X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

MPWiK: awarie układu przesyłającego ścieki do "Czajki" kosztowały do tej pory prawie 220 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 07:18
Miejska spółka podała koszt awarii, do jakich doszło w Warszawie. Niemal 220 mln zł kosztowały do tej pory MPWiK awarie układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka", do których doszło w sierpniu 2019 i 2020 roku. To jeszcze nie koniec wydatków – wynika z informacji przekazanych przez MPWiK.
Zrzut nieczystości do Wisły
Zrzut nieczystości do WisłyFoto: Twitter/@DacaPrzemyslaw

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wydało na usuwanie skutków awarii kolektorów przesyłających ścieki do oczyszczalni "Czajka" w 2019 i 2020 r. oraz na budowę nowego układu łącznie prawie 220 mln zł. To o około 50 mln więcej niż koszt budowy tunelu i rurociągu pod Wisłą w 2012 r. Wówczas było to ok. 170 mln zł.

1200_straż_PAP.jpg
Wielkopolskie: wyciek z oczyszczalni ścieków do Warty. "Pobrano próbki substancji"

Koszty prac

Po awarii w sierpniu 2019 r. MPWiK pokryło koszt prac polegających na demontażu ok. 100 m rur oraz montażu w ich miejsce nowych rur stalowych o takiej samej długości. Jednocześnie wykonano niezbędne prace konserwacyjne wewnątrz rurociągów. Koszt 46 mln zł netto – poinformowała zastępca rzecznika prasowego spółki Marta Pytkowska.

Natomiast po awarii, do której doszło pod koniec sierpnia ubiegłego roku, MPWiK wybudowało układ tymczasowy z dwoma rurociągami ułożonymi na moście pontonowym. Działał on od 20 września 2020 r. do 13 grudnia 2020 r. i kosztował ok. 44,5 mln zł netto.

Demontaż instalacji w tunelu, która uległa uszkodzeniu, będzie kosztował miejskie wodociągi i kanalizację ponad 21 mln zł. Nie wiadomo jeszcze, ile spółka zapłaci za projekt i odtworzenie instalacji.

Czytaj także:

Budowa alternatywnego układu transferu ścieków jest prowadzona etapami. Dotąd spółka poniosła koszty związane z wykonaniem pierwszego z rurociągów w wysokości 35,5 mln zł netto. Podpisała również umowę na budowę drugiego rurociągu za 31 mln zł netto.warsz

Ponadto, w czerwcu tego roku MPWiK zawarło kontrakt na realizację kolejnego etapu budowy alternatywnego transferu ścieków tj. wykonanie sieci i obiektów łączących wykonane rurociągi pod Wisłą z zakładami "Świderska" i "Farysa". Umowa opiewa na prawie 58 mln zł netto.Na tym jednak nie kończą się wydatki spółki związane z budową nowego układu przesyłowego. Ma jeszcze powstać instalacja naziemna, której zadaniem będzie zwiększenie przepustowości układu rurociągów pod Wisłą, do momentu wykonania docelowej infrastruktury.

Zakończenie prac jest planowane na trzeci kwartał przyszłego roku. - Po tym czasie będzie można podsumować koszty całkowite dotyczące realizacji alternatywnego układu przesyłowego - przekazała Pytkowska.

dz

Czytaj także

"Zrzuty ścieków do Wisły stały się normą". Michał Szpądrowski o awarii kolektora w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 16:25
- Odnoszę wrażenie, że ani prezes MPWiK, ani prezydent Rafał Trzaskowski nie za bardzo wiedzą, co się w tej sprawie dzieje - mówił o przyczynach awarii systemu przesyłu ścieków do oczyszczalni "Czajka" Michał Szpądrowski, radny m.st. Warszawy (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Wód Polskich napisał list do Trzaskowskiego. Ostrzega przed kolejną awarią oczyszczalni "Czajka"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 19:17
- Użycie rur stalowych do transportu ścieków komunalnych, z którymi zimą będzie transportowana mieszanina piasku i chlorku sodu z magnezem, może doprowadzić do perforacji rurociągu i kolejnej poważnej awarii "Czajki" - napisał w liście do Rafała Trzaskowskiego prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyczyny awarii kolektorów "Czajki" wciąż nieznane. Minęło już 8 miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 07:03
- Choć minęło już osiem miesięcy od awarii systemu przesyłającego ściek z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", wciąż nie są znane jej przyczyny. Prace ekspertów trwają – poinformował rzecznik prasowy MPWiK Marek Smółka.
rozwiń zwiń