Sejmowa komisja sprawiedliwości za kandydaturą Marcina Wiącka na RPO

2021-07-06, 17:16

Sejmowa komisja sprawiedliwości za kandydaturą Marcina Wiącka na RPO
Kandydat na stanowisko RPO prof. Marcin Wiącek podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Foto: PAP/Marcin Obara

Sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prawnika z Uniwersytetu Warszawskiego, doktora habilitowanego Marcina Wiącka na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za opowiedziało się 15 posłów, 1 był przeciwny, 4 wstrzymało się od głosu. Głosowanie na sali plenarnej Sejmu zaplanowano na czwartek 8 lipca. Będzie to drugi dzień posiedzenia izby, które rozpoczyna się jutro (7.07).

Marcin Wiącek jest jedynym kandydatem na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. W piątek szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował dziennikarzy o poparciu tej kandydatury. Głosowanie za deklarowali też posłowie PSL-u, Koalicji Obywatelskiej oraz Lewicy.

Powiązany Artykuł

forum Marcin Wiącek 1200.jpg
Kandydatura prof. Wiącka na RPO formalnie zgłoszona w Sejmie

Marcin Wiącek już był kandydatem opozycji oraz Porozumienia Jarosława Gowina na Rzecznika Praw Obywatelskich. Pod tą kandydaturą podpisał się też były poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński. W głosowaniu na posiedzeniu Sejmu 15 czerwca, Marcin Wiącek przegrał z kandydatką PiS-u, senator niezależną Lidią Staroń.

Parlament już 5 razy próbował wybrać Rzecznika Praw Obywatelskich. Dwukrotnie jedyną kandydatką na urząd była Zuzanna Rudzińska-Bluszcz zgłoszona przez Koalicję Obywatelską i Lewicę, ale nie uzyskała poparcia Sejmu. W kolejnych turach Sejm wybrał kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, posłów - Piotra Wawrzyka, Bartłomieja Wróblewskiego oraz senator niezależną Lidię Staroń. Kandydatury te nie uzyskały zgody Senatu.

Czytaj także:

Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

nt

Polecane

Wróć do strony głównej