X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Najważniejsze jest nawiązanie dialogu między siłami politycznymi". Płk Małecki o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 16:40
- Gdyby siły opozycyjne lepiej poznały motywy wprowadzenia stanu wyjątkowego, to z całą pewnością można by było wokół tego osiągnąć większy konsensus i uspokoić atmosferę - mówił w Polskim Radiu 24 płk Grzegorz Małecki, były szef Agencji Wywiadu.
Straż Graniczna na granicy polsko-białoruskiej
Straż Graniczna na granicy polsko-białoruskiejFoto: Forum/Michal Kosc
1200.jpg
"Jeśli będzie trzeba, stan wyjątkowy zostanie przedłużony". Premier o ochronie granicy

Gość Polskiego Radia 24 w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim skomentował sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

- Nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z kryzysem, choć podkreślam, że na dzień dzisiejszy nie jest to jeszcze kryzys migracyjny - powiedział płk Grzegorz Małecki. - Natomiast symptomy tego kryzysu są celowo prowokowane przez stronę białoruską i wykorzystywane do prowadzenia hybrydowych działań przeciwko Polsce i szerzej, UE - stwierdził.

Były szef AW podkreślił, że "nie mamy ostatecznego potwierdzenia", by za kryzysem na polskiej granicy stała Rosja. - Próby autonomicznych działań cały czas pozostają w rękach reżimu Łukaszenki. Nie wiemy wcale do końca czy to, co dzieje się teraz na granicy polsko-, litewsko-, łotewsko-białoruskiej jest konsekwencją działań Rosji Putina - zaznaczył. 

Posłuchaj
23:50 PR24 2021_09_04-15-34-40 (1).mp3 Płk Grzegorz Małecki o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (Temat dnia/Gość PR24)

- Oczywiście bliska współpraca wojsk, służb Białorusi i Rosji istnieje, ale nie mamy zbadanych tych wszystkich zależności tak, jakbyśmy sobie tego życzyli - stwierdził. Pułkownik podkreślił, że "na dzień dzisiejszy nie możemy traktować Rosji i Białorusi jak jednego państwa".

Nawiązując do decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, gość PR24 powiedział, że "w interesie Polski jest teraz przede wszystkim obniżenie napięcia". - Wydaje mi się, że działania władz powinny zmierzać w stronę nie podgrzewania, tylko deeskalacji tej sytuacji - ocenił.

- To nie jest tak, że należy krytykować tę decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, ale z doświadczenia wiemy, że w tak trudnych sytuacjach potrzebne jest zawieszenie pewnych sporów politycznych i wspólne podjęcie działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa państwa - podkreślił.

Płk Małecki zwrócił uwagę na potrzebę doprowadzenia do dialogu rządu z głównym ugrupowaniami opozycyjnymi.

Zdaniem byłego szefa AW "do opinii publicznej nie dotarły żadne informacje, które uzasadniałyby wprowadzenie stanu wyjątkowego". - Gdyby siły opozycyjne lepiej poznały motywy tego działania, to z całą pewnością można by było wokół tego osiągnąć większy konsensus i uspokoić atmosferę - skomentował. 

- Najważniejsze jest nawiązanie dialogu pomiędzy głównymi siłami politycznymi, bo tylko w ten sposób można prowadzić realną politykę w zakresie bezpieczeństwa państwa. Nie można tego robić w atmosferze wewnętrznego konfliktu - zaznaczył. 

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyTadeusz Płużański

Gość: płk Grzegorz Małecki

Data emisji: 04.09.2021

Godzina emisji: 15.33

kp

Czytaj także

Macierewicz o sytuacji na granicy z Białorusią: celem Łukaszenki jest destabilizacja Polski

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 12:31
- Wszyscy zgadzamy się z tym, że mamy do czynienia z wojną hybrydową i akcją przygotowaną przez służby Rosji  i Białorusi. Celem tego jest destabilizacja Polski i innych krajów. Tej akcji współtowarzyszy działalnie niektórych środowisk politycznych w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odsunięcie dziennikarzy spowoduje, że zakończy się tam medialny cyrk". Stankowski o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 15:27
- Jako dziennikarz nie jestem zachwycony ograniczeniem dostępu do miejsca wydarzeń, ale jestem również obywatelem Polski i doskonale rozumiem decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli także Andrzej Potocki ("Sieci") i Sławomir Jastrzębowski (Salon24.pl).
rozwiń zwiń