X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koronawirus nie odstrasza inwestorów - rośnie liczba debiutów i wartość ofert publicznych na europejskich giełdach. Także na GPW

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 15:05
Rynki budzą się z koronawirusowego letargu. W I półroczu br. na europejskich giełdach przeprowadzono 223 debiuty spółek, a wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) wyniosła 44,6 mld euro - wynika z opublikowanego w czwartek raportu PwC. Ożywienie nie ominęło również warszawskiego parkietu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa shutter_o

Autorzy raportu podkreślają, że aktywność IPO na europejskich giełdach jest rekordowa.

Rośnie wartość ofert publicznych na europejskich giełdach

Wartość pierwotnych ofert publicznych przeprowadzonych na europejskich giełdach w pierwszym półroczu 2021 r. wyniosła 44,6 mld euro, co stanowi wzrost o 39,2 mld euro, w porównaniu do roku poprzedniego (5,4 mld euro). Liczba debiutów wyniosła 223 w porównaniu do zaledwie 31 w I półroczu 2020 r.

Ożywienie nie ominęło GPW. To zasługa dwóch debiutów

Również na giełdzie w Warszawie w I półroczu 2021 roku widać duże ożywienie: odnotowano 19 IPO wobec 5 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w pierwszych dwóch kwartałach (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) osiągnęła 5,9 mld zł (1,3 mld euro), z czego aż 5,4 mld zł (1,2 mld euro) przypadło na dwie transakcje - IPO Pepco Group oraz Huuuge Games.


giełda makler 1200.jpg
Wakacyjny poradnik inwestycyjny. Inwestowanie w akcje

Zainteresowanie debiutami wśród spółek największe od kilkunastu lat

- Zainteresowanie debiutem giełdowym wśród spółek i inwestorów osiągnęło poziom niespotykany od kilkunastu lat. Widać to nie tylko w realizowanych z powodzeniem transakcjach, ale i zapowiedziach kolejnych IPO - lista potencjalnych kandydatów nieprzerwanie rośnie na wszystkich większych rynkach w Europie, w tym również w Polsce. Z drugiej strony, duża liczba przygotowywanych i zapowiadanych debiutów spowodowała większy poziom selektywności i wrażliwości cenowej wśród inwestorów - powiedział cytowany w informacji partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Bartosz Margol.

Wśród największych europejskich debiutów znalazła się spółka notowana na warszawskim parkiecie

Wśród 5 debiutów na rynku głównym w Warszawie, największym IPO w tym półroczu okazała się oferta Pepco Group o wartości 3,2 mld (a uwzględniając opcję dodatkowego przydziału akcji - 3,7 mld zł), która uplasowała się w czołówce pierwotnych ofert publicznych w I półroczu 2021 r. w Europie.


shutt GPW 1200.jpg
Giełdowi inwestorzy nie boją się już koronawirusa. Główny indeks na GPW na najwyższym poziomie w historii

14 debiutów na NewConnect

Na alternatywnym rynku NewConnect w minionym kwartale przeprowadzono natomiast 14 debiutów. Mimo iż największą popularnością na NewConnect niezmiennie cieszą się spółki sektora technologii, przede wszystkim gamingowe, to największe IPO na NewConnect (o wartości 9,2 mln zł) odnotowała spółka Stilo Energy z branży odnawialnych źródeł energii.


- Obecnie największe szanse na uruchomienie i zamknięcie z sukcesem IPO mają spółki, które przystępują do tego procesu dobrze przygotowane i gotowe na szybką realizację transakcji; z uporządkowaną strukturą, informacjami finansowymi i procesami wewnętrznymi, oraz mogące się pochwalić unikatowym przekazem inwestycyjnym (equity story) - wskazał Margol.

Dodał, że zarówno w Warszawie, jak i na pozostałych rynkach w Europie, harmonogram (pipeline) transakcji wciąż wygląda bardzo solidnie, a dynamika debiutów ma dużą szansę kontynuacji w drugiej połowie 2021 roku.

137 debiutów w ciągu trzech miesięcy – ich wartość 21,9 mld euro

Wskazano, w okresie od kwietnia do czerwca 2021 r. na giełdach europejskich miało miejsce 137 debiutów giełdowych o łącznej wartości 21,9 mld euro, przy czym jedynie 2 oferty przekroczyły próg 1 mld euro (tzw. megaoferty).


1 finanse kanchana_koyjaiShutterstock 1200.jpg
Eksperci: polska giełda staje się coraz bardziej atrakcyjnym sposobem na ratowanie oszczędności przed inflacją i niskimi stopami procentowymi

Największym rynkiem pod względem wartości IPO w drugim kwartale 2021 r. została niemiecka Deutsche Börse z wartością przeprowadzonych ofert na poziomie 4,4 mld euro.

 Zaraz za nią za uplasował się Euronext Amsterdam (3,5 mld euro), a na miejscu kolejnym London Stock Exchange (3,1 mld euro).- Drugi kwartał 2021 roku przyniósł rekordowe statystyki debiutów giełdowych w Europie. Dobra koniunktura na światowych rynkach akcji, mocne wskaźniki makroekonomiczne wspierane przez politykę monetarną, otwieranie gospodarek, i dodatkowo wzmocnione szeroką akcją szczepień - to czynniki, które uruchomiły bardzo dobre warunki do wysokiej aktywności w zakresie IPO w całej pierwszej połowie bieżącego roku - mówi partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Tomasz Konieczny.


Zaznaczono, że w minionym kwartale największą wartość osiągnęła oferta przeprowadzona przez Allfunds Group plc. Reprezentująca sektor finansowy spółka, w ramach debiutu na Euronext Amsterdam, przeprowadziła ofertę o wartości 2,2 mld euro.

Drugim pod względem wielkości IPO okazała się oferta Acciona Energia o wartości 1,3 mld euro. Na kolejnych miejscach, z wartościami oferty poniżej 1 mld euro, znalazły się Alphawave IP Group (London Stock Exchange, 995 mln euro), SUSE (Deutsche Börse, 975 mln euro) oraz About You Holding (Deutsche Börse, 842 mln euro).

- W dalszym ciągu zainteresowanie wzbudzają debiuty SPAC (special purpose acquisition company), skoncentrowane przede wszystkim na giełdach w Londynie, Paryżu, Amsterdamie, Sztokholmie i we Frankfurcie. Natomiast wspólnym mianownikiem większości przeprowadzanych dziś IPO są kwestie ESG i zrównoważonego rozwoju, które wielu inwestorów stawia w centrum zainteresowania podejmując decyzje o zaangażowaniu w IPO - dodaje Konieczny.

PAP, jk

 

Czytaj także

Coraz większa aktywność inwestorów na giełdzie. Statystyki pokazują wzrost wartości obrotu akcjami

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 16:00
W marcu łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW wyniosła 40,9 mld zł, wzrosła o 57,2 proc. rok do roku - wynika ze statystyk Giełdy Papierów Wartościowych dotyczących aktywności inwestorów na rynkach Grupy GPW. Wartość indeksu WIG na koniec marca wyniosła 58 081,50 pkt i była o 39,5 proc. wyższa niż przed rokiem.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dietl: giełdy z miejsc obrotu akcjami stały się spółkami technologicznymi rynku finansowego

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 09:32
- Spółki nie szukają na giełdach kapitału, parkiety służą raczej wychodzeniu z inwestycji. Giełdy przeszły drogę od miejsc obrotu akcjami do spółek technologicznych wchodzących różne obszary rynków finansowych z wyrafinowanymi usługi. GPW próbuje odnaleźć się w tych megatrendach - mówi prezes GPW Marek Dietl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Handelsblatt": warszawska giełda to historia sukcesu. "Kraj przyciąga wielu inwestorów zagranicznych"

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 09:00
Warszawski parkiet tętni dziś życiem bardziej niż kiedykolwiek wcześniej; w 2020 r. liczba zleceń i sprzedaż na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) wzrosła o 56,1 proc.. To więcej niż w jakimkolwiek innym systemie obrotu w Europie – zauważa niemiecki dziennik "Handelsblatt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: przechodzenie drobnych inwestorów wprost z lokat bankowych na giełdę jest bardzo ryzykowne

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:00
Coraz więcej drobnych inwestorów trafia w ostatnim czasie na polską giełdę przede wszystkim dlatego, że w bankach nie mogą zarobić na swoich pieniądzach. Zwykle kupują akcje spółek informatycznych, innych nowych wchodzących na giełdę, rzadziej tych zajmujących się tradycyjną produkcją. Może okazać się to ryzykowne - przestrzegali goście audycji "Rządy Pieniądza": Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG i dr inż. Piotr Komorowski z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW).  
rozwiń zwiń