X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zmieniliśmy puste obietnice na realizację zadań". Premier o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 12:20
- Zdecydowaliśmy się na jedną z największych w historii Polski obniżek podatków. To pozostawienie w portfelach Polaków 16,5 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki w konferencji podsumowującej akcję "10 programów na 100 dni". - Polski Ład ma służyć powrotowi na szybką ścieżkę wzrostu - dodał.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Radek Pietruszka
premier 1200 (5).jpg
Wiemy, kiedy wejdą w życie reformy Polskiego Ładu. Premier podał szczegóły

Obecny rząd zamienił puste obietnice, jak miało to miejsce wcześniej, na realizację zadań, dzięki czemu m.in. obecnie w Polsce notujemy najniższe bezrobocie w historii - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego podczas piątkowej konferencji podsumowującej akcję "10 programów na 100 dni".

Posłuchaj
00:30 11287853_1.mp3 Premier: zamieniliśmy puste obietnice na twardą walutę zrealizowanych obietnic (IAR)

- W polskiej polityce ostatnich kilku lat zamieniliśmy najsłabszą walutę Trzeciej Rzeczpospolitej na twardą walutę, to jest zmieniliśmy puste obietnice na realizację, do których się zobowiązujemy i taki charakter ma program Polski Ład. Bo co jest warta polityka, jeżeli miałaby polegać na tym co tak często obserwowaliśmy do roku 2015, czyli na obiecywaniu, a później te słowa były rzucane na wiatr i z realizacji pozostawało bardzo niewiele - powiedział premier.

"Pewien fundament"

- Chcemy przedstawić dziś stan realizacji programów, projektów, zadań w ramach Polskiego Ładu. Wielkie programy, które przedstawiamy Polakom, muszą mieć pewien fundament. Taką niewidoczną podstawą jest uzdrowienie systemu budżetu państwa - powiedział w trakcie konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że "regularny systemowy i systematyczny wzrost w ramach #PolskiŁad ma służyć właśnie temu, żebyśmy z powrotem weszli na szybką ścieżkę wzrostu". - Ta szybka ścieżka wzrostu to wyższe wynagrodzenia Polaków, lepsza edukacja, lepiej opłacana służba zdrowia - wskazał.

Podatki

Poruszając temat niskich podatków, szef rządu zaznaczył, że "zdecydowali się na jedną z największych w historii Polski obniżkę podatków". - To pozostawienie w portfelach Polaków 16,5 mld zł - podkreślił.

Posłuchaj
00:28 11287805_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: miejsca pracy były głównym celem (IAR)

Szef rządu wskazał, że to wyższy poziom kwoty wolnej, "czyli pracy bez podatku", niż we Francji, we Włoszech, Hiszpanii, a nawet w Danii.

- Podobnie ten drugi próg podatkowy, ten budujący także aspiracje, też spełniający ambicje Polaków, też kształtujący polską klasę średnią, podnosimy pierwszy raz od 12 lat - z 85 na 120 tys. zł. dla tych Polaków, którzy w ten drugi próg już teraz wpadali, czyli ich zarobki roczne przekraczały 85 tys. zł - wskazał premier.

"Wkład własny ze strony Skarbu Państwa"

- Młodym ludziom, którzy będą chcieli kupić mieszkanie, a nie stać ich dzisiaj na wkład własny, zapewniamy gwarancję wkładu własnego ze strony Skarbu Państwa - wskazał premier i dodał, że "Polski Ład to wielka szansa dla całej naszej ojczyzny".

Premier stwierdził, że naszą gospodarkę na to stać. - Dlatego, że z mozołem naprawiliśmy te oka, sita, jakim był polski budżet, zacerowaliśmy je, wdrożyliśmy dziesiątki, setki nowych rozwiązań, przeszkoliliśmy pracowników - powiedział.

Podczas konferencji poruszona została również kwestia polskiego rolnictwa. - Przedstawimy na początku października w szczegółach program wsparcia dla rolników. To, do czego już się zobowiązaliśmy, czyli uwolnienie rolniczego handlu detalicznego czy zmniejszenie opodatkowania w rolniczym handlu detalicznym już się dzieje - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dzieci i młodzież

- Chcemy też, żeby nasza młodzież i dzieci szybko wykształciły się w tych zawodach o wysokim potencjale, które są potrzebne w dzisiejszym dynamicznym, naładowanym technologiami, świecie i stąd Małe Centra Nauki - wskazał premier i zaznaczył, że czas pandemii dla wielu dzieci był trudny. - Wdrażamy program wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego, bo dla wielu dzieci i młodych ludzi czas epidemii był przytłaczający psychicznie i dziś zdajemy sobie sprawę z tego, jak to jest bardzo potrzebne - podkreślił. 

***

Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

 

IAR/PAP/tvp.info/twitter.com
jb

Czytaj także

Premier: solidarność to misja, którą realizujemy dzięki Polskiemu Ładowi

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 18:35
- Dbałość o słabszych, miejsca pracy w czasie pandemii, o rodziny - to znaczy solidarność. To nasza misja, którą realizujemy dzięki założeniom Polskiego Ładu - zapewnił premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na tej zmianie zyskają miliony Polaków". Premier o reformach przyjętych w ramach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 20:55
- Mój rząd przyjął właśnie kluczowe zmiany proponowane w ramach Polskiego Ładu. Oznaczają one historyczną obniżkę podatków i potężny impuls dla budowy silnej klasy średniej. Na tej zmianie zyskają miliony Polaków - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń