X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Straż Graniczna wydała pozwolenia na wjazd na teren objęty stanem wyjątkowym. Głównym powodem były sytuacje rodzinne

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 16:41
- Od początku stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 300 pozwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami związanymi z rozporządzeniem - poinformowała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Michal Kosc/Forum

Straż Graniczna przekazała, że na terenie działania Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej do tej pory wydano 254 pozwolenia na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej - 46.

1200 sg forum.jpg
"Białorusini zabrali grupę osób z okolic Terespola". Nowe doniesienia ze wschodniej granicy

Wszystkie wydane pozwolenia dotyczyły odwiedzin u osób, które mieszkają w strefie objętej stanem wyjątkowym, zazwyczaj z powodów rodzinnych.

Posłuchaj
00:12 11289317_1.mp3 Podporucznik Anna Michalska: większość zgód związana jest z umożliwieniem rodzinom kontaktów (IAR)

Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Według rozporządzenia, na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz przebywania przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają.

Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadające nieruchomości na tym terenie.

Zakaz nie dotyczy również rolników pracujących w gospodarstwach rolnych; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki; opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.

Czytaj także:

Nie są nim objęte również służby ratownicze, medyczne i osoby w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osoby jadące bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju.

Jak informował wcześniej wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, w innych sytuacjach pozwolenie na wjazd na teren, gdzie obowiązuje stan wyjątkowy może wydać właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej.

1200 granica usnarz gorny twitter.jpg
"Te działania są racjonalne". Gen. Roman Polko o stanie wyjątkowym

***

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w pasie o szerokości 3 kilometrów przy granicy z Białorusią przez 30 dni. Obejmuje łącznie 183 miejscowości - 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim. Wcześniej rząd Łotwy ogłosił stan wyjątkowy w rejonach granicznych z Białorusią. Stan nadzwyczajny obowiązuje też na Litwie.

Funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili w piątek 174 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. Zatrzymano 10 nielegalnych migrantów, 5 z Iraku i 5 z Afganistanu. Dodatkowo 10 cudzoziemców zostało zatrzymanych za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Od początku września Straż Graniczna zarejestrowała 1 600 prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy od strony Białorusi. Według władz polskich i Unii Europejskiej zwiększona liczba migrantów jest efektem polityki Aleksandra Łukaszenki, który próbuje w ten sposób zdestabilizować sytuację na Zachodzie Europy.

ng

Czytaj także

Pomagał w nielegalnym przekroczeniu granicy. Pracownik popularnej firmy transportowej z zarzutami

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 13:10
Mężczyzna pracujący dla warszawskiej firmy transportowej podejrzany o zabranie samochodem imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Został zatrzymany w poniedziałek i usłyszał zarzut pomocnictwa w przestępstwie. Grozi mu do 8 lat więzienia – poinformowała rzeczniczka prasowa SG ppor. Anna Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: przy granicy z Białorusią nic nie dzieje się przypadkiem, Kreml realizuje swój plan pod obcą flagą

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 09:13
- Nie wiemy czy jest to kolejny test dla Polski i innych państw czy to próba destabilizacji politycznej czy może tylko szum medialny. Red. Majmurek zaprezentował efekty tego typu działania medialnego. Mamy brak oceny sytuacji i należy o tym mówić poważnie, bo bezpieczeństwo to ważna rzecz - powiedział Piotr Grzybowski, publicysta tygodnika Niedziela. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Jakub Majmurek i Łukasz Jankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obywatele Iraku i Afganistanu. Straż Graniczna zatrzymała kolejnych nielegalnych imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 10:30
- Ostatniej doby funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 174 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - poinformowała ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej. Zatrzymano 10 nielegalnych imigrantów.
rozwiń zwiń