X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Doszło do ocenzurowania prawdziwych informacji". TVN24 przerwało konferencję ministra sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 11:10
We wtorek widzowie kanału informacyjnego TVN24 nie mogli obejrzeć w całości konferencji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i jego zastępcy Sebastiana Kalety. Stacja przerwała transmisję. Zdaniem polityków Solidarnej Polski doszło do ocenzurowania prawdziwych informacji. 
TVN24
TVN24Foto: GRZEGORZ KRZYZEWSKI/FORUM

Komisja Europejska poinformowała we wtorek o nałożenie kar finansowych na Polskę w związku z funkcjonowaniem izby dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Do tej decyzji odniósł się Zbigniew Ziobro na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości.

ziobro 1200.jpg
"Mamy do czynienia z agresją wobec Polski pod pretekstem prawa". Zbigniew Ziobro o wniosku KE

– Ten mechanizm, który mamy w Polsce jest prostą kopią mechanizmu, który funkcjonuje od lat w Hiszpanii. Hiszpański odpowiednik polskiego Sejmu wybiera w drodze głosowania, kwalifikacją trzech piątych spośród sędziów zgłoszonych przez innych sędziów. Tak jak w Polsce musi być podpisanych co najmniej 25 sędziów. Literalnie jest to skopiowane z rozwiązań hiszpańskich. W ten sposób wyłaniani są kandydaci do tamtejszej rady sądownictwa, którzy mają istotną rolę w wyłanianiu sędziów hiszpańskiego sądownictwa. Model hiszpański nie budzi żadnych wątpliwości Komisji Europejskiej ani TSUE, choć w ich wyborze uczestniczą politycy, parlament taką samą większością głosów – argumentował szef resortu sprawiedliwości.

Jako przykład hipokryzji KE przytoczył model wyłaniania sędziów w Niemczech.

- Sędziowie Najwyższego Sądu Federalnego są wybierani wyłącznie i bezpośrednio przez polityków. Jest powoływana komisja, która w połowie składa się z przedstawicieli wybranych przez Bundestag, w drugiej przez ministrów sprawiedliwości, a więc polityków krajów landowych. Na czele tej komisji stoi minister sprawiedliwości Niemiec, czyli tak jak ja stałbym na czele tej komisji. On podejmuje decyzje na wniosek tych uczestników, kto będzie sędzią Sądu Najwyższego Niemiec - wyjaśnił.

Czytaj także:

Obecny na konferencji prasowej zastępca ministra sprawiedliwości  Sebastian Kaleta również wypowiadał się w podobnym tonie.

msz paweł jabłoński 1200.jpg
"Powtarzacie propagandę Łukaszenki, to jest ten sam przekaz". Wiceszef MSZ do TVN24

Transmisja przerwana po 10 minutach

Stacja TVN24 rozpoczęła transmisję z konferencji prasowej Zbigniewa Ziobry po godz. 14.40. Po 10 minutach została ona przerwana.

– Słyszą Państwo konferencję ministra sprawiedliwości i wiceministra i jeden z argumentów, który został przytoczony na początku odnośnie decyzji Komisji Europejskiej brzmiący, że bardzo podobnie jest na przykład w Niemczech. To konkrety dla naszych widzów: w niemieckim sądownictwie obowiązuje generalna zasada, że o nominacjach sędziowskich decydują ministerstwa sprawiedliwości w krajach związkowych przy udziale parlamentów związkowych i przedstawicieli samorządu sędziowskiego w różnych proporcjach, w zależności od landu. Nie wyłącznie politycy, jak usłyszeliśmy przed chwilą – powiedziała prowadząca serwis w TVN24.

– Nie pierwszy raz padają takie wypowiedzi ze strony przedstawicieli ministerstwa sprawiedliwości. Konkret24 już w listopadzie bardzo dokładnie to tłumaczył w odniesieniu do Hiszpanii i Niemiec. Ten argument pojawia się jednak po raz kolejny. Agresja prawna, podwójne standardy - takie słowa słyszeliśmy przed chwilą podczas konferencji – dodała prezenterka.

Czytaj także:

Po tych słowach kanał TVN24 wyemitował wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej i eksperta, prof. Roberta Grzeszczaka z Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie widzowie mogli zobaczyć blok reklamowy. Stacja powróciła na konferencję prasową chwilę przed godziną 15.00, gdy pytania mogli zadawać dziennikarze.

Sebastian Kaleta _1200.jpg
Sebastian Kaleta: jesienią chcemy powrócić do reformy sądownictwa

Odpowiedź polityków

Do przerwania transmisji z konferencji prasowej przez stację TVN24 na Twitterze odniósł się wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"Dziękuję za potwierdzenie dzisiejszych słów Zbigniewa Ziobry o tym, że kto jest sędzią w Niemczech, decydują wyłącznie politycy lub wskazane przez nich osoby. Polecam dokształcenie wydawców w TVN24, bo dochodzą mnie słuchy, że ocenzurowali dziś te fakty" - napisał zamieszczając do postu zrzuty ekranu z portalu Konkret24.

Do zachowania stancji informacyjnej odniósł się europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki.

"Jeśli TVN chciałby porozmawiać nie sam ze sobą na temat tego jak wprowadzają widzów w błąd - ja i Sebastian Kaleta jesteśmy gotowi do debaty" – skomentował.

DoRzeczy.pl/wirtualnemedia.pl/Twitter/bf


Czytaj także

"To akty agresji". Wiceministrowie sprawiedliwości o wniosku KE ws. kar dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 14:54
"Komisja Europejska blokuje bezprawnie Polsce fundusze i wnioskuje o kary. To akty agresji" - napisał we wtorek na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Także inny z wiceministrów sprawiedliwości - Marcin Romanowski - napisał na Twitterze, że "podczas gdy Polska broni wschodnich granic UE, Bruksela wyprowadza kolejny bezprawny atak".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kowalski: musimy dokonać resetu w polityce z UE

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 20:15
- Należy wrócić do programu naprawy sądownictwa przestawionego przez ministra Ziobro w 2017 roku. Nie może być więcej rozmów z Brukselą, nie należy spotykać się eurokratami. Trzeba prowadzić reformę Sądu Najwyższego, a wszystkich sędziów, którzy faktycznie wypowiadają posłuszeństwo RP wyrzucić z pracy. Oni nie mają prawa bawić się w politykę - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE wstrzyma środki dla Polski? Dworczyk: wypowiedzi niektórych przedstawicieli Komisji zostały nadinterpretowane

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 09:52
- KE potwierdziła, że trwają analizy polskiego KPO, a wypowiedzi medialne niektórych przedstawicieli Komisji, które zostały nadinterpretowane i opacznie przedstawione w Polsce, nie są żadnym stwierdzeniem, że środki dla Polski będą wstrzymane - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
rozwiń zwiń