X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie ingerujemy w indywidualne poglądy naszych wykładowców". Jest reakcja uczelni na skandaliczne słowa Maślaka

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 12:01
"Nie ingerujemy w indywidualne poglądy i opinie wyrażane przez naszych wykładowców na tematy społeczne" - napisano w oświadczeniu uczelni SWPS, której wykładowca - Piotr Maślak - porównał pracowników polskiej Straży Granicznej do formacji SS.
Piotr Maślak
Piotr MaślakFoto: Krzysztof Kuczyk/Forum

Piotr Maślak, który jest wykładowcą na uczelni SWPS w ostrych słowach skomentował na Twitterze sytuację przy polsko-białoruskiej granicy.

1200 mariusz blaszczak twitter.jpg
Mariusz Błaszczak przyzna nagrody żołnierzom strzegącym granicy w Usnarzu Górnym. "Dziękuję za Waszą służbę"

"Nie potrafię tego nazwać inaczej, strażnicy graniczni, którzy zabraniają dostarczyć wody i dopuścić lekarzy do uchodźców mogą sobie przyczepić naszywki SS." - napisał dziennikarz TOK FM.

"Tamci też wykonywali rozkazy. A jak Wam każą strzelać do uchodźców też wykonacie rozkaz?" - pytał, wracając się do strażników.

Odpowiedź SWPS

W odpowiedzi na zapytanie, władze uczelni odniosły się do wypowiedzi swojego pracownika. "Informujemy, że jako Uniwersytet nie ingerujemy w indywidualne poglądy i opinie wyrażane przez naszych wykładowców na tematy społeczne." - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj także:

W komunikacie zwrócono uwagę, że dziennikarz TOK FM nie powinien użyć tak mocnych sformułowań. "W naszej ocenie Pan Piotr Maślak wyraził głębokie zaniepokojenie sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, a towarzyszące tej sprawie emocje sprawiły, że sposób wyrażenia tej opinii nie wpisuje się w obowiązujący na uczelni dyskurs akademicki i nie powinny zostać użyte tak mocne sformułowania."

Sam Piotr Maślak wypowiedź tłumaczy w ten sposób: "Widzę, że trolle dostały polecenie dezinformowania". 

Dyskusja publiczna

Wypowiedź Piotra Maślaka odbiła się głośnym echem także w środowisku politycznym. Tweeta skomentował między innymi szef MSWiA.

"Nigdy nie będzie mojej zgody na szarganie dobrego imienia Straży Granicznej. Porównywanie formacji chroniącej granice Polski do zbrodniczej SS to podłość" - podkreślił Mariusz Kamiński. Minister zapowiedział złożenie zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Piotr Maślak tłumaczył się szefowi MSWiA, że "nie pisał nigdy i nigdzie o całej straży granicznej". Jednej z internautów zauważył, że Twitter nie jest dobrym miejscem na takie tłumaczenia.

W sieci pojawiają się także komentarze skierowane do radia TOK FM z prośbą o reakcję na wypowiedź dziennikarza.

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, rzeczniczka Agory odpowiedziała: "Publiczne wypowiedzi dziennikarzy Tok FM, w tym te w mediach społecznościowych, są ich prywatną opinią i nie muszą oddawać zdania redakcji".

Obraźliwa wypowiedź Władysława Frasyniuka

To nie jedyny obraźliwy komentarz, który pojawił się w ostatnim czasie pod adresem polskich służb. Mariusz Błaszczak jako wsparcie dla funkcjonariuszy Straży Granicznej wysłał wojsko. Obecność żołnierzy skomentował Władysław Frasyniuk, który w jednej z telewizji powiedział, że "nie służą państwu polskiemu - przeciwnie - plują na wartości, o które walczyli ich rodzice".

- Mam wrażenie, że to jest wataha, wataha psów, która osaczyła biednych, słabych ludzi (…). No tak nie postępują żołnierze. Śmieci po prostu, to nie są ludzkie zachowania - powiedział Frasyniuk.

Po tej wypowiedzi Mariusz Błaszczak zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury.

Sytuacja na granicy

Kilkudziesięcioosobowa grupa nielegalnych imigrantów od kilkunastu dni koczuje w pobliżu podlaskiej wsi Usnarz Górny na granicy polsko-białoruskiej. Osoby te znajdują się na terenie kontrolowanym przez stronę białoruską. Większość z nich to przybysze z Bliskiego Wschodu. 

Straż Graniczna poinformowała, że obecnie znajduje się tam 24 osoby, nie ma wśród nich dzieci. W okolicy oraz na całym pasie przygranicznym z Białorusią notuje się próby przekroczenia granicy. Rzecznik SG poinformowała, że w poniedziałek doszło do 126 prób przekroczenia granicy. Zatrzymano 31 osób, w tym 18 z Iraku, 9 z Somalii, 3 z nieustalonym obywatelstwem i jednego obywatela Ukrainy za pomocnictwo. 

ng/www.wirtualnemedia.pl

Czytaj także

Skoro jesteśmy na wojnie, to musimy się bronić. Felieton Miłosza Manasterskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 17:34
Premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii określają działania białoruskiego reżimu jako mające charakter wojny hybrydowej. Jak więc traktować działające w Polsce media, których przekaz realizuje interesy napastnika?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSWiA: zatrzymaliśmy 45 osób pomagających przy przerzucie nielegalnych imigrantów do Polski

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 21:00
- Nasza Straż Graniczna w ostatnich tygodniach zatrzymała 45 osób, które brały udział i pomagały przy nielegalnym przekraczaniu granicy bądź też organizowały ten przerzut - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. - W 11 przypadkach sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec tych osób - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Kamiński: obraża się żołnierzy i funkcjonariuszy SG, którzy wykonują wzorową służbę

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 21:59
- Obraża się w sposób podły żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy wykonują wzorową służbę na polskiej granicy w sytuacji trudnej i kłopotliwej - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński pytany m.in. o ostatnie wypowiedzi Władysława Frasyniuka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Kaleta: priorytetem rządu Zjednoczonej Prawicy jest bezpieczeństwo Polaków

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 09:25
- Ludzie, którzy koczują na granicy polsko-białoruskiej, są prawdopodobnie wynajęci przez Aleksandra Łukaszenkę, by pokazać, że nie jesteśmy humanitarni - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta z PiS. Gościem audycji był też Zdzisław Wolski z Lewicy.
rozwiń zwiń