X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie jest wiążący". Tomasz Rzymkowski o apelu KE ws. wycofania wniosku premiera do TK

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:40
- Trybunał Konstytucyjny ma takie samo prawo do orzekania w tej sprawie jak Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe lub Rada Stanu w Paryżu. TK ma prawo orzekać o zgodności prawa z polską konstytucją z 1997 roku - mówił w Polskim Radiu wiceszef MEN Tomasz Rzymkowski. Komisja Europejska napisała list do Polski z apelem o wycofanie wniosku złożonego przez premiera do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o zbadanie relacji prawa krajowego z orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości UE. 

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders napisał, że wniosek ten "wydaje się podważać podstawowe zasady prawa UE, w szczególności zasadę, iż prawo Unii jest nadrzędne w stosunku do prawa krajowego, a orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące dla wszystkich sądów krajowych i innych organów państwowych państw członkowskich". Zdaniem komisarza wniosek kwestionuje autorytet Trybunału Sprawiedliwości w dokonywaniu wykładni traktatów UE. Reynders w imieniu Komisji zwraca się o wycofanie wniosku do TK.

pmm 1.jpg
Premier: nie zamierzam wycofywać wniosku do TK ws. hierarchii prawa krajowego i unijnego

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że premier RP ma prawo złożyć zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego o zgodność danej normy z ustawą zasadniczą. - Ustrojodawca przewidział taki model postępowania. Apele każdy ma prawo wystosowywać, natomiast nie są one w żaden sposób wiążące. Trybunał Konstytucyjny ma takie samo prawo do orzekania w tej sprawie jak Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe lub Rada Stanu w Paryżu. Nasz TK ma prawo orzekać o zgodności prawa z polską konstytucją z 1997 roku. Tym bardziej, że precyzuje ona katalog źródeł prawa powszechnie obowiązującego w Polce. Konstytucja RP ma prymat, nie przewiduje, by jakiekolwiek inne ustawodawstwo było wyżej w hierarchii. O tym zdecydował suweren w referendum i tego trzyma się ustrojodawca bez względu na to, kto rządził do tej pory w Polsce - powiedział Tomasz Rzymkowski. 

Jego zdaniem praworządność w UE nie może wynikać z poprawności politycznej. - Jak ekipa w danym państwie nie odpowiada czapie biurokratycznej w Brukseli, to znajduje się powód, na który można się powołać, aby pieniądze będące największym spoiwem UE zostały wstrzymane. Ten mechanizm jest skrajnym przejawem cynizmu i wyrachowania, próbą ograniczania suwerenności poszczególnych państw członkowskich. To jest zamach na demokrację w Europie - stwierdził Rzymkowski. 

Posłuchaj
13:46 PR24_mp3 2021_06_10-17-35-54.mp3 Tomasz Rzymkowski gościem Adriana Klarenbacha (Rozmowa PR24)

 

Premier Mateusz Morawiecki sformułował wniosek po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie możliwości kontroli przez sądy prawidłowości procesu powołania sędziego. W liczącym 129 stron wniosku premier zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją trzech przepisów Traktatu o Unii Europejskiej: zasady pierwszeństwa prawa UE oraz zasady lojalnej współpracy Unii i państw członkowskich.

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Tomasz Rzymkowski
Data emisji: 10.06.2021
Godzina emisji: 17.35

PR24

Czytaj także

"Kolejna rezolucja PE". Prof. Reginia-Zacharski o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 16:00
- Nie wydaje mi się, ażeby Komisja Europejska łatwo oddała pole. To jest kolejna rezolucja Parlamentu Europejskiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, prodziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń