Co z dalszymi obostrzeniami i ew. trzecią dawką szczepionki? Minister zdrowia wyjaśnia

2021-08-24, 15:55

Co z dalszymi obostrzeniami i ew. trzecią dawką szczepionki? Minister zdrowia wyjaśnia
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: Twitter/@MZ_GOV_PL

- Przy wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń covidowych, kraj zostanie podzielony na strefy, na poziomie powiatów - poinformował szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Minister poinformował również o wpływie poziomu wyszczepienia na zakres obostrzeń, a także o ewentualnej trzeciej dawce szczepienia przeciwko COVID-19 oraz rozwoju czwartek fali epidemii.

Minister zdrowia był pytany o plany rządu dotyczące wprowadzania ewentualnych obostrzeń covidowych.

Niedzielski potwierdził, że tak, jak podczas poprzednich fal zachorowań, brany pod uwagę jest podział kraju na strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. Strefy - miałyby być - według niego - definiowane na poziomie powiatów.

Powiązany Artykuł

covid szczepienie free shutterstock 1200.jpg
Jesienią będzie kolejny lockdown? Prof. Marczyńska wyjaśnia

- Dlaczego? Dlatego, że patrzymy na poszczególne regiony pod kątem również zróżnicowania poziomu szczepień, bo zaszczepienie populacji w danym regionie jest bardzo ważnym parametrem, który mówi o tym ryzyku, po pierwsze ile będzie zakażeń, po drugie jakie będzie obciążenie lokalnej infrastruktury szpitalnej. Patrząc na to, że w województwach np. powiaty miejskie są o wiele lepiej wyszczepione, a powiaty wiejskie nieco gorzej, to jednak to zróżnicowanie jest o tyle duże wewnątrz województw, że ten poziom definiowania stref, uwzględniający wskaźnik wyszczepienia powinien zejść piętro niżej, a więc na poziom powiatowy - tłumaczył Niedzielski.

Posłuchaj

Adam Niedzielski zapowiedział, że w przypadku kolejnej fali pandemii koronawirusa wróci podział na strefy - pod uwagę ma być brany m.in. poziom zaszczepienia mieszkańców przeciw COVID-19 (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

"Przeskalowanie" liczby zakażeń

Minister przypomniał, że dotychczas podstawowym elementem definiującym strefę, była liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców. - Od 6 na 10 tys. to była strefa żółta, a od 12 - strefa czerwona. Chcemy dokonać przeskalowania podwójnego, bo widzimy, że w tej chwili, patrząc na doświadczenia krajów Europy Zachodniej, mamy do czynienia z sytuacją, w której ta sama liczba zakażeń przekłada się mniej więcej na 40-50 proc. mniej hospitalizacji - uzasadniał Niedzielski.

Jak dodał, "podwójne przeskalowanie" oznacza podniesienie tych progów - dla strefy żółtej - z 6 do 12 przypadków zakażeń na 10 tys. mieszkańców, a czerwonej - z 12 do 24. Zastrzegł, że to na razie wstępne założenia.

Przy wyznaczaniu stref brany ma być ponadto pod uwagę poziom wyszczepień. - Jeżeli dany region jest według liczby zakażeń klasyfikowany do którejś strefy, to jeżeli w tym regionie zaszczepienie jest powyżej średniego w kraju, to będzie ta strefa obniżona. Jeżeli ktoś ze względu na liczbę zakażeń ma czerwoną strefę, ale jego poziom wyszczepienia jest powyżej średniej, to będzie strefą żółtą - wyjaśnił Niedzielski.

Trzecia dawka?

Powiązany Artykuł

1200 szczepienie shutterstock.jpg
MZ: oficjalna rekomendacja ws. trzeciej dawki szczepionki pojawi się dzisiaj lub jutro

Szef resortu zdrowia pytany był również o rekomendacje dotyczące podania trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. - Poprosiłem Radę Medyczną o zajęcie wyraźnego stanowiska, w przypadku jakich grup powinno dopuścić się możliwość podanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 - poinformował. - Podanie tej dawki to kwestia tygodni - dodał minister.

Posłuchaj

Minister zdrowia o tym, kiedy zapadnie decyzja co do podawania trzeciej dawki szczepionki na koronawirusa niektórym grupom społecznym (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

- Wczoraj odbyło się spotkanie Rady Medycznej pod przewodnictwem pana premiera Morawieckiego. Dyskutowaliśmy razem z ekspertami na temat m.in. stosowania tej trzeciej dawki - zaznaczył Niedzielski. Przyznał, że nie ma jeszcze w tej kwestii decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA), która wprowadziłaby trzecią dawkę do charakterystyki produktu leczniczego. -  Czyli po prostu na podstawie badań potwierdziła zasadność jej stosowania - sprecyzował.

Czytaj także:

Pytany, czy trzecia dawka szczepionki przeciw koronawirusowi będzie podawana osobom z zaburzeniami odporności, odparł, że poniedziałkowa dyskusja Rady Medycznej na ten temat zakończyła się spójnym stanowiskiem "że są grupy, dla których w pierwszej kolejności byłoby to możliwe" - powiedział Niedzielski. Wyraził też nadzieję, że stanowisko Rady Medycznej będzie wypracowane dziś lub jutro. Następnie z premierem Mateuszem Morawieckim podejmą decyzję w kwestii podania trzeciej dawki pewnym grupom, które są "najbardziej wrażliwe czy najsłabsze w zderzeniu z pandemią".

Powiązany Artykuł

koronawirus szpital covid-19 f shutt 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. W listopadzie prognozowane zakażenia na poziomie 30 tys. dziennie

Minister dodał, ze kraje, które wcześniej zaczynały proces szczepień, już teraz szczepią trzecią dawkę - wskazał przy tym na Izrael, USA i Wielką Brytanię. Podkreślił, że trwały rozmowy na temat tego, czy czekać na decyzję EMA - która zapowiada, że decyzję podejmie na początku września. - Ale z drugiej strony poprosiłem Radę Medyczną o zajęcie wyraźnego stanowiska, w przypadku jakich grup bez czekania na ewentualną decyzję EMA, powinniśmy taką możliwość dopuścić - powiedział Niedzielski.

Czwarta fala epidemii

Minister przypomniał również, że we wrześniu, wraz z końcem z urlopów oraz z powrotem uczniów do tradycyjnego nauczania w szkołach, "wrócimy do normalnego poziomu mobilności i interakcji społecznych". Jak ostrzegał, "wiąże się to ze wzrostem ryzyka zwiększonej transmisji koronawirusa".

Szef resortu zdrowia ocenił, że we wrześniu liczba zakażeń będzie rosła. Oszacował, że na początku miesiąca liczba zakażeń wyniesie około 300 przypadków dziennie - obecnie jest to około 200 przypadków dziennie. - W okolicy połowy września należy się spodziewać przyspieszenia (wzrostu liczby zakażeń - red.) - powiedział.

Zdaniem szefa resortu zdrowia najważniejszym elementem ochrony nadal pozostają szczepienia, które pomagają ograniczyć transmisję wirusa a jednocześnie chronią przed najgorszymi konsekwencjami zakażenia.

Podstawowe środki ochrony

Powiązany Artykuł

szpital COVID-19 FREE 1200.jpg
Ponad 200 zakażeń koronawirusem. Jest nowy raport resortu zdrowia

Niedzielski zaapelował też, by przypomnieć sobie o konieczności stosowania tradycyjnych środków zapobiegania zakażeniom. Wymienił wśród nich dystans społeczny, dezynfekcję rąk oraz noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

- Jesteśmy w takim punkcie, że wariant Delta już dominuje, tak jak w poprzedniej fali dominował wariant brytyjski. Udział wariantu Delta w strukturze zakażeń wynosi już 95 proc. - powiedział Niedzielski. Przypomniał też, że ten wariant jest bardziej zakaźny od poprzednich wersji koronawirusa.

We wtorek resort zdrowia poinformował, że badania potwierdziły 233 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło osiem osób z COVID-19. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono dotąd 2 mln 887 tys. 37 przypadków. Zmarło 75 tys. 324 osoby z COVID-19.

st

Polecane

Wróć do strony głównej