X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sondaż: ponad połowa Polaków obawia się czwartej fali pandemii. Większy niepokój wśród zaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 08:40
52,3 proc. Polaków jest zaniepokojonych w związku z zapowiadaną czwartą falą epidemii COVID-19. Jak wynika z sondażu, wzrostu zakażeń bardziej obawiają się osoby zaszczepione niż niezaszczepione.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Margy Crane

epa09389561-szcz12.jpg
"Wysoki poziom ochrony". Najnowsze badania dowodzą skuteczności szczepionek przeciwko COVID-19

Najnowsze wyniki badania UCE RESEARCH i SYNO wskazują, że 52,3 proc. Polaków obawia się zapowiadanej czwartej fali pandemii. 31,6 proc. ankietowanych jej się nie boi, 9,3 proc respondentów nie umie się do tego ustosunkować, a 6,8 proc. w ogóle nie zwraca uwagi na ten temat.

Badanie zrealizowano w pierwszej połowie sierpnia br. metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1037 osób odpowiadających strukturze Polaków powyżej 18 lat pod względem kluczowych cech społeczno-demograficznych.

- Odsetek osób zaniepokojonych wydaje się w miarę niewysoki, biorąc pod uwagę, że z czwartą falą pandemii wiąże się szereg obaw zarówno zdrowotnych, jak i ekonomicznych. Nie wszyscy mogą sobie również w pełni zdawać sprawę z konsekwencji jej nadejścia bądź zwyczajnie o nich nie myślą - powiedział analityk i współautor badania Krzysztof Zych z UCE RESEARCH.

Bardziej obawiają się zaszczepieni

Obawy związane z czwartą falą pandemii mają przede wszystkim osoby w wieku 36-55 lat, to 60 proc. To prawie dwa razy wyższy odsetek niż w przypadku respondentów mających 18-22 lata - 33 proc. Strach przed pandemią najczęściej deklarują osoby zamieszkałe w woj. zachodniopomorskim 60,5 proc, a najrzadziej w woj. opolskim 34,7 proc.

- Lęk zazwyczaj ma związek z tym, ile zachorowań wystąpiło na danym terenie lub w najbliższej okolicy. Biorąc pod uwagę wielkość miejscowości, widać, że czwartej fali pandemii najbardziej obawiają się Polacy z ośrodków liczących od 20 do 49 tys. mieszkańców, to prawie 60 proc. - tłumaczył Zych.

Czwartej fali pandemii obawiają się głównie osoby zarabiające od 7 do 9 tys. zł - 63 proc. Najmniej takich obaw mają respondenci deklarujący zarobki przekraczające 9 tys. zł.

Z badania wynika również, że 65 proc. osób w pełni zaszczepionych ma obawy dotyczące czwartej fali. W grupie niezaszczepionych Polaków odsetek ten wynosi 33 proc. Z kolei wśród osób, które przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki i zamierzają wziąć drugą, 44,4 proc. ankietowanych wykazuje niepokój.

shutte rstock szczepienie szczepionka szczepienia 1200 free.jpg
Trzecia dawka szczepionki dla osób z zaburzeniami odporności. Prof. Pyrć: nie zaszkodzi, za to wzmocni ochronę

Biznes w czasach pandemii

- Decyzja o przyjęciu szczepionki przeważnie jest związana z lękiem przed zachorowaniem, ale też pewnie przed negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi. Dlatego osoby zaszczepione dwa razy częściej obawiają rozwoju epidemii. Z kolei ci, którzy się nie szczepią, generalnie nie czują się zagrożone samym zjawiskiem pandemii - podkreślił Zych.

Jak zauważyła konsultant biznesu i trener mentalny Anna Skoczylas, strach przed pandemią może wywierać wpływ na naszą pracę i na firmę, która kierujemy.

- Z mojego doświadczenia wynika, że w biznesie przez pandemię wyodrębniły się dwie grupy. Jedna, która szuka nowych możliwości dla firmy, bo zmieniła się przez pandemię struktura firmy, albo firma zaczęła sprzedawać w internecie i za granicą. A druga grupa to przedsiębiorcy, którzy myślą, co zrobić, aby zoptymalizować koszty i w obecnej nieprzewidywalnej sytuacji przetrwać - powiedziała Skoczylas.

Czytaj także:

Dodała, że należy szukać rozwiązań, jak radzić sobie ze strachem przed tym, co będzie. - Skupianie się na lęku nie przynosi nam rozwiązań ani ulgi. Ulgę przyniesie nam dopiero skupienie się na tym, na co mamy wpływ, co możemy z tym zrobić, kto może nam w tym pomóc i od czego zacząć - podkreśliła.

Zaznaczyła, że z jej obserwacji wynika, że ludzie są oswojeni z pandemią i bardziej skupiają się na tym, co można zrobić i jak się w tym odnaleźć. - W najtrudniejszych momentach warto pomyśleć o tym, co jest dobrego w danej sytuacji, czego jeszcze nie widzę - podsumowała Skoczylas.

kp

Czytaj także

"Nie mamy obecnie innej strategii niż szczepienie lub pozostanie w domu". Dr Afelt o walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 12:15
- Leku, który zatrzymywałby tę chorobę, jeszcze nie ma, ale mamy szczepienia i instrumenty ochrony: maseczki, dystans, mycie rąk. Byłoby dużą nieodpowiedzialnością z nich nie skorzystać - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: obowiązkowe szczepienia to przekroczenie granicy, na które nie możemy sobie pozwolić

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 12:56
- Jestem absolutnie przeciwnikiem obowiązkowego szczepienia. Uważam, że spowoduje to niepokoje społeczne, to kwestia odpowiedzialności ludzi i każdy tę odpowiedzialność powinien ponosić sam - mówił prezydent Andrzej Duda, rozpoczynając posiedzenie Rady Gabinetowej.
rozwiń zwiń