X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Postępowanie Komisji Europejskiej ws. polskiego KPO. Brudziński: to działania pozatraktatowe

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 18:23
- To, co robi w tej chwili Komisja Europejska, jest niezgodne z traktatami i z prawem - ocenił w niedzielę europoseł PiS Joachim Brudziński odnosząc się do zwłoki KE ws. przyjęcia polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Dodał, że działania te są próbą nieuprawnionego nacisku na suwerenny rząd.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hadrian/ Shutterstock

Unijny komisarz ds. gospodarczych Paolo Gentiloni mówił na początku września podczas posiedzenia połączonych komisji gospodarczej i budżetowej Parlamentu Europejskiego, że dyskusje w sprawie polskiego KPO trwają.

złotówka pieniądze złoty 1200.jpg
Eksperci: kolejny ostrożny budżet na okres przejściowy

-To kwestia dotycząca wymagań co do naszych regulacji, zaleceń dla poszczególnych krajów UE, a także dyskusji - co polskie władze wiedzą bardzo dobrze - na temat prymatu prawa unijnego i potencjalnych konsekwencji tej kwestii na polski Krajowy Plan Odbudowy - powiedział wówczas Gentiloni.

Unia Europejska to "coś, co się nam naprawdę udało"

Pytany m.in. o te słowa europoseł PiS Joachim Brudziński powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że Unia Europejska to "coś, co się nam naprawdę udało".

- Chcę powiedzieć to bardzo wyraźnie (...) to, że jesteśmy w Unii Europejskiej jest dla Polski czymś niezwykle pozytywnym i dobrym - ocenił.

Jednocześnie zaznaczył, że pieniądze z Funduszu Odbudowy "to nie jest żadna jałmużna".

- My nie jesteśmy petentem Komisji Europejskiej, tylko równorzędnym partnerem. Jeżeli Unia Europejska ma się ostać jako porozumienie suwerennych demokratycznych państw, to racja jest absolutnie po naszej stronie dlatego, że te działania są pozatraktatowe, nie mają umocowania w prawie europejskim - mówił.

Czytaj także:

Dodał, że "to, co robi w tej chwili KE jest po pierwsze niezgodne z traktatami, a po drugie, niezgodne z prawem dlatego, że już dawno minęły terminy, które są ramowe dla KE".

- To, z czym mamy do czynienia jest próbą nieuprawnionego, nielegalnego nacisku na suwerenny rząd w oparciu o aberracyjne zarzuty jednego, czy drugiego komisarza wywodzącego się ze środowisk politycznych, które uważają, że demokracja polega na tym, że w państwach europejskich może rządzić każdy, pod warunkiem, że nie są to partie konserwatywne - zaznaczył.

Brudziński zwrócił też uwagę, że Polska jest płatnikiem do wspólnego budżetu i - w ramach negocjacji nad kolejną perspektywą finansową oraz paktem pomocowym dla gospodarek państw członkowskich po pandemii - przyłożyła rękę do wynegocjowanego porozumienia.

- Mamy dobre wyniki w sektorze finansów publicznych. Poradzimy sobie w taki sposób, że nie grozi nam tutaj żaden armagedon i żaden upadek finansów publicznych. Oczywiście środki unijne są dla nas bardzo ważne, ale my nie jesteśmy w roli petenta - ocenił Brudziński.

1200 Piotr Müller pap.jpg
"Jeśli Komisja Europejska miała uwagi, to powinna była mówić o nich wcześniej". Rzecznik rządu o KPO

Co dalej z polskim Krajowym Planem Odbudowy?

We wtorek rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że rząd liczy, że w najbliższym czasie Komisja Europejska przyjmie polski Krajowy Plan Odbudowy, bo nie ma żadnych formalnych przesłanek, by blokować dokument.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Müller został zapytany, czy rząd rozważa podejmowanie jakichś kroków prawnych przeciwko KE za blokowanie KPO, jak np. zaskarżenie Komisji do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Czytaj także:

Rzecznik rządu odparł, że jest to jeden z wariantów działań prawnych, które kraj członkowski może podejmować w ramach Unii, natomiast nie ma takiej decyzji, by występować ze skargą przeciwko Komisji do TSUE.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant poinformowała zaś w poniedziałek na konferencji w Brukseli, że KE prowadzi nadal rozmowy z Polską ws. akceptacji Krajowego Planu Odbudowy. Przyjęcie planu przez KE otwiera drogę do wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.

bf

Czytaj także

"Polska i Unia muszą być zdolne do ochrony swoich granic". Premier w wywiadzie dla "FAZ"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 11:13
Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" sprzeciwił się dalszemu pogłębianiu integracji europejskiej. Podkreślił jednocześnie, że jest za ścisłą współpracą gospodarczą państw Wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jawny argument dla eurosceptyków". Gac o zamrożeniu przez KE unijnych funduszy dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 20:15
- W najbliższym czasie powinno dojść do złagodzenia napięcia pomiędzy Warszawą a Brukselą i ostatecznie unijne pieniądze popłyną do nas - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Karol Gac z tygodnika "Do Rzeczy". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezprecedensowa sytuacja". Kubiak komentuje spór Polski z KE

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 09:34
- Najpierw mówią nam, że mamy się dostosować, a jak już to czynimy, bo stosowne wyjaśnienia zostały do Brukseli wysłane, okazuje się, że urzędnicy - nie wystosowując żadnego oficjalnego pisma - straszą nas, że nie dostaniemy pieniędzy - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak (PiS). Gościem audycji był również Jan Łopata (PSL-Koalicja Polska).   
rozwiń zwiń