X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: kolejny ostrożny budżet na okres przejściowy

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 10:00
Projekt budżetu państwa na 2022 r. został skrojony na czas przejściowy. Jest tak ostrożny, jak kilka wcześniejszych. Kładzie nacisk na inwestycje ze wskazaniem na rozwój tych publicznych. Mamy na to środki, ale europejskie pieniądze z Planu Odbudowy będą nam niezbędne, chociażby na transformację energetyczną - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Zajda/Shutterstock.com

Według przyjętego przez rząd projektu budżetu państwa na rok 2022 deficyt budżetu ma wynieść 30 mld zł, wzrost PKB 4,6 proc., inflacja 3,3 proc. rocznie, stopa bezrobocia na koniec roku 5,9 proc.

- Jest to budżet na okres przejściowy (…). Gdy popatrzymy na wskaźniki na rok 2021 to widzimy, że okazały się one znacznie wyższe niż planowano. Dochody były o 80 mld zł wyższe od spodziewanych. Teraz widzimy, że kończymy już z tym najgorszymi okresem, choć mamy do czynieni za kolejnymi falami pandemii. Jednak ich wpływ na gospodarkę nie będzie już tak znaczący, jak na początku pandemii COVID-19 - powiedział Łukasz Kozłowski.

Maciej Wośko stwierdził, że jest to projekt budżetu ostrożnego ale i optymistycznego, w którym widać, że rząd już chyba nie bierze pod uwagę kolejnych lock downów i ich istotnego wpływu na wyniki gospodarcze.

- MF przyzwyczaiło nas do tego, że pierwszy budżet jest przygotowywany ostrożnie i dzięki temu późniejsze wyniki z roku pozwalają nam lepiej sobie radzić. Rok 2020 i 2021 to lata szczególne, ale po tegorocznych wynikach widzimy już, że czas zaplanować bardziej optymistyczny budżet na przyszły rok – mówił Maciej Wośko.

Odnosząc się do 30-omiliardowego deficytu budżetowego Łukasz Kozłowski stwierdził, że najistotniejszym wskaźnikiem jest wynik całego sektora finansów publicznych. A tu nie widzimy zagrożenia  procedurą nadmiernego deficytu nawet gdyby KE przywróciła zasady w tym zakresie sprzed pandemii.

- Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, to deficyt uda się osiągnąć na niższym poziomie niż zapisano w obecnej treści budżetu  - ocenił Łukasz Kozłowski.

Odnosząc się do proinwestycyjnego charakteru budżetu zauważył, że w okresie postpandemicznym priorytetem powinny być inwestycje publiczne. Chodzi bowiem o to, żeby polska gospodarka uzyskiwała trwały wzrost. Ciągle bowiem bazujemy na konsumpcji, a inwestycje pozostają niskie i niepewne.

- Widać w projekcie budżetu, że mamy dwie nogi. Jedna to konsumpcja i będzie ona nadal rosła. Druga to część inwestycje. W ostatnich latach państwo stało się ważnym uczestnikiem procesów inwestycyjnych. Mamy sygnały kierowane do inwestorów prywatnych, że rząd chce w tym procesie uczestniczyć - powiedział Maciej Wośko.

Podkreślił też znaczenie Krajowego Planu Obudowy i środków europejskich, które mają te inwestycje wspierać.

­- Nie wiedzę możliwości, żeby środki z unijnego Planu Odbudowy nie trafiły do Polski. Mogą się jedynie opóźnić, bo są elementem gry nie mającej wiele wspólnego z gospodarką – powiedział gość audycji.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego, gdyby doszło do opóźnienia przekazania Polsce środków z KPO to na poziom PKB w 2022 r. nie miałoby to wpływu, bo ich projekt budżetu nie uwzględnia.

- Realizacja KPO stworzy zatem szanse na to żeby wskaźniki wzrostu i inwestycji były wyższe od założonych w budżecie państwa – powiedział ekspert.

 

Posłuchaj
20:23 Maciej Wośko i Łukasz Kozłowski omawiają budżet na 2022 rok ( "Rządy Pieniądza" B.Prośniewski PR24) Maciej Wośko i Łukasz Kozłowski omawiają budżet na 2022 rok ( "Rządy Pieniądza" B.Prośniewski PR24)

 


Pr24/Anna Grabowska/Błażej Prośniewski/sw


Czytaj także

Deficyt budżetowy za 2020 r. niższy od przewidywanego. Wyniósł ok. 85 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:02
Według szacunków MF deficyt budżetu państwa w 2020 r. wyniósł ok. 85 mld zł, a nie jak przewidywano 109 mld zł - wynika z informacji przekazanej w środę przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakiet e-commerce uszczelni VAT w handlu internetowym, a SLIM VAT 2 uprości rozliczenia. Sejm poparł zmiany

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 20:10
Sejm odrzucił wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o VAT, zawierającej tzw. pakiet e-commerce. W najważniejszej Senat chciał opóźnienia wejścia w życie ustawy - z 1 lipca na 1 września. Posłowie uchwalili też ustawę wprowadzającą tzw. pakiet SLIM VAT 2.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Patkowski: w budżecie na rok 2022 spełnimy dwa ważne wymogi z Maastricht

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 18:00
Projekt budżetu na rok 2022 ma charakter przejściowy, bo sam COVID-19 jest czymś nieprzewidywalnym, ale to jeszcze nie będzie czas na konsolidacje finansów i zaciskanie pasa - stwierdził Piotr Patkowski, wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższe podatki dla zagranicznych firm działających w Polsce? Badania nie pozostawiają złudzeń, Polacy są "za"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:11
Ponad 44 proc. Polaków chce, żeby zagraniczne firmy działające w Polsce płaciły wyższe podatki niż przedsiębiorstwa z polskim kapitałem - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE Research. 73,1 proc. z nich uważa, że więcej powinny płacić wszystkie obce firmy, 20,8 proc. wskazało na firmy spoza UE.
rozwiń zwiń