X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiemy, kiedy wejdą w życie reformy Polskiego Ładu. Premier podał szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 19:14
- Polski Ład będzie przyjęty do listopada - powiedział w internetowym wywiadzie z "Super Expressem" premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że rząd ma w parlamencie większość oraz że nie będzie przedterminowych wyborów.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Shutterstock pieniądze portfel 1200.jpg
Polski Ład to nie tylko niższe podatki. To pomoc przy kredytach mieszkaniowych, przy budowie domu

Premier był gościem internetowej rozmowy z "Super Expressem" podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Był pytany m.in. o niezadowolenie samorządów z Polskiego Ładu.

- System rekompensat dla samorządów, który uzgodniliśmy jest dla ogromnej większości samorządów, dla tych które nie są motywowane politycznie, satysfakcjonujący - przekonywał Morawiecki.

Przypomniał, że Polski Ład to "wielka obniżka podatków, połączona z inwestycją w służbie zdrowia, ułatwienie w posiadaniu własnych czterech kątów - domy do 70 metrów kwadratowych i gwarantowane wkłady własne". - To także emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł - dodał. Morawiecki podkreślał, że 18 milionów podatników zyska na Polskim Ładzie.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Premier zapewniał, że rząd ma w Sejmie większość niezbędną do przyjęcia Polskiego Ładu.

Przyznał, że liczy m.in. na poparcie Pawła Kukiza, któremu, jak dodał, nie zależy na stanowiskach. - Oni są bardzo ideową grupą, która przedstawiła pewne propozycje programowe - powiedział Morawiecki. - Te propozycje Kukiza są bardzo dobre - ocenił premier.

Według niego np. sędziowie pokoju "znakomicie pozwolą usprawnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości". - Bardzo popieram też projekt pana posła Jarosława Sachajki uruchamiania targowisk lokalnych dla rolników - mówił Morawiecki. - Z tą ideową grupą dogadaliśmy się i wierzę, że obie strony dotrzymają słowa - dodał.

Czytaj również:

Premier był pytany, kiedy Polski Ład będzie przyjęty. - Ponieważ te zmiany dotykają systemu podatkowego, Polski Ład musi być przyjęty do końca listopada - powiedział. - I będzie przyjęty - dodał.

Pytany o ewentualne przedterminowe wybory Morawiecki zapewnił, że "nie będzie przedterminowych wyborów, nie ma takiej potrzeby".

Reforma podatkowa przyjęta przez rząd

W środę rząd przyjął projekty kilku ustaw związanych z programem Polski Ład, w tym projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego. Rada Ministrów przyjęła także zmiany w systemie podatkowym w ramach Polskiego Ładu.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla - jak podaje rząd - 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł). Zakłada też inwestycje, które według rządu, wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

kp

Czytaj także

"Nie można powiedzieć, że ma to być plan pomocy gospodarce". Poseł KO krytycznie o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 17:34
- Zorientowano się, że trzeba ściągnąć dodatkowe pieniądze z rynku od obywateli. Nie można powiedzieć, że ma to być plan pomocy gospodarce i przedsiębiorcom - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Poncyljusz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biznes to jest zupełnie inny partner do rozmowy". Bartosz Rydliński o Forum w Karpaczu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:17
- Jako osoby zajmujące się naukami społecznymi i humanistycznymi zwracamy uwagę na potrzeby pewnych reform - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, UKSW.
rozwiń zwiń