X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Unijny certyfikat covidowy. Jak działa, komu przysługuje i jak go zdobyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 09:00
Unijny certyfikat covidowy można pobrać już od 1 czerwca. Choć oficjalnie zacznie obowiązywać 1 lipca, Polska już go wydaje i honoruje. Kto może go otrzymać? Jak wygląda? Jakie są korzyści z posiadania paszportu?
Obywatele USA będą mogli już przylecieć do Polski
Obywatele USA będą mogli już przylecieć do PolskiFoto: Shutterstock/ DimaBerlin

Zagraniczny wyjazd podczas pandemii koronawirusa jest bardziej skomplikowany niż zazwyczaj. Sporym ułatwieniem mają być jednak unijne certyfikaty covidowe, które od 1 lipca będą honorowane na terenie Unii Europejskiej. Certyfikaty potwierdzą fakt zaszczepienia przeciwko koronawirusowi, przechorowania COVID-19 lub negatywny wynik testu PCR. 

Certyfikat covidowy dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel. Ma różną ważność w zależności od opcji, z której korzystamy. Dla zaszczepionych dostępny jest po 14 dniach po przyjęciu pełnej dawki, ozdrowieńcy mogą korzystać z niego do 180 dni po uzyskaniu pozytywnego testu PCR, zaś negatywny wynik testu ważny jest przez 48 godzin.

lotnisko covid free shutt 1200 .jpg
Włosi już mogą korzystać z "zielonego paszportu". Umożliwia podróżowanie po UE

Komu przysługuje?

Unijny certyfikat covidowy (tzw. paszport covidowy) to elektroniczny dowód na to, że dana osoba nie stanowi ryzyka jako źródło zakażenia koronawirusem. Wydawanie tych certyfikatów ma ułatwić swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej w czasie pandemii koronawirusa.

Certyfikat może otrzymać osoba, która:

  • przebyła COVID-19 i posiada status ozdrowieńca
  • zaszczepiła się jedną ze szczepionek na COVID-19 dopuszczoną w Unii Europejskiej – certyfikat potwierdzający zaszczepienie
  • ma negatywny wynik testu PCR na COVID-19 (nie dotyczy to testów antygenowych)

Jaką może mieć formę?

Paszport ma dwie wersje: wersję elektroniczną dostępną z poziomu internetowego oraz wersję tradycyjną w formie PDF, którą można wydrukować i zawiera wszystkie te same informacje, które są zawarte w kodzie QR.

Skąd i w jaki sposób go pobrać?

Certyfikat można pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jeśli ktoś nie korzysta z konta pacjenta może w punkcie szczepień czy w placówce medycznej poprosić o taki wydruk. Każdy przedstawiciel zawodu medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl będzie mógł wydać taki dokument w formie wydruku.

W tej chwili korzystanie z certyfikatu elektronicznie jest możliwe na koncie IKP z komputera, natomiast do 25 czerwca 2021 roku planowane jest umożliwienie prezentowania certyfikatu w aplikacji mobilnej Moje IKP. W tym samym terminie paszporty covidowe mają być dostępne także w aplikacji mObywatel. W okolicach 10 czerwca ma być także powszechnie dostępna aplikacja na Androida. 

lotnisko free1200.jpg
Polska w strefie zielonej na epidemicznej mapie swobodnego przepływu osób

Do kiedy jest ważny?

Paszporty obowiązują rok, ich data ważności (status zielony) obowiązuje od 14 dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki lub 14 dni po przyjęciu jednej dawki w przypadku szczepionek jednodawkowych. W przypadku certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu dokument jest ważny przez 48 godzin od wykonania testu. Unijny certyfikat covidowy dla ozdrowieńców ważny jest od okresu wykonania badania przez 180 dni.

Co umożliwia?

Najważniejszą korzyścią jest to, że przekraczając granicę Unii Europejskiej nie musimy wykonywać testu i podlegać kwarantannie. Na konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i pełnomocnika rządu ds. szczepień na COVID-19 Michała Dworczyka podkreślono, że na razie nie jest planowane wprowadzenie zakazu wyjazdu naszych obywateli do jakichś krajów ani zamykanie naszej granicy.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia / Jedynka / Infor.pl

ks

Czytaj także

Dr Sutkowski: jeżeli nie zaszczepimy się w odpowiedniej liczbie, możemy stworzyć nowego potwora

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 17:09
- Zakażeń koronawirusem jest coraz mniej, jeżeli jednak nie zaszczepimy się w odpowiedniej liczbie możemy stworzyć nowego potwora - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie warianty koronawirusa krążą obecnie po Polsce? GIS podał nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 18:46
W Polsce dominuje obecnie brytyjski wariant alfa koronawirusa, ale są też inne. Dane GIS wskazują, że zidentyfikowano dotąd 84 przypadki indyjskiego wariantu delta, 33 zakażenia południowoafrykańskim wariantem beta i 12 przypadków brazylijskiego wariantu gamma. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indyjska mutacja koronawirusa. Prof. Gielerak: znacznie łatwiej przenosi się na osoby nieodporne

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 20:54
- Ryzyko z wariantem indyjskim jest takie, że jego zwiększona zakaźność powoduje to, że jest w stanie w sposób łatwiejszy transmitować się na osoby podatne. To osoby, które nie wytworzyły przez chorobę lub szczepienie odporności - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Gielerak.
rozwiń zwiń