X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MSWiA na komisji sejmowej: mamy sytuację zagrożenia państwa

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 15:38
- Mamy sytuację zagrożenia państwa i w takich kategoriach - niezależnie od poglądów - każdy powinien do tego podchodzić - mówił w poniedziałek podczas sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński (C) i komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga (C-L) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w Sejmie w Warszawie.
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński (C) i komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga (C-L) podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w Sejmie w Warszawie.Foto: PAP/Leszek Szymański

Podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych informację o sytuacji na pograniczu ma przedstawić także minister obrony narodowej. - Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadzwyczajna, szczególna. Niestety dalej jest bardzo wysokie napięcie, jest bardzo niebezpiecznie - powiedział Kamiński.

Błaszczak Duda PAP-1200.jpg
Szef MON: polska granica jest bezpieczna, a żołnierze przygotowani

Jak dodał, na granicy nie mamy do czynienia ze spontanicznym ruchem uchodźców. - Mamy tutaj do czynienia ze zorganizowanym przez państwo białoruskie, nielegalnym przerzutem dużych grup migrantów na teren naszego kraju, Litwy, Łotwy, UE - mówił minister.

Kamiński poinformował, że są to osoby, które na Białorusi przebywają całkowicie legalnie. - Są w sposób bezpośredni wspierane przez struktury państwa białoruskiego. Łącznie z przerzucaniem ich na granicę m.in. naszego kraju. Ta pomoc służb białoruskich jest bardzo silna, bardzo widoczna i coraz bardziej ostentacyjna - przekazał.

Czytaj również:

Minister poinformował przy tym, że w sierpniu i wrześniu około 9 tys. 400 migrantów próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. Na linii granicznej powstrzymano około 8 tys. 200 migrantów. 1 tys. 200 osób zostało skierowanych do ośrodków dla cudzoziemców.

Szereg "bezczelnych i agresywnych" prowokacji

Kamiński powiedział też, że na granicy dochodzi do szeregu "bezczelnych i agresywnych" prowokacji ze strony białoruskiej. - Dla mnie najbardziej drastycznym przykładem jest to, jeżeli człowiek w mundurze służby białoruskiej posiadający broń długą, mierzy w naszego funkcjonariusza, odbezpiecza broń, po czym naciska spust. Na szczęście nie ma tam pocisku. Do takich incydentów dochodzi, łącznie z rzuceniem petard na granicy w kierunku naszych żołnierzy, którzy rozstawiają zasieki - mówił.

Jego zdaniem służby białoruskie są coraz bardziej ostentacyjne i agresywne. - Jeżeli będziemy działali w sposób nieskuteczny, nowa sztucznie wygenerowana ogromna rzesza nielegalnych imigrantów trafi do Polski i Europy. (...) jeżeli będziemy twardzi i asertywni wobec reżimu, ten reżim zostanie z tymi nielegalnymi imigrantami na swoim terenie - dodał.

Stan wyjątkowy

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Rząd uzasadnia konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową". 

nj 

Czytaj także

"Od dziś naszych granic strzeże 13 nowych pojazdów obserwacyjnych". Szef MSWiA o modernizacji służb mundurowych

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 15:41
Jak poinformował szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, od czwartku naszych granic strzeże 13 kolejnych nowych pojazdów obserwacyjnych straży granicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brudziński: może niech migrantów przygarną ci "pożyteczni idioci", którzy ganiali po granicy albo obrażali wojsko

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 15:16
"Może niech tych koczujących na polsko-białoruskiej granicy migrantów wezmą pod swój dach ci pożyteczni idioci, którzy ganiali jak potłuczeni wzdłuż granicy, albo ci, którzy obrażali funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy WP" - napisał na Twitterze europoseł PiS Joachim Brudziński.
rozwiń zwiń