X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jakub Pacan: emerytury stażowe są sprawiedliwe

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 14:41
- Uczulają młodych ludzi na to, aby płacili składki. (…) Wiek 35 i 45 lat do dobry okres do tego, by jeszcze móc w miarę normalnie funkcjonować, będąc już na emeryturze. Dość często jest tak, że ludzie, którzy idą do pracy w młodym wieku lub wykonują pracę, która jest szczególnie uciążliwa, nie mają potem czasu, by cieszyć się emeryturą - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność").
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/Mariola Anna S

W projekcie przygotowanym przez Solidarność proponuje się, aby emerytura stażowa przysługiwała osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki, nie jest niższa od minimalnej emerytury.

Marlena Maląg 1200.jpg
Marlena Maląg: musimy inwestować w młodych ludzi, naszą przyszłość

Jakub Pacan stwierdził, że proponowane rozwiązanie jest zasadne z punktu widzenia sprawiedliwości społecznej. - Emerytury stażowe jak najbardziej należą się Polakom. Przez lata byliśmy tym społeczeństwem w Europie, które pracuje najwięcej. Nie zawsze owoce tej pracy były konsumowane w Polsce, cześć tych środków była transferowana do Europy Zachodniej - powiedział.

- Ponadto, jeżeli ktoś chce dłużej pracować, nikt mu tego nie zabrania, może pójść na emeryturę stażową, jeśli zgromadził odpowiedni kapitał. Ale świadomość, że w pewnym wieku ma się zapewnioną emeryturę i można ewentualnie do niej dorobić, jest bardzo ważna dla pracownika - dodał.

Publicysta przypominał, że wprowadzenie emerytur stażowych to realizacja 14. postulatu Solidarności z sierpnia 1980 r. - Wykuwa się w bólach, ale też pokazuje konsekwencję związku w dążeniu do realizacji postulatów - zaznaczył.

Posłuchaj
21:10 PR24 2021_09_29-13-08-04.mp3 Jakub Pacan o propozycji emerytur stażowych (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gość audycji stwierdził, że opór przeciwko takim rozwiązaniom jest związany z pewnymi dogmatami dotyczącymi funkcjonowania gospodarki. - Doktryny ekonomiczne w Polsce są jednocześnie doktrynami politycznymi, znałem wielu dziennikarzy gospodarczych zafascynowanych doktryną neoliberalną, którzy wierzyli np. że zapadnie się gospodarka, jeśli wprowadzi się wolne niedziele. Okazuje się, że tak się nie stało. Wydaje się, że tak samo jest w kwestii emerytur stażowych - ocenił.

- Na pewno mamy problem z solidarnością społeczną, jest on ogólnoeuropejski. Jednym z minusów demokracji liberalnej jest ustrój, w którym więzy społeczne, szczególnie te naturalne, są deprecjonowane. (…) Często zwolennicy neoliberalnych rozwiązań wskazywali na Europę Zachodnią, natomiast kiedy Polska zaczęła się zbliżać pewnymi rozwiązaniami do Niemiec czy Francji w takich programach jak 500+, mówiono, że jest to populizm - przypominał Jakub Pacan.

Czytaj także:

W maju tego roku rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zapewniał, że projekt ustawy o emeryturach stażowych powstanie w Kancelarii Prezydenta RP i zostanie przez prezydenta Andrzeja Dudę złożony w parlamencie. Wprowadzenie emerytur stażowych było jednym z punktów umów programowych, jakie Solidarność zawarła w kampanii prezydenckiej 2015 i 2020 r. z Andrzejem Dudą. 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Jakub Pacan

Data emisji: 29.09.2021

Godzina emisji: 11.09

PR24/ka

Czytaj także

Rozwiązania cyfrowe, sprawna wypłata 300+, przeliczenia emerytur. Prof. Gertruda Uścińska o nowych inicjatywach ZUS

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 18:00
Nowe rozwiązania cyfrowe pozwalające na uzyskanie wszystkich informacji dotyczących historii ubezpieczeniowej, pozyskanie tą drogą potrzebnych zaświadczeń, ale też tania i sprawna wypłata 300+, czy przeliczenia emerytur w związku z nowymi tablicami życia, to podjęte w ostatnim czasie inicjatywy ZUS - mówiła w audycji Rządy Pieniądza prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponowne przeliczenie emerytury. Jak to zrobić i kto może złożyć wniosek?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 13:33
Emeryci mogą składać wnioski o przeliczenie swoich świadczeń w związku z nowymi tablicami średniego dalszego trwania życia. Nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego zapisu, w wielu przypadkach ZUS odmawia przeliczenia emerytury. Kiedy jest to możliwe?
rozwiń zwiń