"Monitorowanie potrzeb i wsparcie psychologiczne". Żołnierze WOT pomagają mieszkańcom regionów objętych stanem wyjątkowym

2021-09-05, 16:11

"Monitorowanie potrzeb i wsparcie psychologiczne". Żołnierze WOT pomagają mieszkańcom regionów objętych stanem wyjątkowym
Wojska Obrony Terytorialnej pomagają w obszarach objętych stanem nadzwyczajnym . Foto: Twitter.com/Polska_Zbrojna

W ramach wsparcia działań Straży Granicznej Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej odwiedzili ponad 90 miejscowości przy granicy z Białorusią ze strefy objętej stanem wyjątkowym. Operacja WOT trwa od piątku.

Jak mówił TVP Info kapitan Łukasz Wilczewski z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, terytorialsi docierają do mieszkańców, aby monitorować ich potrzeby i odpowiadać na pytania. Rozmawiają także z lokalnymi liderami. - Wczoraj poświęciliśmy cały dzień na spotkania z sołtysami i przedstawicielami lokalnych społeczności, w piątek odwiedzaliśmy urzędy gmin. Byliśmy także w domach dziecka, w domach pomocy społecznej w zakładach opiekuńczo-leczniczych - mówił żołnierz.

Posłuchaj
00:27 11279134_2.mp3 Kapitan Łukasz Wilczewski o działaniach żołnierzy WOT dla mieszkańców regionów objętych stanem wyjątkowym (IAR)
 

Powiązany Artykuł

Prezydent Andrzej Duda free 1200
Prezydent: mamy hybrydowy atak na granicy, stanowcza reakcja zniechęci władze Białorusi

Kapitan dodał, że odwiedzane osoby mają pytania dotyczące "typowych potrzeb życiowych związanych" jak na przykład wizyta w strefie objętej stanem wyjątkowym. Podkreślił, że z doświadczeń i rozmów terytorialsów wynika, że mieszkańcy mają "stonowane, spokojne" podejście do obowiązujących zasad.

WOT gotowi również do wsparcia psychologicznego 

Łukasz Wilczewski dodał, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej są gotowi służyć także mieszkańcom wsparciem psychologicznym, a instytucjom - pomocą w zakresie cyberbezpieczeństwa. - Będziemy docierać bezpośrednio do urzędów najniższego szczebla z ofertą wsparcia informatycznego poprzez naszych specjalistów z zakresu obrony cybernetycznej, aby prowadzić audyty cyberbezpieczeństwa - poinformował. Podkreślił, że są to przykłady "realnych i praktycznych form działania" WOT w ramach operacji.

Posłuchaj

Kapitan Łukasz Wilczewski o pomocy w zakresie e cyberbezpieczeństwa (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

- Stawiamy na bezpośredni kontakt. Jest to nasz rejon, miejsce, z którego pochodzimy. Chcemy być blisko, jesteśmy blisko [mieszkających tu] osób, bo to często są też bliscy naszych żołnierzy - mówił Łukasz Wilczewski.

Powiązany Artykuł

200 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Polską 

Funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili wczoraj 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Polską z terytorium Białorusi. Zatrzymali siedmiu migrantów, wszyscy to obywatele Iraku. Za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymano też dwóch obywateli Polski i jednego obywatela Syrii, który posiadał niemiecką kartę pobytu.

Straż Graniczna informuje, że w sierpniu zanotowano 3,5 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z terytorium Białorusi. Zatrzymano prawie tysiąc migrantów. Rok temu w sierpniu Straż Graniczna nie notowała żadnej próby przekroczenia granicy Polski z terenu Białorusi.

Ponad 100 pozwoleń na pobyt w pasie przygranicznym z Białorusią

Do tej pory wydano ponad 100 pozwoleń na pobyt w pasie przy granicy z Białorusią, który objęty jest stanem wyjątkowym. W przygranicznych powiatach nie zanotowano żadnego incydentu związanego z łamaniem przepisów o stanie wyjątkowym.

nt

Polecane

Wróć do strony głównej