscowościach), ginekologia (w pięciu), interna (w siedmiu), chirurgia i neurologia (w czterech) czy oddziały udarowe (w trzech szpitalach).

Czytaj także: 

Bosak odczytał też listę kilkunastu oddziałów, z których pacjenci nie mogą już korzystać. Według niego są to m.in.: SOR we Wrocławiu i pojedyncze oddziały w kilku szpitalach - zakaźny, otolaryngologia dzieci, kardiologia, chirurgia naczyniowa, gastrologia, neonatologia, dermatologia i psychiatria.

... ministerstwo kontruje

"Nie wiemy, w jaki sposób Pan Bosak ustalał dane o zlikwidowanych oddziałach szpitalnych, ale już po pobieżnym sprawdzeniu okazuje się, że nie są one rzetelne" - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia na zarzuty Bosaka.

"Świadczą o tym następujące przykłady: nadal istnieje w rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą oddział pediatryczny w Szpitalu w Cieszynie, zatem nieznane jest źródło informacji, że został zlikwidowany. Podobna sytuacja jest ze szpitalem w Międzyrzecu Podlaskim. Natomiast lecznica w Pucku zgłosiła, że oddział pediatryczny będzie zawieszony do 30 listopada, więc to nieprawda, że został zlikwidowany. Także w Aleksandrowie Kujawskim oddział jest zawieszony do 24 grudnia, a nie zlikwidowany" - wyliczono w stanowisku MZ.

apteka free shutt 1200 .jpg
Nowa lista leków refundowanych. Sprawdź wprowadzone przez ministra zdrowia zmiany

Podkreślono również, że podmioty lecznice mają ustawowy obowiązek zgłaszania do rejestru oddziałów szpitalnych, które są likwidowane lub zawieszone.

"Różne są powody zmian"

Ministerstwo podkreśliło także, że "każdy przypadek należy badać jednostkowo, bo różne są powody, dla których podmioty dokonują zmian w swojej strukturze organizacyjnej".

"Warto pamiętać o tym, że likwidacja oddziałów szpitalnych związana jest często z różnymi działaniami organizacyjnymi podmiotów leczniczych (np. połączenie oddziałów) i niejednokrotnie nie wiąże się z ograniczeniem dostępności dla pacjentów. Ponadto należy wskazać, że oprócz likwidacji oddziałów, ma również miejsce tworzenie innych. Podmioty lecznicze samodzielnie decydują o kształcie własnej struktury organizacyjnej i na podstawie własnej decyzji lub organu tworzącego. Wniosek o wpis zmian w ww. rejestrze nie zawiera informacji o przyczynie likwidacji danej komórki organizacyjnej" - informuje również MZ. 


mbl

Czytaj także

"W tej fali nie grozi nam paraliż służby zdrowia". Prof. Gut o wzroście zakażeń w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 12:56
- W mojej ocenie podczas tej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 nie grozi nam paraliż służby zdrowia - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że osoby niezaszczepione ryzykują jednak utratą zdrowia, a nawet życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Latos: w sektorze medycznym nie ma biedy. To środowisko w tym momencie ma bardzo dobre zarobki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 08:01
- Z przekonaniem mówię, że przedstawiciele innych zawodów również po wielu trudnych kierunkach studiów zazdroszczą lekarzom takiego startu w zawodzie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Latos z PiS oraz przewodniczący komisji lekarskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty medyków. Ochman: łatwo jest postawić postulaty, które są nie do zrealizowania

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 14:22
- Odpowiedzialność nie stoi tylko po stronie rządzących, ale również tych, którzy te postulaty stawiają - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń