X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Straty historyczne są ogromne". Służby konserwatorskie o pożarze w Nowej Białej

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 16:43
Nowa Biała na Spiszu, w której w sobotę wieczorem pożar objął ponad 40 budynków, to wieś o unikatowej zabudowie. - Straty są ogromne. Z oględzin, które przeprowadziliśmy, wynika, że niemal całkowicie zniszczonych zostało pięć zabytkowych budynków mieszkalnych i 23 gospodarcze o walorach historycznych - mówił Paweł Dziuban, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu.
Pogorzelisko w Nowej Białej
Pogorzelisko w Nowej BiałejFoto: PAP/Grzegorz Momot

Inspektorzy Urzędu w niedzielę od rana sprawdzali na miejscu, co z zabytkowej zabudowy strawił ogień.

shutterstock   andrzej duda free 1200.jpg
Prezydent: emocje piłkarskie nikną wobec pożaru w Nowej Białej na Podhalu

Specyficzna zabudowa wsi

W Nowej Białej domy stoją tuż obok siebie, bardzo często bezpośrednio stykają się ze sobą ścianami, a dalej w oficynie za nimi znajdują się pomieszczenia gospodarcze m.in. stajnie. Za nimi w oddaleniu budowane były stodoły, nierzadko także przylegające ścianami do siebie - to wszystko w przypadku pożaru miało tragiczne konsekwencje.

- Często te historyczne budynki gospodarcze był przerabiane zgodnie z codziennymi potrzebami, na przykład na letnie kuchnie lub garaże - powiedział Paweł Dziuban. - To były budynki wykonane z lokalnego kamienia - wapienia, a dziś mamy nagie ściany, bo wszystkie elementy drewniane zostały spalone - dodał.

Podobną zabudowę z przełomu XIX i XX wieku można oglądać we wszystkich wsiach w polskiej części Spisza, ale najbardziej charakterystycznym przykładem takiego układu przestrzennego jest Stara Wieś Spiska na Słowacji.

Czytaj również:

Ochrona zabytków

premier 1200 pap (2).jpg
Premier: dziś znów pokazujemy solidarność, mieszkańcy Nowej Białej nie pozostaną sami

Najstarsza, historyczna zabudowa w Nowej Białej jest objęta dwoma formami ochrony prawnej: jest wpisana do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jako strefa ochrony konserwatorskiej, co oznacza, że właściciele budynków powinni uzgadniać wszelkie zmiany ze służbami konserwatorskimi; część z tych budynków jest także wpisana do gminnej ewidencji zabytków.

Premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził w niedzielę Nową Białą, mówił, że potrzebna będzie bardzo szybka ścieżka związana z pozwoleniami na budowę, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest objęta procedurami wojewódzkiego konserwatora zabytków i zapowiedział wydanie rozporządzenia Rady Ministrów, które umożliwi szybką odbudowę domów i zabudowań gospodarczych. Zapewnił, że pomocą objęci będą wszyscy poszkodowani mieszkańcy wsi – niezależnie, czy deklarują się jako Polacy czy mniejszość słowacka. - Wszystkim będziemy pomagać - powiedział Mateusz Morawiecki.

To nie pierwszy pożar w Nowej Białej, choć ze względu na skalę największy od 30 lat. W maju 2009 r. spłonęło dziewięć stodół, we wrześniu 2010 r. ogień objął kilka zabudowań gospodarczych, a w styczniu 2018 r. pożar pochłonął sześć drewnianych zabudowań gospodarczych.

Posłuchaj
00:59 Nowa Biała IAR.mp3 Śledztwo ws. pożaru w Nowej Białej. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)

Zobacz także:

Historia wsi sięga XIV wieku

Historia Nowej Białej sięga połowy XIV w., kiedy ród węgierski Berzewiczych rozpoczął kolonizację tej części Zamagórza Spiskiego. Jest to jedyna wieś spiska położona na lewym brzegu Białki. W XVII i XVIII wieku była ważnym punktem na szlaku handlowym pomiędzy Węgrami i Polską. Wieś należała do Węgier aż do pierwszej wojny światowej. Znajdujące się w tej miejscowości kościół parafialny św. Katarzyny i kaplica św. Marii Magdaleny są wpisane do rejestru zabytków woj. małopolskiego.

nowa biała 1200 pap.jpg
Archidiecezja Krakowska ogłosiła zbiórkę na rzecz pogorzelców z Nowej Białej

Pożar wybuchł w Nowej Białej w sobotę po godzinie 18.00. Ogień uszkodził 25 domów, w których mieszkało 27 rodzin - ok. 110 osób. W gaszeniu pożaru uczestniczyło 107 zastępów, 400 strażaków państwowej i ochotniczej straży pożarnej z dziewięciu powiatów. Poszkodowanych zostało dziewięć osób, które zostały przewiezione do szpitali w Zakopanem i Nowym Targu. Pod opieką lekarzy wciąż pozostaje jedna osoba.

jmo

Czytaj także

"Wojsko natychmiast zaangażuje się w pomoc rodzinom". Premier po pożarze w Nowej Białej

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 22:59
"Wasze marzenia, Wasze życia nie spłonęły. Jesteśmy z Wami. Nikogo nie zostawiamy, gdy jego i jej życie płonie. Wasze rodziny będą miały dach nad głową"- napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki po pożarze w miejscowości Nowa Biała koło Nowego Targu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa Biała po wielkim pożarze. Zakończyła się akcja gaśnicza, na miejsce udaje się premier

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 07:56
Strażacy zakończyli akcję gaśniczą w Nowej Białej. Pożarem, który wybuchł wczoraj wieczorem, objętych zostało 21 budynków mieszkalnych i 23 gospodarcze. Noc poza domem spędziło ponad sto osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar w Nowej Białej. Szef MON: ponad stu żołnierzy WOT pomoże poszkodowanym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2021 09:12
Żołnierze będą usuwać zniszczenia, pomogą w transporcie i dostarczą wodę oraz prąd - poinformował na Twitterze Mariusz Błaszczak. Pożarem, który wybuchł wczoraj wieczorem, objętych zostało 21 budynków mieszkalnych i 23 gospodarcze.
rozwiń zwiń