X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Opublikowano pierwszy raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Najmłodsza z ofiar miała rok

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 17:20
349 zgłoszeń trafiło dotychczas do Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Informacje te zawarto w pierwszym pełnym raporcie, opublikowanym w internecie. Dokument ma 250 stron i zawiera opis działalności komisji, analizę zgłoszeń, badania nad sprawami sądowymi z lat 2017-2020, a także rekomendacje dotyczące zmian prawnych.
Konferencja prasowa Państwowej Komisji ds. Pedofilii
Konferencja prasowa Państwowej Komisji ds. PedofiliiFoto: Andrzej Hulimka/FORUM

Z analizy zgłoszeń wynika, że 188 pokrzywdzonych stanowiły dziewczynki, a 173 chłopcy. Najmłodsza z poszkodowanych miała rok, a najstarsza 16 lat. 96 proc. sprawców to mężczyźni. Około jedna trzecia z nich to członkowie rodziny skrzywdzonego dziecka.

pedofilia 1200 shutterstock.jpg
Przewodniczący Komisji ds. pedofilii: osoby duchowne nie mają żadnego immunitetu

Spośród 349 spraw zgłoszonych komisji do prokuratury przekazano 137 zgłoszeń. 36 dotyczyło niezawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa pedofilii.

Badanie akt sądowych

Drugim istotnym elementem raportu jest badanie akt sądowych z lat 2017-2020. Przeanalizowano 345 przypadków z 245 postępowań. Brano pod uwagę sprawy zakończone prawomocnym orzeczeniem. Z analizy wynika, że przeciętnym sprawcą przestępstwa pedofilii był ponad 30-letni mężczyzna, kawaler, jego ofiarą dziewczynka (93 proc.) w wieku od 7 do 15 roku życia. Niemal połowa wszystkich sprawców miała własne dzieci. W 35 proc. wszystkich badanych spraw miejscem popełnienia czynu był internet. Analiza pokazuje, że połowa objętych badaniem małoletnich nie była - po doświadczeniu przemocy seksualnej na etapie postępowania przygotowawczego i sądowego - objęta specjalistyczną pomocą psychologiczną. W 83 proc. przypadków sąd nie zawyrokował o żadnym środku kompensacyjnym. Z kolei 65 proc. sprawców analizowanych w badaniu, przed popełnieniem przestępstwa na tle seksualnym, dopuściło się łamania norm społecznych.

Czytaj także:

Lęk, poczucie winy, depresja

Jak podaje raport, dzieci wykorzystywane seksualnie mierzą się z lękiem, poczuciem winy i depresją. Dotykają je też zaburzenia snu, problemy szkolne, wcześniej opuszczają dom oraz uciekają.

Kosciol-pedofilia-pikieta-pap-1200.jpg
"Zmowa milczenia najbardziej traumatycznym doświadczeniem". Zakonnik i publicysta o walce z pedofilią

Propozycje reform

W ostatniej części raportu znajdują się rekomendacje, które zawierają propozycje reform. Są wśród nich m.in: wyłączenie przedawnienia karalności przestępstw pedofilii, wprowadzenie instytucji adwokata dziecka, nadanie priorytetowego charakteru sprawom karnym dotyczącym przemocy seksualnej wobec dzieci, a także niezwłoczne wystąpienie prokuratora z wnioskiem o ustanowienie kuratora procesowego dla małoletniego pokrzywdzonego. Komisja rekomenduje też obowiązkowe opiniowanie seksuologiczne i psychiatryczne sprawców wykorzystania seksualnego dzieci. Wśród rekomendacji znalazł się też pomysł stworzenia szybkiej ścieżki interwencyjnej, która zapewniałaby priorytetowy dostęp do opieki psychologicznej dla skrzywdzonych dzieci.

bf

Czytaj także

"Ani Nobel, ani Oscar, ani purpura, ani status celebryty nie może nikogo chronić". Politycy o komisji ds. pedofilii

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 07:17
- Naszym zamysłem było to, aby komisja ds. pedofilii była "obywatelskiego sumienia", więc powinny być w niej osoby o nieposzlakowanej opinii - mówi przedstawiciel PiS. Politycy opozycji, choć przewidują, że komisja "będzie wydmuszką", woleliby w niej widzieć niezależnych ekspertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pedofilia w Zatoce Sztuki. Latkowski: to nie problem wyssany z palca

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 09:37
- Nie ma bardziej zakłamanego środowiska niż środowisko mediów, dziennikarzy, aktorów, celebrytów - ocenił w Radiu ZET autor reportażu "Nic się nie stało" Sylwester Latkowski. Zarzucił też pracującym w Radiu ZET, że przez lata widzieli pedofilów, którzy spotykali się z dziećmi przy ul. Żurawiej, gdzie ma swoją siedzibę rozgłośnia i nic z tym nie robili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPD o pedofilii: nie może być tak, że 100 lat prowadzimy proces, by sprawcę skazać na pół roku

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 10:20
- W walce z pedofilią kluczowa jest sprawność działania organów państwowych: policji, prokuratury i sądów - powiedział rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak. Poinformował, że do jego biura także wpływają sprawy dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci.
rozwiń zwiń