"Był człowiekiem wielkiego zaufania i podziwu dla człowieka". Bp Solarczyk o abp. Henryku Hoserze

2021-08-19, 22:35

"Był człowiekiem wielkiego zaufania i podziwu dla człowieka". Bp Solarczyk o abp. Henryku Hoserze
Arcybiskup Henryk Hoser. Foto: PAP/Michal Kosc

- Abp Hoser był dla nas towarzyszem, nauczycielem, lekarzem, człowiekiem wielkiego zaufania Bogu i podziwu oraz wrażliwości dla człowieka – powiedział w czwartek w czasie mszy św. pogrzebowej ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk.


Powiązany Artykuł

pap Henryk Hoser 1200.jpg

W stołecznej bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbyło się diecezjalne pożegnanie zmarłego pasterza. Abp Henryk Hoser, trzeci z kolei ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, posługiwał w niej w latach 2008-2017.

Mszy św. pierwszego dnia uroczystości żałobnych przewodniczył wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

- Odszedł pasterz nasz, co miłował lud - powiedział koncelebrujący liturgię ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Wraz z nim modlili się m.in. ordynariusz sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz kielecki bp Jan Piotrowski, ordynariusz świdnicki bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy białostocki Henryk Ciereszko i bp drohiczyński Piotr Sawczuk. Homilię wygłosił ordynariusz radomski bp Marek Solarczyk. W 2011 r. przyjął on święcenia biskupie z rąk abpa Hosera.

Duchowny wskazał, że św. Paweł Apostoł był szczególnym przewodnikiem posługi pasterskiej abpa Hosera. Przypomniał, że ingres zmarłego pasterza odbył się 28 czerwca 2008 r. w przeddzień rozpoczęcia Roku św. Pawła. - W wygłoszonej wówczas homilii mówił, że "apostolska metoda św. Pawła zaskakuje jego zdolnością do stawiania czoła coraz to nowym sytuacjom, wyzwaniom i zadaniom" - wskazał bp Solarczyk.

Powiązany Artykuł

forum-hoser 1200.jpg

"Służył obronie życia"

Zaznaczył, że abp Hoser "był niezłomny w tym co jest Boże, co jest zasadą wpisaną przez Boga w człowieka". Przyznał, że nie zawsze był on zrozumiany przez otoczenie. - Jego determinacja służyła obronie życia i umiejętności tłumaczenia z taką jasnością i z taką kompetencją tych wszystkich zagadnień, które określamy bioetyką - dodał duchowny.

Wskazał również na wkład abpa Hosera w misyjne dzieło Kościoła. Zwrócił również uwagę na miejsce Najświętszej Maryi Panny – Matki Zbawiciela w życiu zmarłego. Wymienił zainicjowane przez niego dzieło nawiedzenia figury Matki Bożej Loretańskiej w dekanatach, Jerycho Różańcowe, peregrynację kopii jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej oraz posługę jako wizytatora apostolskiego dla parafii w Medjugorje.

- W życiu doczesnym wartości chrześcijańskie stanowiły dla niego sprawę nadrzędną. Budził podziw i inspirował nas do stawania się lepszymi ludźmi, chrześcijanami - wskazał minister zdrowia Adam Niedzielski w liście odczytanym przez podsekretarza stanu Macieja Miłkowskiego.

Siostra Stefania Korbuszewska ze Zgromadzenia Sióstr Loretanek przypomniała, że abp Hoser przyczynił się do powstania w diecezji pierwszego okna życia. Wspomniała, że brał także udział w powstaniu i działaniu Stowarzyszenia Żywego Różańca. Powiedziała także o jego otwartości na nowe charyzmaty zakonne w diecezji. Traktował je jako "łaskę dla całej wspólnoty Kościoła" – wspomniała.

W uroczystościach wziął także udział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Powiązany Artykuł

hoser 1200.jpg

"Zakochany w Bogu"

W południe w czwartek abpa Hosera pożegnała najbliższa rodzina i wspólnota pallotyńska. Liturgii w kaplicy seminaryjnej w Ołtarzewie koło Ożarowa Mazowieckiego przewodniczył jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski. Homilię wygłosił przełożony pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla ks. dr Zenon Hanas.

- Był dla mnie jak starszy brat. Widziałem w nim człowieka ogromnie zakochanego w Bogu, w charyzmacie, człowieka całkowicie poświęconego dziełu misyjnemu. Starał się żyć dla drugiego, starał się służyć wszystkimi talentami - wyznał przyjaciel zmarłego, metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, który koncelebrował liturgię. Wraz z nim modlili się m.in. bp łomżyński Janusz Bogusław Stepnowski i bp pomocniczy ełcki Adrian Galbas.

Msza św. transmitowana była w dziesięciu językach na stronach internetowych parafii w Medjugorie.

Centralne uroczystości pogrzebowe abpa Henryka Hosera odbędą się 20 sierpnia w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie. Liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi metropolita gdański pallotyn abp. Tadeusz Wojda – podano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej. Ciało zmarłego spocznie w krypcie katedry.

Odznaczenie prezydenckie

Pallotyn abp Henryk Hoser zmarł wieczorem w piątek 13 sierpnia w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w wieku 78 lat. Od maja 2008 r. był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Po ukończeniu 75 lat, 8 grudnia 2017 r. papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu biskupa warszawsko-praskiego. Tym samym przeszedł on na emeryturę. Jego następcą został bp Romuald Kamiński.


Powiązany Artykuł

PAP Andrzej Duda 1200 (1).jpg

W maju 2018 r. papież Franciszek mianował abpa Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim dla parafii w Medjugorje.

Wcześniej pełnił on funkcję sekretarza pomocniczego w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, ponad 20 lat spędził na misjach w Rwandzie i w Zairze. W ramach KEP od 18 czerwca 2008 r. przewodził pracom Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył arcybiskupa Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (6 listopada 2015); wcześniej (22 maja 2002) prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Orderem Zasługi II klasy odznaczył go (1 września 2008) prezydent Portugalii. Abp Hoser otrzymał także tytuł honorowego obywatela Warszawy (2011), a także został laureatem nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2019. Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski przyznał mu odznaczenie "Zasłużony dla ochrony zdrowia", które zostało wręczone 24 maja 2021 roku.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej