X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

XXV Spotkanie Młodych Lednica 2000. Prymas Polski: wielu przyznaje, że tu spotkali Jezusa

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 18:48
- To jest przede wszystkim przychodzenie do źródeł, a do źródła idzie się po to, żeby odczuć ożywczą świeżość. Ile razy młodzież tutaj się gromadzi, to jest szansa na to, aby mogła odczuć tę świeżość, która jest tutaj i którą jest sam Bóg - mówił arcybiskup Wojciech Polak podczas XXV Spotkań Młodych Lednica 2000. 
Flaga promująca wydarzenie.
Flaga promująca wydarzenie. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W trakcie uroczystego rozpoczęcia wydarzenia pod Bramę Rybę w procesji wniesiono ikonę Matki Bożej Lednickiej i relikwie św. Wojciecha. Uczestniczyli w niej m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki i prowincjał dominikanów o. Paweł Kozacki. Zgromadzeni odśpiewali "Bogurodzicę".

Czytaj także:
papiez Franciszek pap 1200.jpg
Papież Franciszek: jednoczę się duchowo z młodymi, którzy gromadzą się w Lednicy

Całość wydarzenia śledzić można w mediach społecznościowych Lednicy, poszczególne części spotkania pokazuje też TV Trwam. Przez całe popołudnie z Pól Lednickich transmitowane były śpiewy i tańce, rozmowy i wspólne modlitwy.

Czytaj także:

Błogosławieństwo papieża

Po południu uczestnicy wydarzenia wysłuchali przesłania od papieża Franciszka. Pobłogosławił on wszystkich uczestników spotkania, a także życzył im, by Duch Święty umacniał ich w modlitwie. Franciszek przypomniał, że w tym roku słowem kluczowym Spotkania Młodych jest „Usłysz”.

- Dziś w sposób szczególny jednoczę się duchowo z młodymi, którzy już od 25 lat w tych dniach gromadzą się w Lednicy u źródeł chrzcielnych Polski, aby odnawiać swoją przynależność do Chrystusa. Drodzy młodzi, w tym roku słowem kluczowym waszego spotkania jest „usłysz”. W Biblii to słowo wprowadza w Dekalog, uwrażliwia sumienia i wzywa do miłowania Pana - mówił papież.

Posłuchaj
00:29 11119368_1.mp3 Przesłanie Papieża Franciszka do młodych w Lednicy (IAR)

Szczególne miejsce 

Czytaj także:
Lednica 1200x660.jpg
XXV Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 online

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak zaznaczył, że jest to miejsce szczególne, miejsce nieopodal którego doszło do chrztu Polski.

- To jest przede wszystkim przychodzenie do źródeł, a do źródła idzie się po to, żeby odczuć ożywczą świeżość. Ile razy młodzież tutaj się gromadzi, to jest szansa na to, aby mogła odczuć tę świeżość, która jest tutaj i którą jest sam Bóg - mówił arcybiskup Wojciech Polak.

Posłuchaj
00:22 11119443_2.mp3 Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak zaznaczył, że jest to miejsce szczególne, miejsce nieopodal którego doszło do chrztu Polski. (IAR)

Spotkania z Jezusem

Metropolita gnieźnieński zaznaczył, że spotkania lednickie to nie tylko miejsca gdzie gromadzi się młodzież i gdzie można odpocząć od trudów dnia codziennego. - Lednica to również spotkanie młodzieży z Bogiem i wielu uczestników przyznaje, że spotkało Jezusa właśnie w trakcie Spotkań Młodych w ciągu ostatnich 25 lat - mówił. 

O 20:00 rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem metropolity poznańskiego arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Późnym wieczorem spotkanie zakończy tradycyjne przejście przez "Bramę Rybę". Pierwsze spotkanie młodych nad jeziorem Lednica zorganizował dominikanin ojciec Jan Góra w 1997 roku. XXV spotkania młodych Lednica 2000 odbywają się pod patronatem Polskiego Radia.

Spotkania Młodych  

Czytaj także:
1200_papież_PAP.jpg
Zakończył się różańcowy maraton o ustanie pandemii. Papież: prośmy Pana, aby chronił cały świat

Spotkania na Polach Lednickich odbywają się od 1997 r. W poprzednich latach gromadziły nawet ponad 150 tys. osób. Twórcą Lednicy był zmarły w grudniu 2015 r. dominikanin o. Jan Góra.

Odpowiadające za coroczne spotkania młodych Stowarzyszenie Lednica 2000 im. o. Jana W. Góry OP zorganizowało zbiórkę na utrzymanie ośrodka na Polach Lednickich. Z powodu pandemii organizacja utraciła źródła finansowania. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony internetowej wspieramlednice.pl.

Pierwszy raz spotkanie w zdalnej formule przeprowadzono w 2020 r. Również i tym razem, z powodu pandemii, uczestnicy gromadzą się nie na Polach Lednickich, ale przy komputerach i telewizorach.

jbt

Czytaj także

Ks. Jan Sikorski: Boże Ciało to jedna z największych tajemnic naszej wiary

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 10:06
Obchodzimy dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną potocznie „Bożym Ciałem”. Uroczystość jest jednym z głównych świąt obchodzonych dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był zatroskany o Polskę i to ponad podziałami." Kard. Nycz o kard. Wyszyńskim

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 14:12
- Jeśli rola Kościoła słabnie, Kościół nie jest proszony o mediacje, trzeba sobie stawiać pytanie, czy dziś Kościół jest naprawdę dla wszystkich, jednakowo dla wszystkich? - mówił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas procesji Bożego Ciała w Warszawie.
rozwiń zwiń