X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

KE grozi Polsce karami finansowymi. Kaleta: działanie poza kompetencjami organów UE

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 18:07
Komisja Europejska wysłała do Polski list z pytaniem o wypełnienie werdyktu unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie sądownictwa. Chodzi o postanowienia o natychmiastowym zamrożeniu wszelkich działań Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także o wyrok kwestionujący polski system sądownictwa dyscyplinarnego.
Sebastian Kaleta
Sebastian KaletaFoto: Ministerstwo Sprawiedliwości/Twitter

Warszawa ma czas do 16 sierpnia na odpowiedź. W przeciwnym razie Bruksela skieruje wniosek do Trybunału w Luksemburgu o nałożenie kar finansowych. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta powiedział Polskiemu Radiu, że należy zwrócić uwagę na orzeczenie Trybunał Konstytucyjnego, który zakwestionował ostatnio konstytucyjność środków tymczasowych dotyczących zawieszenia Izby Dyscyplinarnej.

Posłuchaj
00:17 11201714_2.mp3 Jak podkreślił Sebastian Kaleta "polski rząd nie ma prawa w ogóle uznawać tego rodzaju rozstrzygnięć" (IAR) 
shutter tsue free 1200.jpg
Hiszpania oskarża TSUE o decydowanie w sprawach należących do kompetencji krajów UE

Wiceminister podkreślił, że kompetencje dotyczące organizacji sądownictwa ma wyłącznie państwo członkowskie. Dodał, że obecne działania Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przekraczają kompetencje Wspólnoty. Z tego powodu - jak zaznaczył - "polski rząd nie ma prawa w ogóle uznawać tego rodzaju rozstrzygnięć. - Unia Europejska takich kompetencji nie uzyskała, by móc tego rodzaju rozstrzygnięcia tymczasowe wobec Polski wydawać - mówił Sebastian Kaleta.

"Działanie poza kompetencjami UE"

Wiceminister powiedział też, że to państwa członkowskie przyznają kompetencje Unii Europejskiej i nie może ona wywodzić kompetencji samodzielnie. Przypomniał, że brak kompetencji Wspólnoty w kwestii organizacji działania wymiaru sprawiedliwości potwierdził także niemiecki trybunał w wyrokach z 2009 i 2019 roku. - Próba egzekwowania jakichkolwiek oczekiwań w postaci szantażu finansowego wobec Polski przez Komisję Europejską na niwie organizacji wymiaru sprawiedliwości jest po prostu działaniem poza kompetencjami organów Unii Europejskiej - powiedział Sebastian Kaleta.

Posłuchaj
00:28 11201714_1.mp3 Wiceszef MS mówi o krajowych kompetencjach dot. sądownictwa (IAR) 

Wiceminister sprawiedliwości przypomniał, że 3 sierpnia Trybunał Konstytucyjny będzie badał kwestię relacji między prawem wspólnotowym a krajowym w zakresie sądownictwa. - Polski rząd będzie postępował zgodnie z wyrokami Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczył Sebastian Kaleta.

Po dzisiejszej decyzji Komisji Europejskiej rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Warszawa dokona analizy dokumentów wysłanych z Brukseli. "Polska, podobnie jak inne kraje UE, podkreśla konieczność przestrzegania przepisów unijnych traktatów. Określają one wprost, które kompetencje są przekazane UE, a które pozostają wyłącznymi kompetencjami krajów" - napisał rzecznik rządu. Jak dodał, obowiązujące w Polsce rozwiązania prawne "są podobne do tych istniejących w innych krajach UE".

14 lipca postanowieniem wiceprezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości Polska została zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia przepisów krajowych dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny zakwestionował możliwość wykonywania tego typu środków tymczasowych odnoszących się do organizacji sądownictwa, powołując się na wyłączne kompetencje państw członkowskich w tym zakresie.

15 lipca TSUE wydał orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

Czytaj również:

Opublikowany dziś raport zawiera oceny wszystkich krajów członkowskich. Wobec Hiszpanii wyrażono obawy w związku z impasem wokół wyboru członków Naczelnej Rady Sądowniczej. Według Komisji, może to narazić Radę na upolitycznienie.

Francji i Niemcom wypomniano wątpliwości Trybunałów dotyczących pierwszeństwa unijnego prawa nad prawodawstwem krajowym. A na przykład Słowenię skrytykowaną za presję polityczną na państwową agencję prasową.

nt

Czytaj także

Rzecznik TSUE: polskie prawo ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem UE

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:14
- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien orzec, że polskie ustawodawstwo dotyczące systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym - poinformował w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalny TSUE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Kaleta: opinia rzecznika generalnego TSUE to atak na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 16:44
- To kolejny akt teatru politycznego - tak wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odniósł się do opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącej systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce. Zdaniem rzecznika, system jest sprzeczny z prawem UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo unijne czy krajowe? Wiceminister sprawiedliwości: chodzi o potwierdzenie oczywistego faktu

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:43
- To, o co toczy się gra, to potwierdzenie pewnego faktu, który dla polskiego Trybunału Konstytucyjnego oczywisty jest już od kilkunastu lat - powiedział na antenie TVP Info wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Marcin Romanowski, odnosząc się do rozpoznawanej przez TK sprawy wyższości prawa unijnego nad krajowym.
rozwiń zwiń