X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Apel papieża do młodych: przyjmijcie za swoje motto św. Jana Pawła II "Totus Tuus"

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 22:39
Papież Franciszek powiedział do uczestników Spotkania Młodych Lednica 2000, by w swoim życiu pamiętali o patronie tych spotkań - świętym Janie Pawle II. Przemówienie papieża zostało wyemitowane podczas XXIV Spotkania Młodych, które w tym roku - ze względu na epidemię koronawirusa - odbyło się w Internecie.
Audio
  • Papież do młodych w Lednicy (źr. IAR)
  • Prymas Polski o XXIV Spotkaniu Młodych Lednica (źr. IAR)
  • Nad jeziorem Lednica zakończyło się XXIV Spotkanie Młodych (IAR)
Msza św. w Lednicy
Msza św. w LednicyFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

lednica2020_1200.jpg
Spotkanie Młodych Lednica 2000. W tym roku wirtualnie

Tegoroczna Lednica odbyła się pod hasłem "Totus Tuus" ("Cały Twój"), które było dewizą i mottem Karola Wojtyły, a potem pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Franciszek nawiązał do zawołania swojego poprzednika na Tronie Piotrowym oraz do hasła tegorocznego spotkania młodych: "Totus Tuus". Papież wspomniał też o błogosławieniu rodziców przez ich dzieci - czyli o jednym z elementów spotkania nad brzegami jeziora Lednica.

- Przyjmijcie za swoje jego motto Totus Tuus i - jak on - przeżywajcie waszą młodość całkowicie zawierzając siebie Chrystusowi i Jego Matce, abyście z odwagą postępowali ku horyzontom przyszłości. Podczas waszego spotkania dokonacie dość śmiałego gestu - pobłogosławicie swoich rodziców. Zróbcie to w pokornym geście miłości i wdzięczności za dar waszego życia i wiary - mówił Franciszek.

Prymas Polski o XXIV Spotkaniu Młodych Lednica 2000

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak powiedział, że Lednica jest powrotem do korzeni. Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystej mszy świętej odprawionej podczas XXIV Spotkania Młodych Lednica 2000.

W tym roku - ze względu na epidemię koronawirusa - liczba uczestników spotkania była bardzo ograniczona. Wierni łączyli się z Polami Lednickimi za pośrednictwem internetu i telewizji. Transmisję oglądało kilka tysięcy osób. Wierni z całej Polski wysyłali zdjęcia - tym samym zaznaczali, że łączą się w modlitwie online.

Prymas Polski powiedział, że jest to dowód na zawiązanie się wirtualnej wspólnoty, tak ważnej w czasie epidemii. - Przeżywamy bardzo jasną, duchową wspólnotę, jesteśmy po prostu razem na Lednicy - podkreślił.

Arcybiskup Wojciech Polak mówił, że spotkania nad jeziorem lednickim to powrót do Chrztu Świętego. Metropolita gnieźnieński zaznaczył też, że jest to miejsce wyjątkowe, w którym - poprzez chrzest Mieszka I - narodziła się także nasza ojczyzna. Prymas przypomniał słowa twórcy spotkań lednickich ojca Jana Góry, który mówił, że powrót do źródeł, do Chrztu Polski, służy poznaniu prawdy na temat tego, z czego wyrastamy. - Stąd to przychodzenie na Lednicę to jest powrót każdego roku do korzeni. Dla wielu ludzi młodych to jest też odkrywanie tych korzeni. Myślę, że tutaj na Lednicy wielu sobie to uświadamia, co znaczy być ochrzczonym - mówił.

Nad brzegami jeziora Lednica odprawiono uroczystą mszę świętą oraz połączono się z Częstochową i wspólnie odśpiewano modlitwę Anioł Pański. Z Polami Lednicy łączyli się ludzie z całej Polski, a także między innymi ze Stanów Zjednoczonych oraz Panamy.

CZYTAJ TEŻ: Wirtualne spotkanie Lednica 2000 >>>

Pierwsze Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbyło się w 1997 roku.

W XXIV Spotkaniu Młodych Lednica 2000 za pośrednictwem internetu oraz dzięki transmisjom w telewizji wzięło udział kilka tysięcy wiernych. Nad brzegami jeziora Lednica wystąpienie na temat słów "Cały Twój" wygłosił dominikanin ojciec Roman Bielecki. Odprawiono też mszę świętą oraz wspólnie modlono się i tańczono.

W nocy odbyło się przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia, czyli jeden z najważniejszych fragmentów spotkania młodych nad jeziorem Lednica. W tym roku przejście pod "Bramą Rybą" odbędzie się z udziałem kilkudziesięciu organizatorów.

PAP/IAR/agkm/dn

Czytaj także

Jasna Góra: 8. Pielgrzymka Żywego Różańca w zmienionej formie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 06:47
Wieczorną modlitwą różańcową i Modlitwą Apelową na Jasnej Górze rozpocznie się Ósma Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca. Jej hasłem są słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego "Wszystko postawiłem na Maryję".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto Dziękczynienia już po raz 13. Transmisja uroczystości w internecie

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 08:57
Tegorocznym obchodom Święta Dziękczynienia towarzyszy hasło "Dziękujemy i zawierzamy Bożej Opatrzności obecny czas Kościoła i świata". Święto przypada na niedzielę 7 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w zakonie redemptorystów. Trwa dochodzenie epidemiologiczne

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 12:11
Część wspólnot redemptorystów w Polsce została dotknięta zakażeniem koronawirusem. Wpływa to na funkcjonowanie kilku parafii i ośrodków duszpasterskich. We współpracy ze służbami sanitarnymi trwa wyjaśnianie możliwych dróg zakażenia, ustalenie liczby chorych zakonników i informowanie wiernych.
rozwiń zwiń