X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Obniżenie renty byłym funkcjonariuszom SB. Jest uzasadnienie decyzji TK

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 19:41
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie wysokości policyjnej renty inwalidzkiej byłego funkcjonariusza pełniącego służbę na rzecz totalitarnego państwa jest zgodne z konstytucją. Sprawą zajmował się na wniosek Sądu Okręgowego w Krakowie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grand Warszawski/ Shutterstock

Sędziowie badali jeden z przepisów ustawy dezubekizacyjnej, który przewiduje, że wysokość świadczenia obniżonego byłemu funkcjonariuszowi nie może przekraczać przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS.

Czytaj także:
shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
Obniżenie renty byłym funkcjonariuszom SB. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Jak uzasadniał sędzia sprawozdawca Bartłomiej Sochański, wprowadzając nową, niższą stawkę wysokości świadczenia rentowego, ustawodawca wziął pod uwagę konieczność zapewnienia socjalnego minimum. Jak dodał, standard konstytucyjny w tym obszarze wyznaczony jest przez powszechny system rentowo-emerytalny, a nie przez systemy preferencyjne.

- Do naruszenia istoty prawa w przypadku niezdolności do pracy z uwagi inwalidztwo, dochodziłoby wtedy, gdyby byli funkcjonariusze niezdolni do służby ze względu na stan zdrowia, zostali całkowicie pozbawieni świadczeń lub gdyby ich wysokość była mniej korzystna niż ustalono powszechnie. Jednak taka sytuacja miejsca nie ma- argumentował sędzia Bartłomiej Sochański.

Posłuchaj
00:22 11139969_1.mp3 Bartłomiej Sochański o sprawie (IAR)

"Brak możliwości dodatkowego zatrudnienia" 

Orzeczenie zapadło większością głosów. Zdanie odrębne zgłosiło dwóch sędziów. Sędzia Leon Kieres zwracał uwagę, że zaskarżony przepis pogarsza sytuację byłych funkcjonariuszy służb PRL, ukształtowanej ponad 20 lat przed jego uchwaleniem i już w demokratycznym państwie.

Jak dodał, w przypadku części osób możliwość podejmowania dodatkowego zatrudnienia i zwiększenia świadczeń emerytalnych lub rentowych jest ograniczona lub niemożliwa z przyczyn losowych. Chodzi o osoby z drugą lub trzecią grupą inwalidzką.

Czytaj także:
1200_Dera_PAP.jpg
"Nadrzędność prawa krajowego nad unijnym to norma". Dera o wniosku premiera do TK

Czytaj także:

"Pełnoprawni obywatele"

Jak mówił sędzia Kieres, choć trudno pozytywnie oceniać wybory osób, które wstąpiły do służ mundurowych PRL, to jednak obecnie są pełnoprawnymi obywatelami demokratycznej Polski, mają pełne prawo zakładać, że ich państwo będzie działać w sposób przewidywalny i racjonalny, a zwłaszcza mają prawo planować swoje życie od 1989 roku w zaufaniu do tego państwa.

Sędzia dodał też, że w 2009 roku ustawodawca ograniczył weryfikację świadczeń mundurowych do emerytur, ale pomijając renty inwalidzkie i rodzinne. Zdaniem Leona Kieresa, powodem były względy humanitarne, uwzględniające między innymi dzieci zmarłych funkcjonariuszy.

Posłuchaj
00:21 11139969_2.mp3 Leon Kieres o sprawie (IAR)

 "Nieprawidłowa kolejność spraw"

Zdanie odrębne złożył też sędzia Piotr Pszczółkowski, który mówił między innymi, że Trybunał Konstytucyjny przed decyzją w dzisiejszej sprawie, najpierw powinien rozpoznać kwestię dotyczącą emerytur i rent byłych funkcjonariuszy pełniących służbę na rzecz totalitarnego państwa.

Jak stwierdził, to postepowanie jest na zaawansowanym etapie i obejmuje szerszy zakres przedmiotu zaskarżenia. Tą sprawą Trybunał Konstytucyjny miał się zajmować jutro, ale w poniedziałek zniknęła z wokandy. Wcześniej była wielokrotnie odraczana.

jbt

Czytaj także

Sprawa dot. emerytur funkcjonariuszy PRL w SN. Rozpatruje ją sędzia, który skazywał opozycjonistów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 12:25
Izba Pracy Sądu Najwyższego zdecydowała o oddaleniu wniosku dotyczącego odroczenia rozprawy do czasu wydania orzeczenia ws. tzw. ustawy dezubekizacyjnej przez Trybunał Konstytucyjny. SN nie wyłączył też ze składu rozpoznającego sprawę prezesa tej Izby Józefa Iwulskiego, który w latach 70. służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej (WSW).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicysta: Ogłaszając wyrok, TK nie kalkuluje, czy to się opłaca politycznie

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 15:28
- Kompromis aborcyjny gwarantował pewien spokój, oczywiście, że miał bardzo wiele zalet, ale Trybunał Konstytucyjny, ogłaszając swój wyrok, nie kalkuluje politycznie, co się opłaca - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski, publicysta "Sieci".
rozwiń zwiń