Ulicami Warszawy przeszedł 10. "Marsz Pamięci 22 Lipca"

2021-07-22, 23:43

Ulicami Warszawy przeszedł 10. "Marsz Pamięci 22 Lipca"
Marsz Pamięci 22 Lipca, 22 bm. w Warszawie. Foto: PAP/Mateusz Marek

Ulicami Warszawy przeszedł 10. "Marsz Pamięci 22 Lipca" upamiętniający 79. rocznicę rozpoczęcia przez Niemców wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. Tegoroczny Marsz wyruszył pod hasłem: "Wychowawcy ofiarnie szli razem z dziećmi". W tym roku hołd oddano nauczycielom z getta związanym z grupą Oneg Szabat, pedagogom oraz przyjaciołom po polskiej stronie.

- Idziemy w Marszu, by pamięć o tych ludziach przetrwała - podkreślał wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin. - W tej formie marszu upamiętniamy polskich żydów, obywateli polskich z Warszawy, z miasteczek mazowieckich tutaj zwiezionych przez Niemców i zamkniętych za tymi murami. Spotkała ich straszliwa śmierć zadana przez niemieckiego barbarzyńcę. Chcemy, żeby ta pamięć trwała, żeby Marsz, w tej emocjonalnej formie, przechodził ulicami Warszawy - podkreśla wiceminister kultury.

Powiązany Artykuł

getto-warszawskie1-663.jpg
Getto warszawskie - piekło w środku miasta

Marsz Pamięci to hołd oddany prawie trzystu tysiącom żydowskich mieszkańców stolicy, którzy w lecie 1942 roku wyruszyli do obozu zagłady w Treblince. W tym roku organizatorzy uczcili takich nauczycieli jak Abraham Lewin, Emanuel Ringelblum, Eliasz Gutkowski, Izrael Lichtensztajn czy Stefania Szwajgier.

Postać Janusza Korczaka

Wiceminister kultury przypomniał też nauczyciela Janusza Korczaka, który zmarł w sierpniu 1942 w Treblince, a którego urodziny dziś obchodzimy.

- Bardzo znana jest postać Janusza Korczaka, ale trzeba pamiętać, że szkoły, nie tylko w sierocińcu, który Korczak prowadził, ale szkoły każdego szczebla, nawet wyższe, rabiniczne, religijne, funkcjonowały w getcie warszawskim do samego końca. Ludzie żyli nadzieją, że warto się kształcić, że może uda się przeżyć tę straszliwą wojnę. A ten naród, który ma w sobie gen nauki bardzo silnie zakorzeniony, to kształcenie i naukę starał się do końca czynić i uprawiać. Zatem należy się hołd tym obywatelom i pamięć o nich - dodaje wiceminister Jarosław Sellin.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że naród żydowski, pomimo trudnej historii, symbolizuje nadzieja.

Archiwalne dźwięki o getcie warszawskim w serwisie - Radia Wolności >>>

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

getto serwis 1200.jpg
Powstanie w getcie warszawskim - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Getto warszawskie

22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców największego getta w Polsce, getta warszawskiego. W okresie dwóch miesięcy wywieziono do Treblinki i zamordowano ponad trzysta tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. Niemcy pozostawili w getcie 35. tysięcy sprawnych fizycznie mieszkańców, zmuszonych do pracy na rzecz okupanta.

19 kwietnia 1943 roku, Żydzi zdecydowali z bronią w ręku walczyć o honor i godną śmierć. Po miesiącu walk, powstanie stłumiono. W obozie zagłady w Treblince łącznie zamordowano około 900 tysięcy osób żydowskiego pochodzenia, ogromną większość z nich stanowili obywatele II Rzeczypospolitej.

Posłuchaj

„Marsz Pamięci 22 Lipca”- świadectwo uczestniczki. Materiał Małgorzaty Wosiek (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Marsz Pamięci 22 Lipca 

Organizowany od 2012 roku Marsz przywołuje pamięć o tysiącach ofiar niemieckiego terroru, którzy zginęli w czasie istnienia getta, w czasie powstania i w akcjach likwidacyjnych. Marsz zakończył muzyczny spektakl "Nie zaszło u nas nic nowego" na podstawie "Dziennika" Abrahama Lewina.

Powiązany Artykuł

powstanie w getcie warszawskim_663_364.jpg
Powstanie w getcie warszawskim. Walka o godną śmierć

Uczestnicy wydarzenia, jak w latach poprzednich, nieśli symboliczne Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych warszawskich Żydów, które finalnie zostały przywiązane do ogrodzenia Ogrodu Krasińskich.

jbt

Polecane

Wróć do strony głównej