X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: obszary wiejskie to nasza duma, bogactwo i ważny filar gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 17:41
"Obszary wiejskie to nasza duma, bogactwo i ważny filar gospodarki. Wiemy, że rolnictwo ma ogromny potencjał, który możemy i powinniśmy wykorzystać" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników dożynek w Szczytnikach (Wielkopolskie).
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Foto: Twitter/@PremierRP

Rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, pszczelarze i hodowcy z gminy Szczytniki (Wielkopolskie) świętują w niedzielę na dożynkach gminno–parafialnych.

duda 1200 pap.jpg
Prezydent: polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe

Uroczystości rozpoczęto mszą św., po której mieszkańcy z wieńcami dożynkowymi przeszli w korowodzie. - Na moje ręce został złożony bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna i właśnie tym chlebem podzieliłem się z mieszkańcami naszej gminy i przybyłymi do nas gośćmi - powiedział wójt Marek Albrecht.

Zrealizowano inwestycje na ponad 15 mln zł

Podczas wystąpienia gospodarz poinformował o działaniach ukończonych w gminie od ubiegłorocznego święta plonów. W 2020 r. zrealizowano inwestycje na ponad 10 mln zł, a w roku bieżącym na 5,7 mln zł. Pozyskane wsparcie - jak podkreślił Albrecht - pochodzi z dotacji rządowych i środków unijnych.

- W sposób szczególny dziękuję władzom krajowym, parlamentarzystom, władzom wojewódzkim i powiatowym za liczne działania, programy i projekty wspierające polskie rolnictwo i naszą lokalną społeczność - powiedział wójt. Dodał, że w czasach pandemii "jeszcze bardziej doceniliśmy, jak ważne jest wspieranie polskiej wsi, dzięki której na naszych stołach nie brakuje tradycyjnego pachnącego zbożami chleba, nie brakuje produktów rolnych i hodowlanych". - Tylko polska wieś może zagwarantować nam bezpieczeństwo żywieniowe i dlatego zawsze powinniśmy promować nasze rodzime produkty - oświadczył.

Marek sawicki Forum 1200.jpg
"Problemem są jak zawsze cena i możliwość zbytu". Marek Sawicki o rolnictwie w Polsce

List Mateusza Morawieckiego

Z okazji dożynek list do rolników skierował premier Mateusz Morawiecki, który odczytała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

"To święto polskiej wsi od wieków wpisane w narodową tradycję. To czas radości z plonów ziemi i dobrze wykonanej pracy. Ten piękny staropolski obyczaj stanowi nieodzowną część naszej kultury i tożsamości. Jest także najlepszą okazją do wyrażenia wdzięczności i podziękowania rolnikom za ich całoroczny trud. Zgromadzonym tutaj w Szczytnikach pragnę przekazać wyrazy szacunku oraz zapewnienia o mojej serdecznej pamięci" - napisał premier.

"Byli ostoją polskości"

Szef rządu przypomniał, że historia kraju wyraźnie pokazuje, że w najtrudniejszych dla ojczyzny chwilach chłopi nie tylko żywili, ale także bronili jej granic. "To oni byli ostoją polskości, przekazywali z pokolenia na pokolenie fundamentalne wartości: szacunek do ziemi ojców, języka i religii. Nigdy nie zapominamy o wielkim wkładzie mieszkańców wsi w budowę niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej" - zapewnił.

Czytaj również:

Morawiecki podkreślił, że obszary wiejskie "to nasza duma, bogactwo, ale i ważny filar gospodarki. Wiemy, że rolnictwo ma ogromny potencjał, który możemy i powinniśmy wykorzystać". Przypomniał, że w zaproponowanym przez rząd Polskim Ładzie sprawy wsi i rolnictwa zostały potraktowane priorytetowo.

premier PAP 1200 (1).jpg
"Rolnictwo jest naszą dumą". Premier na Pomorzu promuje Polski Ład

"Wysokie środki finansowe na unowocześnienie rolnictwa"

"Chcemy przeznaczyć wysokie środki finansowe na unowocześnienie rolnictwa a także na wsparcie programów z zakresu kultury i tradycji wiejskiej. Wiemy, że polska wieś wciąż potrzebuje dobrej infrastruktury drogowej, transportowej, energetycznej, czy internetowej. Dlatego nie szczędzimy starań, by rozwijała się jak najpiękniej i jak najszybciej. To element naszej szerszej wizji Polski i realizacji zobowiązania, które złożyliśmy Polakom - budowania kraju równych szans i możliwości, kraju zrównoważonego rozwoju i solidarności społecznej" - zaznaczył.

Premier w imieniu własnym i całego rządu podziękował rolnikom za "codzienny wysiłek, za owoce waszej pracy, za współtworzenie pomyślności i dostatku naszej ojczyzny". 

"Stanowią element stałości i trwania"

Przypomniał, że niezwykle istotną społeczną rolę mieszkańców wsi podkreślał niejednokrotnie papież Polak. W rolnikach widział nie tylko tych, "którzy karmią, ale także tych, którzy stanowią element stałości i trwania" - przytoczył słowa Jana Pawła II. Dlatego - jak podkreślił premier - "nie sposób nie wspomnieć dziś o waszej misji w czasie niszczącej gospodarkę pandemii koronawirusa. W najtrudniejszych chwilach byliście gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego Polaków. To dzięki waszej ciężkiej pracy mogliśmy czuć się bezpiecznie" - napisał.

nt

Czytaj także

Polski Ład. Zobacz propozycje zmian dla wsi i rolników

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 13:35
W ramach Polskiego Ładu rząd złożył rolnikom kilka propozycji. Wśród nich znalazła się ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym, w której miałyby się znaleźć m.in. rozwiązania dotyczące spraw spadkowych i możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go. Planowane są też nowe stawki dopłat do paliwa rolniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: tworzymy przełomowy program ubezpieczeniowy dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 20:20
- Tworzymy przełomowy program ubezpieczeniowy dla rolników. Możemy obiecać, że ten system zbudujemy w najbliższych miesiącach, aby był gotowy na następny sezon - powiedział w Miłoszewie (Pomorskie) premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 13:56
- Dzięki żywności wytwarzanej przez polskich rolników zdobywamy też kolejne rynki eksportowe - mówił prezydent Andrzej Duda w Zbylitowskiej Górze (woj. małopolskie) podczas Dożynek Gminy Tarnów.
rozwiń zwiń