"Punkt zwrotny w dyskusji o odbudowie Pałacu Saskiego". Prezydencki projekt ustawy trafi do Sejmu

2021-07-07, 02:22

"Punkt zwrotny w dyskusji o odbudowie Pałacu Saskiego". Prezydencki projekt ustawy trafi do Sejmu
Widok ogólny mszy polowej na pl. Piłsudskiego. W tle Pałac Saski. Foto: NAC

Prezydent Andrzej Duda przekaże do Sejmu projekt ustawy dotyczący odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. Dokument zostanie wręczony marszałek Sejmu podczas uroczystości na placu Piłsudskiego. 

W myśl projektu odtworzona ma zostać pierzeja placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z Pałacem Saskim, Pałacem Brühla i kamienicami przy ulicy Królewskiej. Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział Polskiemu Radiu, że inicjatywa Andrzeja Dudy to realizacja zapowiedzi z 2018 roku, przedstawionej w formie deklaracji w 100-lecie odzyskania niepodległości. 

Powiązany Artykuł

plac piłsudskiego pałac saski free nac gov 1200 .jpg
"To jest idea Lecha Kaczyńskiego". Prezydent o odbudowie Pałacu Saskiego

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda przekaże do Sejmu projekt ustawy dotyczący odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. O szczegółach - Karol Darmoros (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

- To z jednej strony przykład konsekwencji w dążeniu prezydenta Andrzeja Dudy do realizacji tej inwestycji, a z drugiej strony będzie punkt zwrotny, który zamyka - trwający wiele lat, wiele dekad - proces dyskusji, kiedy zastanawiano się czy odbudować Pałac Saski, czy tego nie robić, w jakiej formie należy go ewentualnie odbudować - podkreślił Wojciech Kolarski. 

"Wykracza poza wszystkie obecne kadencje"

Kwestia Pałacu Saskiego była tematem piątkowego spotkania prezydenta z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Odbudowa Pałacu Saskiego znalazła się też wśród założeń Polskiego Ładu. Minister Wojciech Kolarski przyznał jednak, że realizacja tej inwestycji to proces wieloletni.

- Niebawem będziemy mogli poznać głosy ekspertów w sprawie czasu realizacji tej inwestycji. Natomiast oczywiście mówimy tutaj o przedsięwzięciu, które będzie trwało dłużej niż jedna kadencja, to wykracza poza wszystkie teraz sprawowane kadencje władz Rzeczypospolitej - wyjaśnił.

Czytaj także: 

Na razie nie wiadomo co dokładnie będzie mieścił odbudowany kompleks Pałacu Saskiego. Minister Wojciech Kolarski podkreślił, że to przedsięwzięcie ma charakter wspólnotowy i państwowy. - Pałac Saski był jednym z symboli II RP, będzie symbolem ciągłości naszych dziejów - wskazał.

Posłuchaj

Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta o tym, czemu mógłby służyć odbudowany Pałac Saski (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

- Ta inwestycja ma również praktyczny charakter. Będą to budynki spełniające funkcje publiczne, będą siedzibami instytucji publicznych, ale będą jednocześnie dostępne dla wszystkich obywateli - zaznaczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Historia zaczyna się w XVII wieku

Pierwszy barokowy pałac w miejscu późniejszego Pałacu Saskiego powstał po 1661 roku. W I połowie XVIII wieku gmach zakupił król August II Mocny i rozpoczął jego przebudowę. Był własnością królów Saksonii aż do 1816 roku. Zniszczony podczas powstania listopadowego, później odbudowywany i rozbudowywany. W okresie zaborów był własnością rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, a później trafił na potrzeby armii Imperium Rosyjskiego.

W II RP był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, mieścił również Biuro Szyfrów, gdzie w 1932 roku polscy matematycy dokonali pierwszego złamania kodu Enigmy.


Wyświetl większą mapę

Po wybuchu II wojny światowej i kapitulacji Warszawy Pałac Saski zajęli Niemcy, którzy w grudniu 1944 roku, wycofując się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza, utworzonym tam w 1925 roku.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej