X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"W Polsce wariant Delta wydaje się stosunkowo łagodny". GIS o koronawirusie

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 17:00
- Delta jest zdecydowanie najbardziej zakaźnym wariantem koronawirusa, ale na razie w Polsce wydaje się stosunkowo łagodny - powiedział we wtorek w Łodzi zastępca głównego inspektora sanitarnego Krzysztof Saczka.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/TomaszKudala

- Służby sanitarne ciągle monitorują sytuację epidemiologiczną związaną z wersją delta koronawirusa SARS-CoV-2 - poinformował Saczka.

szpital medycy covid koronawirus free shutt 1200 .jpg
"Kolejna fala epidemii grozi setkami tysięcy przypadków długiego COVIDU". Brytyjski dziennik ostrzega

153 przypadki wariantu delta

- Od marca mamy zgłoszone 153 przypadki wariantu Delta - przypomniał. Zauważył, że naszym kraju koronawirus w wersji Delta już krąży, bo większość osób, u których potwierdzono najgroźniejszą dotychczas mutację SARS-CoV-2 nie była w podróży zagranicznej i nie miała kontaktów z osobami przebywającymi w innych państwach.

Powiedział, że nie ma na razie niebezpieczeństwa szybkiego rozprzestrzeniania się w Polsce tego wariantu koronawirusa.

- Takich niepokojących zjawisk nie obserwujemy - zaznaczył, ale przestrzegł przed przesadnym optymizmem w sprawie pandemii. Zwrócił uwagę, że na przerwanie łańcucha zakażeń i zachorowań wpływają przede wszystkim szczepienia chroniące przed chorobą, ale także przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Jesteśmy przygotowani na 4 falę pandemii

- Jeśli chodzi czwartą falę pandemii i wariant Delta, z punktu widzenia inspekcji sanitarnej jak najbardziej jesteśmy przygotowani - zapewnił Saczka.

- Delta jest zdecydowanie najbardziej zakaźnym wariantem koronawirusa, na co wskazuje fakt, że zaczyna on przejmować określone środowiska. W kwestii objawów nie ma jeszcze szczegółowych informacji - podkreślił. - Na razie jednak w Polsce wariant delta wydaje się stosunkowo łagodny - mówił szef GIS.

Włochy koronawirus ludzie maseczki free 1200.jpg
Dr Michał Sutkowski o sytuacji pandemicznej w Europie: nie można wykluczyć obowiązku szczepień

Pytany o możliwości wprowadzenia w kraju rozwiązań podobnych do tych we Francji, gdzie głównie osoby zaszczepione będą mogły korzystać na przykład z centrów handlowych, niektórych usług i z instytucji kultury, Saczka odpowiedział, że ważny jest przede wszystkim aspekt społecznych rozwiązań prowadzących do przerwania ryzyka zakażeń.

"Każdy jest wolnym obywatelem"

- Jak najdalszy jestem od tego, abyśmy dzielili społeczeństwo. Każdy jest wolnym obywatelem i podejmuje określone decyzje - akcentował. - Jednak dzięki osiągnięciom medycznym w tej chwili w zasadzie jedynym antidotum, które może przerwać łańcuchy zakażeń SARS-CoV-2 i powrócić do normalności, są szczepienia - powiedział. - Obserwujemy pandemię w innych państwach, analizujemy też zachowania społeczne w naszym kraju - zapewnił.

- Może dojść do takiej sytuacji, że w Polsce też pewnego rodzaju zasady będą wdrożone właśnie w takim kontekście, aby osoby, które są zaszczepione nie były narażane na ryzyko przez osoby, które nie są zaszczepione - podkreślił Saczka i dodał, że decyzje w tych sprawach należą do premiera.

Laboratorium 

Zastępca głównego inspektora sanitarnego wizytował we wtorek laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Jako jedno z czterech w Polsce sekwencjonuje ono genom wirusa SARS-CoV-2, czyli odczytuje informację genetyczną niezbędną przy oznaczaniu na przykład wariantu delta.

Czytaj również:

Wojewódzki inspektor sanitarny w Łodzi Grażyna Sztuka-Polińska poinformowała, że w nowym laboratorium dość szybko udało się wyodrębnić deltę i inne warianty patogenu. - Nie wiemy do końca, jak te warianty będą się rozprzestrzeniać w Polsce - powiedziała Sztuka-Polińska.

W woj. łódzkim przynajmniej jedną dawką preparatu przeciw COVID-19 zaszczepiono ponad 2 mln osób na prawie 2,5 mln mieszkańców. W pełni zaszczepionych jest ok. 900 tys. osób, czyli ok. 38 proc. mieszkańców regionu łódzkiego.

We wtorek w całej Polsce potwierdzono 96 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego 10 w woj. łódzkim.

nt

Czytaj także

"Dążyć do zaszczepienia wszystkich". Francja zaostrza strategię walki z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 00:58
Francja wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla personelu medycznego i restrykcje dla osób bez paszportu cowidowego. Działania te mają pozwolić na uniknięcie kolejnej fali pandemii spowodowanej wariantem Delta koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanie nie dostaną przypominającej dawki szczepionki na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 04:44
Amerykańskie ministerstwo zdrowia i opieki społecznej oświadczyło w poniedziałek, po spotkaniu z przedstawicielami koncernu Pfizer, że Amerykanie, którzy zostali w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19, nie muszą otrzymywać dawki przypominającej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA: rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. Władze apelują, by się szczepić

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 05:28
W Stanach Zjednoczonych fala nowych infekcji dotyka większość stanów, przede wszystkim amerykańskiego Południa. Władze apelują do mieszkańców, by poddali się szczepieniom, bo ich tempo w ostatnich tygodniach znacznie spowolniło.
rozwiń zwiń