X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Rafał Mostowy: w obrębie wariantu Delta mogą powstawać nowe mutacje

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 07:02
- Nowe warianty mogą powstawać w obrębie samego wariantu Delta - tego nie wiemy. Dlatego ważne jest kontynuowanie badań monitorujących epidemiologicznie, przez genetykę, tego, co się dzieje w Polsce i na świecie – powiedział biolog dr Rafał Mostowy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Gorodenkoff

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów jesienią nastąpił wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. Od końca września, niemal każdej doby, w Polsce notuje się wzrost nowych zakażeń. W stosunku do poprzednich fal epidemii zmniejszyła się jednak liczba zgonów z powodu COVID-19.

Czytaj także:
szczepionka_pap_1200.jpg
Rok temu w Polsce było dwa razy więcej nowych zakażeń. "Zmiana wynika z liczby zaszczepionych"

- Na pewno możemy się spodziewać dalszych wzrostów zakażeń, ponieważ weszliśmy w sezon chorobowy. Zresztą przewidywano ten wzrost. Spodziewam się, że w najbliższych tygodniach zakażenia będą mocno szły w górę, a zgony - trochę. Nie będzie tyle przypadków śmiertelnych co w roku ubiegłym - powiedział biolog ewolucyjny chorób zakaźnych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie dr Rafał Mostowy.

Niższa liczba zgonów to - jak mówił - wynik szczepień (dotąd w pełni zaszczepiło się ok. 50 proc. Polaków - red.) i tego, że część osób przeszła już COVID-19.

Prognozy

- Jako biolog ewolucyjny mogę powiedzieć, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć ewolucji koronawirusa. Może być tak, że spośród wszystkich obecnych wariantów zostanie tylko Delta, która powoduje zakażenia także osób zaszczepionych, choć są one mniej groźne. Ale nowe warianty mogą powstawać w obrębie samego wariantu Delta - tego nie wiemy. Dlatego ważne jest kontynuowanie badań monitorujących epidemiologicznie, przez genetykę, tego, co się dzieje w Polsce i na świecie - powiedział dr Mostowy, zapytany o to, jak koronawirus może się zachowywać w przyszłym roku i w latach kolejnych.

Jego zdaniem trudności w prognozowaniu liczby zgonów powodowanych przez SARS-CoV-2 są wynikiem m.in. tego, że nie wiadomo, ile osób przeszło COVID-19 i naturalnie nabyło odporność.

W ocenie eksperta COVID-19 stanie się prawdopodobnie chorobą endemiczną (stale występującą, tak jak np. grypa), ale na wiele pytań związanych z pandemią - w tym o to, czy należy wprowadzać nowe obostrzenia - nie mamy jasnej odpowiedzi, a dyskusja o pandemii ma coraz mniej charakter naukowy.

Ekspert powiedział także, że w każdej chwili może pojawić się zupełnie nowa pandemia innej choroby. - O tym się mówiło od dekad, ale zdaje się, że nikt nie słuchał - zauważył naukowiec i podsumował, że każda choroba zakaźna może powodować powikłania i żadnej nie można lekceważyć.

Czytaj także:
maseczki sklep shutterstock 1200x660.jpg
Coraz więcej Polaków ignoruje obowiązek noszenia maseczek

Czytaj także:

Konieczne szczepienia

Według biologa najgorsze mamy prawdopodobnie za sobą. Będą kolejne fale zakażeń, ale powinny one być słabsze. Nie ma też powodu do paniki, bo są szczepionki i wiele się nauczyliśmy o leczeniu COVID-19.

- Jako osoba zaszczepiona, której wszyscy najbliżsi się zaszczepili lub przeszli chorobę, czuję się w dużo lepszym miejscu niż rok temu. Gdyby wszyscy Polacy się zaszczepili, to czułbym się jeszcze bardziej komfortowo - powiedział dr Mostowy.

- Z punktu widzenia społecznego bardzo ważne jest to, aby ludzie nie umierali z powodu COVID-19. Szczepionki nie tylko zmniejszają ryzyko zakażenia, ale przede wszystkim zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby i powikłaniom pochorobowym. Należy przekonywać tych, którzy się nie zaszczepili - powiedział biolog.

jbt

Czytaj także

Będzie szczepionka dla dzieci poniżej 12. roku życia? Prezes URPL wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 15:51
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że rejestracja przez Europejską Agencję Leków szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci między 5. a 12. rokiem życia jest spodziewana na przełomie października i listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionki skutecznie pomagają w walce z COVID-19. MZ: tylko 0,1 proc. w pełni zaszczepionych zostało zakażonych

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 16:30
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, zaledwie 0,1 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych. Wśród wszystkich zgonów osób z koronawirusem 1,9 proc. stanowiły osoby zaszczepione, zgony nie były związane ze szczepieniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Konstanty Szułdrzyński: do szpitali trafiają w większości osoby niezaszczepione

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 12:45
- W ubiegłym roku, gdy nie mieliśmy szczepionki, tempo zwiększania się liczby przypadków było jesienią istotnie większe - mówił w Polskim Radiu 24 dr Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów.
rozwiń zwiń