X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: chcemy ruszyć szeroką ławą z wieloma projektami

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 21:31
- Chcemy ruszyć szeroką ławą z wieloma projektami, zwiększenie zasobów mieszkaniowych i możliwość pozyskania mieszkania są dla nas priorytetem, mamy przygotowane akty prawne, które pozwolą realizować zapowiedzi dot. służby zdrowia - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Wprost".
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Mateusz Marek

Szef rządu pytany o priorytetowe projekty z Polskiego Ładu poinformował, że wśród nich znajdą się te dotyczące mieszkalnictwa.

- Chcemy szeroką ławą ruszyć z wieloma projektami. Projekty, które dotyczą bezpośrednio życia milionów Polaków, jak na przykład zwiększenie zasobów mieszkaniowych i możliwości pozyskania swojego mieszkania, są niewątpliwie dla nas priorytetem - powiedział Mateusz Morawiecki.

morawiecki 1200 pap (3).jpg
"Godna waloryzacja i program trzynastek". Premier o polityce senioralnej w ramach Polskiego Ładu

- Mamy przygotowane akty prawne, które pozwolą realizować wiele z zapowiedzi związanych z zasadniczą reformą służby zdrowia. Prawie wszystkie zmiany dotyczące ochrony zdrowia są już gotowe. Bardzo szybko ruszymy z inwestycjami dotyczącymi infrastruktury (w tym transportu bezemisyjnego) i usługami publicznymi - dodał szef rządu.

Rząd ma przygotowany program prefinansowania

Premier zapewnił, że rząd ma przygotowany "program prefinansowania wielu projektów związanych z Krajowym Planem Odbudowy", w tym "system promes i specjalnie dopasowany montaż linii budżetowo-kredytowych pod realizację szybko uruchamianych projektów".

Mateusz Morawiecki pytany o zapowiedź likwidacji umów śmieciowych, odparł, że jeśli ktoś będzie chciał pozostawić formę umowy o dzieło, to będzie miał taką szansę.

- Jeśli ktoś chce pracować na umowie o dzieło i pracuje w sposób ewidentnie nieregularny, i wynika to z charakteru jego pracy, to chcemy utrzymać taką możliwość. Ale nie chcemy, żeby pracodawcy dokonywali arbitrażu pomiędzy umową o pracę a umową zlecenie - i z tego tytułu pozbawiali ludzi właściwego ubezpieczenia, w tym także emerytalnego, a także np. prawa do urlopu - powiedział szef rządu.

Poinformował, że prowadzone są prace nad ustawą, w której będzie "zapis dotyczący charakterystyki pracy oraz form jej opodatkowania i oskładkowania".

polski ład mateusz morawiecki 1200 free tt.jpg
"Chcemy zaproponować Polakom dekadę szybkiego rozwoju". Premier o Polskim Ładzie

Szef rządu w kontekście programów mieszkaniowych zapewnił, że "gwarancje będą do mieszkań według kryterium ustalonej ceny na rynkach lokalnych", co jego zdaniem - może doprowadzić w niektórych wypadkach wręcz do spadku cen.

Polacy odczują zmiany za kilka miesięcy

Dopytywany o to, kiedy poszczególne zmiany wejdą w życie, odparł, że Polacy odczują zmiany za kilka miesięcy, jednak zastrzegł, że te dotyczące systemu podatkowego pojawią się w przyszłym roku.

- W przypadku służby zdrowia, zniesienia limitów do specjalistów, Polacy odczują zmianę za mniej więcej rok - zapewnił premier.

Pytany o sporne programy, na które nie zgodzili się koalicjanci szef rządu wskazał na dodatkowe zmiany dotyczące podatków.

 "Ucieramy nasze stanowiska"

- Myśleliśmy nad jeszcze innymi zmianami w podatkach, ale na to nie zgadzało się Porozumienie. W przypadku naszego drugiego koalicjanta, Solidarnej Polski, ucieramy nasze stanowiska w sprawie tempa zmian w polityce energetycznej - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier pytany o zarzuty stawiane przez NIK dotyczące zorganizowania wyborów korespondencyjnych, odparł, że podjął decyzję wynikające z konstytucji i "bronił" konstytucji wówczas.

szpital badanie krwi zdrowie FREE 1200_660.jpg
W tym tygodniu rząd rozpocznie realizację Polskiego Ładu. Premier: zaczynamy od służby zdrowia

Czytaj także:

Pytany o kwestię nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej Mateusz Morawiecki zapewnił, że będzie ona wkrótce procedowana w Sejmie.

Szef rządu krytykował sposób funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. - Jednak cały czas polski wymiar sprawiedliwości jest nieefektywny, niezelektronizowany, niezinformatyzowany. Procesy sądowe ślimaczą się a wiele wyroków podejmowanych jest contra legem - ocenił.

- Jest tu jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Warto rozmawiać z ludźmi z tego środowiska, którzy mają dobre pomysły i dobrą wolę do reformy. Pamiętajmy jednak też, że jest grono osób, które celowo opóźnia potrzebne zmiany - dodał premier.

nt

Czytaj także

Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali deklarację programową Polski Ład

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 11:47
Liderzy Zjednoczonej Prawicy podpisali deklarację programową Polski Ład. - Tu jest pięć podpisów. Ja wierzę, że niedługo będzie więcej, że to będzie naprawdę szeroki program - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To więcej niż program, to nowa umowa społeczna". Premier rozpoczął promocję Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 08:13
Od wizyty w województwach lubelskim i podkarpackim premier Mateusz Morawiecki rozpoczął trasę po Polsce, podczas której będzie promował Polski Ład - nowy nowy program społeczno-gospodarczy Zjednoczonej Prawicy na czas po pandemii COVID-19. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: będziemy robić wszystko, by Polacy mogli być leczeni na poziomie europejskim

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:55
- Pandemia uświadomiła nam, jak ważna jest przebudowa ochrony zdrowia. Nie można tego osiągnąć bez zasilenia dodatkowymi środkami - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że "ze służby zdrowia korzystają wszyscy" i dlatego rząd będzie "robić wszystko, by Polacy mogli być leczeni na poziomie europejskim". 
rozwiń zwiń