X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dzieci spędzają przed ekranami średnio prawie 5 godzin dziennie. KPRM przypomina rodzicom o zagrożeniach w internecie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 16:27
O tym, że dzieci korzystające z internetu są narażone na niebezpieczeństwo przypomniała rodzicom Kancelaria Premiera. Wskazała m.in. na problem lęku przed byciem offline oraz cyberprzemoc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/Shutterstock

KPRM zauważyła, że powrót do nauki w trybie stacjonarnym nie oznacza, że dzieci będą spędzały mniej czasu w internecie. "Z najnowszego raportu NASK Nastolatki 3.0 wynika, że w czasie wolnym od zajęć szkolnych młodzi ludzie spędzają online średnio 4 godziny i 50 minut dziennie" - podkreślono.

1200 szkoła dzieci free shutterstock.jpg
"Polscy uczniowie lubią szkołę, ale zadowolenie spada wraz z wiekiem". Raport o jakości życia dzieci i młodzieży

Kancelaria wskazała w komunikacie na zagrożenia w sieci oraz sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom używającym internetu.

FOMO

"Jednym z zagrożeń, jakie niesie za sobą internet, a raczej zbyt częste korzystanie z niego, jest FOMO, czyli z angielskiego - Fear of Missing Out. To lęk przed odłączeniem i przekonanie, że coś ważnego ominie nas dokładnie wtedy, kiedy jesteśmy offline. FOMO może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, ale to młodzi ludzie są na nie szczególnie podatni" - napisano.

Czytaj także:

Do zjawiska FOMO odniosła się specjalistka ds. edukacji cyfrowej NASK Marta Witkowska. Jej zdaniem, "nastolatki są najbardziej narażone na FOMO, bo »bycie w kontakcie« i wiedza o tym, co w danej chwili robią przyjaciele i znajomi pozwala im poczuć, że są ważną częścią grupy".

"Jednocześnie, to właśnie smartfony są narzędziem, za pomocą którego najczęściej komunikują się z innymi. Czas pandemii i związane z nim ograniczenia sprawiły, że dla młodych spotkania w sieci stały się też podstawową formą kontaktu. Pamiętajmy, że może nie być im łatwo powrócić do świata offline" - dodała.

Cyberprzemoc

KPRM zwróciła uwagę na inny problem związany z korzystaniem z internetu - cyberprzemoc. "To w dużej mierze przedłużenie konfliktów przeniesionych ze środowiska rówieśniczego. Często dzieje się poza wzrokiem rodziców - tam, gdzie ich nie ma. Może dotknąć każdego - dobrego ucznia i tego, który na lekcjach radzi sobie nieco gorzej, popularnego w szkole i tego, który ma słabsze kontakty z rówieśnikami" - napisano.

Kancelaria podkreśliła, że jeśli rodzice chcą więcej dowiedzieć się na temat FOMO i cyberprzemocy, mogą wejść na stronę internetową rządowej kampanii "Nie zgub dziecka w sieci": www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci. Pod tym adresem znajdują się materiały dla rodziców: "FOMO i nadużywanie nowych technologii" oraz "Cyberprzemoc - włącz blokadę na nękanie", a także na temat sextingu, sharentingu oraz gier cyfrowych.

Wskazówki dla rodziców

W komunikacie przedstawiono najważniejsze wskazówki dla rodziców, tak, aby ich dzieci bezpiecznie korzystały z internetu.

1200 szkoła dzieci shutterstock free.jpg
Zalecenia ogólne i szczegółowe. Szkoły otrzymały wytyczne dot. prowadzenia nauki stacjonarnej

"Rozmawiaj i ustalaj reguły. Rozmów nigdy za wiele. Niezależnie od tego, czy twoje dziecko ma kilka czy kilkanaście lat, uczy się w trybie zdalnym, czy stacjonarnym, jako rodzic powinieneś być jego przewodnikiem po cyfrowym świecie. Nie krytykuj, nie oceniaj - tłumacz i słuchaj! Ważne, aby twoje dziecko wiedziało, że interesujesz się nim i jesteś po to, aby pomóc" - radzi KPRM.

Czytaj także:

Kancelaria przypomniała, że przed udostępnieniem dziecku sprzętu, należy skorzystać z rozwiązań technicznych, które pomogą zwiększyć jego bezpieczeństwo online. "Na rynku są dostępne różne rodzaje narzędzi kontroli rodzicielskiej, w których można np. ograniczyć dostęp do treści szkodliwych i nieprzeznaczonych dla dzieci. To m.in. oprogramowanie dołączane do systemu operacyjnego, czy aplikacje mobilne. Warto także sprawdzić, czy gry komputerowe twojego dziecka są dostosowane do jego wieku" - przekazano.

KPRM zaznaczyła, że rodzic musi reagować, jeśli dziecko będzie miało w internecie kontakt z treściami pełnymi przemocy, pornograficznymi czy prezentującymi zachowania autodestrukcyjne. Nie należy wpadać w panikę, ale zachować spokój, postarać się ustalić jak najwięcej okoliczności zdarzenia i zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości - przekonuje Kancelaria.

ng

Czytaj także

Przygotowania do nowego roku szkolnego. MEiN przekazało wytyczne dot. nauki stacjonarnej i pakiety edukacyjne

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 18:53
Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało dyrektorom wytyczne dotyczące nauki stacjonarnej oraz pakiety edukacyjne dotyczące organizacji szczepień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chcemy, aby to wyglądało jak półtora roku temu, do tego będziemy dążyli". Premier o powrocie dzieci do szkół

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 10:37
- Szkoła ma wyglądać normalnie, tak jak półtora roku temu, do tego będziemy dążyli - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w Komorowie podczas konferencji związanej z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powrót do nauki stacjonarnej nie stanowi już problemu". Szef MEiN o nowym roku szkolnym

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 14:31
Szkoły i przedszkola rozpoczną pierwszego września nowy rok szkolny w trybie stacjonarnym. Zapowiedział to minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń