X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polski Ład. 64,8 mld zł na przyjazną szkołę i kulturę

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 11:56
Łączny nakład na filar Polskiego Ładu "Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek" ma w latach 2021-2030 wynieść 64,8 mld zł. Jako najważniejszy w tej części Polskiego Ładu wskazano Narodowy Edukacyjny Program Wyrównywania Szans po COVID-19.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Sharomka/ Shutterstock

W sobotę w czasie konwencji programowej prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli nowy program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy.

jk 1200.jpg
Prezes PiS: Polakom należy się takie życie jak na Zachodzie. Chcemy te aspiracje zaspokoić
  •  Narodowy Edukacyjny Program Wyrównywania Szans po COVID-19.

Jednym z jego filarów jest "Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek". Nakłady łączne na tą część Polskiego Ładu mają wynieść w latach 2021-2030 64,8 mld zł. Średnia roczna wydatków to 7,2 mld zł.

Wśród kilkudziesięciu programów wchodzących w skład tego filaru zwrócono szczególną uwagę na trzy z nich, które w dokumencie określono jako "najważniejsze zmiany". Wśród nich jest Narodowy Edukacyjny Program Wyrównywania Szans po COVID-19.

"Aby zniwelować wzrost luki edukacyjnej i uniknąć efektu straconego pokolenia, uruchomimy dodatkowe zajęcia dla chętnych, nie w formie tradycyjnych lekcji, ale warsztatów lub konsultacji. Oprócz nadrabiania wiedzy, drugim elementem programu będzie promocja sportu przez turnieje w najpopularniejszych dyscyplinach - wyjaśniono.

  • Zielona szkoła

Drugim z kluczowych programów w tym filarze będzie "Zielona szkoła" (1000 zeroemisyjnych szkół). W jego ramach ma zostać wykonana termomodernizacja szkół obejmująca poprawę efektywności energetycznej budynków, a także wyposażenie ich w instalacje ogrzewania ekologicznego i energooszczędne oświetlenie oraz w lepsze systemy wentylacyjne.

  • Świetlica

Trzecią z kluczowych inicjatyw będzie program "Świetlica". "Będziemy dążyć do tego, aby szkoły opiekowały się dziećmi w czasie, w którym rodzice pracują. Aby jednak dzieci rzeczywiście chciały zostać po lekcjach, należy zaproponować wartościową ofertę na pograniczu edukacji i rekreacji" - napisano.

premier 1200 twit.jpg
Premier: pierwsze dwa filary Polskiego Ładu to służba zdrowia i sprawiedliwe podatki

Na filar "Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek" składa się również kilkadziesiąt innych programów. Część z nich związana jest ze szkołami, m.in. program "Kompetencje cyfrowe", w którego ramach szkoły wzbogacą się o "latarnika cyfryzacji". "To wybrani nauczyciele, którzy przejdą odpowiednie szkolenie z kompetencji cyfrowych i skoordynują rozwój takich kompetencji wśród uczniów" - opisano.

  • Cyfrowa podstawa programowa

Inny program związany ze szkołą to "Cyfrowa podstawa programowa". Wyjaśniono, że nie będzie nowoczesnej szkoły bez wykorzystania nowych technologii w systemie edukacji. "Dlatego wdrożymy repozytorium materiałów elektronicznych w postaci filmów i nagrań omawiających podstawę programową dla klas szkół podstawowych i średnich" - sprecyzowano.

Część z propozycji dotyczy również szkół wyższych i nauki. W ramach programu "Kredyt studencki" wprowadzone mają być zmiany w prawie bankowym, umożliwiające udzielanie kredytów osobom, które potrzebują pieniędzy na utrzymanie się w trakcie studiów w Polsce lub za granicą, a są pozbawione stałych dochodów.

Innym jest Program Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej. Jak napisano, w 2023 r. obchodzimy 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika, jednego z największych Polaków. "Z tej okazji rząd przygotuje wieloletni program finansujący zorganizowanie i działania Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej - forum współpracy naukowej oraz programów kształcenia dla polskich i zagranicznych uczonych, zwłaszcza w takich dziedzinach jak medycyna, astronomia, fizyka czy matematyka, a także program kształcenia w tych dziedzinach. Będziemy dbać także o dalszy rozwój takich instytucji jak Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, Warszawskie Towarzystwo Naukowe czy Narodowe Centrum Nauki" - zapewniono.

pit podatki 1200.jpg
Polski Ład. II próg podatkowy wzrośnie do 120 tys. zł rocznie, suma wolna od podatku - 30 tys. zł

Czytaj także:

Planowane jest też ogłoszenie 2023 rokiem nauki z uwagi na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. "Kluczowym punktem przygotowań do obchodów byłaby budowa kilkudziesięciu małych »Centrów Nauki Kopernik« w powiatach lub związkach powiatów" - czytamy.

  • Sieć nowoczesnych muzeów

W ramach tego filaru planowany jest również rozwój muzeów w ramach programu "Sieć nowoczesnych muzeów". "Realizujemy wyjątkowy projekt budowy bardzo szerokiej sieci nowoczesnych muzeów - państwo polskie jest zaangażowane w ponad 100 projektów muzealnych w całym kraju. Wszystkie te instytucje pełnią tradycyjne funkcje - kształcenia, edukacji, tworzenia narodowej tożsamości. Jednocześnie nowe muzea budowane są według światowych standardów - jako instytucje nowoczesne, interaktywne, zachęcające do zadawania pytań o przeszłość i przyszłość, zmuszające do szukania odpowiedzi" - czytamy.

joanna lichocka 1200.jpg
"Realizacja marzeń Polaków". Joanna Lichocka o programie Polski Ład

Jedną z inicjatyw w ramach tego filaru Polskiego Ładu ma być - jak napisano - większa transparentność organizacji pozarządowych. "Zmniejszymy biurokratyczne obciążenia organizacji pozarządowych i uprościmy publiczny dostęp do informacji o organizacjach. To, co do tej pory było dobrą praktyką liderów III sektora, będzie obowiązkiem dla dużych NGO-sów" - podkreślono.

  • "Sportowe nadzieje"

W tym filarze postawiono też na wsparcie młodych sportowców. Program "Sportowe nadzieje" będzie polegał na identyfikacji grupy 15-16-letnich zawodników z potencjałem w strategicznych dyscyplinach sportowych.

Na wsparcie mają też liczyć artyści. Opracowane zostały założenia ustawy o uprawnieniach artystów zawodowych dla najbiedniejszych artystów, które cywilizują warunki pracy artystycznej i zapewniają najniżej zarabiającym twórcom minimum bezpieczeństwa socjalnego w postaci dostępu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Dodano, że projekt zakłada możliwość uzyskania przez artystę dopłaty do składki na ubezpieczenie społeczne.

nt

Czytaj także

"Żeby pościg za krajami rozwiniętymi był szybszy". W sobotę prezentacja Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 13:41
W sobotę o godzinie 10 prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki przedstawią szczegóły Polskiego Ładu. Zastępca rzecznika prasowego PiS Radosław Fogiel mówi, że program będzie dotyczył dwóch kwestii. - Przyspieszenia naszego rozwoju tak, żeby pościg za krajami rozwiniętymi był szybszy i równocześnie niwelowania różnic, które w Polsce powstały przez ostatnie 30 lat w wyniku nierównomiernego podziału - mówi poseł PiS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To pewna wizja Polski, cel, do którego będzie dążył obóz rządzący". Jacek Karnowski o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:42
- Chodzi o to, żeby był pewien cel, pewna wizja Polski. Ale też pewna obietnica złożona wyborcom, społeczeństwu; żeby to była droga polityczna, którą obóz rządzący będzie podążał - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowie, rodzina, rozwój. PiS zaprezentowało spot zapowiadający Polski Ład

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:00
- Cała Polska potrzebuje nowego impulsu, nowej nadziei - mówił lektor na krótkim nagraniu zapowiadającym sobotnią prezentację Polskiego Ładu, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu PiS na okres pocovidowy.
rozwiń zwiń