X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wysokie poparcie społeczne dla nowych planów podatkowych rządu. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 14:12
Większość Polaków jest za tym, aby bogaci płacili wyższe podatki i popiera zmiany, które zakłada Polski Ład - wynika z badania UCE Research przeprowadzonego na zlecenie Money.pl. Poparcie dla wyższych podatków deklarują także mieszkańcy miast powyżej 500 tys. mieszkańców. 
W promocji Polskiego Ładu wykorzystywany jest oklejony samochód
W promocji Polskiego Ładu wykorzystywany jest oklejony samochódFoto: ML/ FORUM

Pytanie w badaniu brzmiało: "Polski Ład zakłada podwyżki podatków dla najlepiej zarabiających Polaków, tj. powyżej 10 tys. zł na etacie, a także obniżki dla najsłabiej zarabiających. Jak oceniasz te propozycje Prawa i Sprawiedliwości?". Na tak postawione pytanie "zdecydowanie pozytywnie" odpowiedziało 24,3 proc. respondentów, "raczej pozytywnie" - 32,3 proc. badanych, "zdecydowanie negatywnie" - 13,8 proc.; "raczej negatywnie" - 12,3 proc. Zdania nie ma natomiast 17,3 proc.

maląg free twitter 1200.jpg
Marlena Maląg: Polski Ład stawia w centrum rodzinę

Wzrost poparcia następuje z wiekiem

Jak czytamy w portalu Money.pl, poparcie dla pomysłów podatkowych Polskiego Ładu rośnie z wiekiem. Wśród badanych w wieku 18-22 lata, "zadecydowanie za" takimi zmianami jest 12,2 proc. W kolejnym przedziale wiekowym 23-34 lata, poparcie rośnie skokowo i "zdecydowanie za" jest 24,7 proc. badanych. Największe poparcie pomysły PiS mają u najstarszej grupy 55-80 lat, tam 26,8 proc. respondentów jest "zdecydowanie za" obniżką podatków dla najmniej zarabiających i podwyżką dla bardziej majętnych. W najmłodszej grupie badanych jest też największy opór przeciwko tym rozwiązaniom, bo "zdecydowanie przeciw" jest 28,6 proc. pytanych.

Czytaj także: 

Jak podaje money.pl, poparcie dla zmian podatkowych, które mają przynieść mniejsze obciążenia dla najmniej majętnych, popiera podobna liczba kobiet i mężczyzn. "Zdecydowanie na tak" jest 26,2 proc. mężczyzn i 22,7 proc. kobiet. "Raczej na tak" jest natomiast 34,8 proc mężczyzn i 30 proc. kobiet. Przeciwko pomysłom PiS na podatki w ramach Polskiego Ładu jest 26,1 proc. pytanych mężczyzn i 26 proc. kobiet.

"Raczej pozytywnie" niezależnie od wykształcenia

"Podatkowe pomysły PiS najbardziej podobają się osobom z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i zawodowym. W tych grupach zdecydowane poparcie oscyluje w okolicach trzydziestu kilku procent. Wśród osób z wykształceniem średnim jest to 24 proc., a z wyższym 21,7 proc." - czytamy.

inwestycje free1200.jpg
Inwestycje publiczne sposobem na koronawirusa. Pomogą pokonać szkody gospodarcze powstałe w pandemii

Jak dodano, raczej pozytywnie oceniają pomysły koalicji rządzącej na poziomie około 30 proc. wszyscy, niezależnie od wykształcenia. Od 26,1 proc. osób z najniższym wykształceniem po 30-34 proc. osób z wykształceniem zawodowym, średnim i wyższym.
Z badania wynika, że niemal połowa badanych (49,3 proc.), którzy zarabiają poniżej tysiąca złotych miesięcznie, jest za nowymi regulacjami. To prawie tyle samo, co w przypadku osób, które deklarują zarobki powyżej 9 tys. zł miesięcznie. Tam poparcie dla podatkowych pomysłów Polskiego Ładu wynosi łącznie 48,6 proc. Jednocześnie w grupie najbogatszych najwięcej osób jest przeciw takim zmianom podatkowym - 45,5 proc.

Ponad połowa mieszkańców miast "za" podwyżkami

Według money.pl największe poparcie program podatkowy PiS ma w miejscowościach od 5 tys. do 19 tys. mieszkańców - 62,5 proc. badanych jest za takimi pomysłami. Na drugim biegunie są miasta powyżej pół miliona mieszkańców, tam podwyżki dla najbogatszych popiera ledwie 52,7 proc. W dużych ośrodkach miejskich jest największy sprzeciw wobec tych pomysłów. Negatywnie ocenia je 29,5 proc. badanych. 

mbl

Czytaj także

Prezes ZUS: ponad 1000 zł rocznie zyska emeryt na zaproponowanym w Polskim Ładzie zwolnieniu z PIT

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 11:00
Zaproponowana kwota wolna od podatku na poziomie 30 tys. zł oznacza, że każdy emeryt, rencista, rencista oraz rodzinny, którzy pobierają świadczenie do 2500 zł brutto, nie zapłacą ani grosza podatku. Od jego emerytury będzie potrącane jedynie 225 zł składki zdrowotnej – wyjaśniała w audycji "Rządy Pieniądza" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd środki na Polski Ład? Minister finansów: chcemy rozkręcić gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 12:31
- Jak będzie rosła, to wszyscy będziemy kupować więcej, co oznacza większe przychody z podatku VAT, więcej ludzi będzie miało pracę i wzrosną wpływy z PIT, a pracodawcy będą więcej zarabiać, więc będą płacić CIT - mówił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"2/3 Polaków to klasa niższa?". Kubisiak o aspektach ekonomicznych Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 12:00
- Jeżeli klasa średnia zarabia powyżej pięciu tysięcy, to czy 2/3 Polaków, które zarabiają poniżej średniej krajowej, to klasa niższa? Moim zdaniem nie - powiedział w Polskim Radiu 24 wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak.
rozwiń zwiń