X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

2022 rok z rekordowymi podwyżkami dla emerytów. Efekt Polskiego Ładu w praktyce

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 07:50
Dla polskich seniorów rok 2022 będzie rekordowy pod względem podwyżek świadczeń. Niektórzy w całym roku zauważą na koncie nawet 5 tys. zł więcej. "Tak dużych podwyżek rent i emerytur jeszcze nie było" - informuje we wtorek "Super Express".
Para seniorów. Zdjęcie ilustracyjne
Para seniorów. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fox_Ana / Shutterstock.com

"Już w styczniu większość emerytur wzrośnie dzięki zwolnieniu ich z podatku, w marcu emerytury zostaną zwaloryzowane, a w kwietniu każdy emeryt dostanie trzynastkę" - przypomina gazeta.

forum-0611103134 polski ład 1200.jpg
Polski Ład: zobacz jakie zawiera rozwiązania dla: pracowników, przedsiębiorców, dużych rodzin, emerytów

W ramach zapowiadanego Polskiego Ładu, już od stycznia świadczenia z ZUS wzrosną, bo podwyższona zostanie do 30 tys. zł kwota wolna od podatku. W efekcie większość emerytów nie zapłaci wcale podatku, a ZUS zacznie im wypłacać wyższe świadczenie - nawet o 190 zł więcej miesięcznie - czytamy.

"Stracą bogatsi emeryci"

"Super Express" zwraca uwagę, że nieco stracą na tym bogatsi emeryci, bo ich dotknie wyższa składka zdrowotna. Gazeta pokazuje to w specjalnej tabeli.

- Drugi zastrzyk gotówki pojawi się w marcu, bo wtedy ZUS waloryzuje świadczenia - przypomniano. Ponieważ mamy rekordową drożyznę, spełnione są warunki do wprowadzenia rekordowej podwyżki. Według szacunków dziennika, wskaźnik waloryzacji może wynieść nawet 7,7 proc.

Czytaj również:

Gazeta przypomina także wypowiedź minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg w TVP Info, w której poinformowała, że minimalna gwarantowana emerytura wzrośnie od marca o okrągłe 100 zł brutto, czyli z 1250 zł do 1350 zł.

emeryci 1200.jpg
Waloryzacja emerytur. "Dobre wieści dla seniorów"

Trzynasta emerytura 

Ta wartość ma duże znaczenie dla ustalenia kolejnego dodatku dla seniorów - trzynastej emerytury, która zostanie wypłacona w kwietniu. Prezes Instytutu Emerytalnego Antoni Kolek wytłumaczył w gazecie, ile wyniesie wtedy trzynastka.

"Przy takiej emeryturze minimalnej emeryci, otrzymujący z ZUS świadczenia niższe od 2 tys. 387 zł miesięcznie (bez podatku), dostaną trzynastkę w kwocie 1228,5 zł. Z kolei przy wyższych świadczeniach trzeba będzie odjąć nie tylko składkę zdrowotną, lecz także 17-proc. podatek. Wówczas trzynastka wyniesie 999,5 zł" - powiedział prezes Antoni Kołek.

nt

Czytaj także

Wypłaty 14. emerytury już w listopadzie. Marlena Maląg przypomina: nie trzeba składać wniosków

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 13:49
Emeryci i renciści nie będą musieli składać wniosków o 14. emeryturę - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maląg o waloryzacji emerytur. Minister rodziny podała, ile wyniesie podwyżka

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 21:19
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła w programie "Gość Wiadomości" w TVP Info, że na przyszły rok planowana jest waloryzacja emerytur o średnio 200 złotych. Minimalna podwyżka wyniesie 100 złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponowne przeliczenie emerytury. Jak to zrobić i kto może złożyć wniosek?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:33
Emeryci mogą składać wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego zapisu, w wielu przypadkach ZUS odmawia przeliczenia emerytury. Kiedy jest to możliwe?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład: 10 kluczowych zmian w 100 dni. Najważniejsze projekty ustaw w Sejmie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 15:37
Podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller mówił, na jakim etapie są rozwiązania będące częścią programu Polski Ład. Przypomniał, że zgodnie z zapowiedziami, w ciągu pierwszych 100 dni od ogłoszenia poszczególnych elementów programu projekty ustaw zostały skierowane do prac parlamentarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS ostrzega seniorów przed oszustami. Oferują pomoc w wypełnieniu wniosku o 14. emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 11:29
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników ZUS i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Zakłada przypomina, że tzw. czternastka wypłacana jest z urzędu i nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków.
rozwiń zwiń