X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zwiększenie nakładów na służbę zdrowia w Polskim Ładzie. 6 proc. PKB już w 2023 roku

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 11:08
"W najbliższych 6 latach zwiększymy wydatki na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. Już w 2023 r. osiągną one poziom 6 proc. PKB. To zdecydowanie szybciej niż wcześniej zakładaliśmy" - zaznaczono w nowym programie PiS, Polskim Ładzie. Nowe pieniądze będą przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i na nowoczesne terapie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Część poświęconą polityce zdrowotnej w dokumencie Polski Ład ujęto w części "Plan na zdrowie".

jk 1200.jpg
Prezes PiS: Polakom należy się takie życie jak na Zachodzie. Chcemy te aspiracje zaspokoić

Plan na zdrowie w Polskim Ładzie

Podkreślono w niej m.in., że "nowe środki będą przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie". Przyjęcie tego rozwiązania zaplanowano na wrzesień 2021 r.

Posłuchaj
00:27 zdrowie iar 1.mp3 Jarosław Kaczyński o Planie na zdrowie w Polskim Ładzie (IAR)

Obok wzrostu wydatków na zdrowie istotną zmianą ma być uruchomienie programu badań profilaktycznych dla osób 40 plus, finansowanego ze środków publicznych. Połączone mają być z okresowymi badaniami w zakresie medycyny pracy, tak, aby wzięło w nich udział jak najwięcej Polaków.

Kolejna zmiana, to zniesienie limitów u specjalistów - rozszerzenie opieki ambulatoryjnej i zniesienie limitów przyjęć pacjentów poniżej 18 lat. "W dalszej kolejności planujemy zniesienie limitu dla wszystkich Polaków. Efektem tej zmiany będzie skrócenie kolejek" - zapewniono.

Czytaj również:

Wzrost minimalnych wynagrodzeń

Ponadto "Plan na zdrowie" zakłada podwyższenie minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych. "Przy wzroście nakładów na zdrowie kluczowe będzie także odpowiednie opłacanie specjalistów" - podkreślono.

W kontekście kadr medycznych zaplanowano wprowadzenie szybkiej ścieżki wejścia do zawodu dla pielęgniarek, które mają kwalifikacje, a nie pracują w zawodzie, jak również "atrakcyjnych kredytów na start dla medyków po egzaminie specjalizacyjnym lub powrocie z zagranicy".

premier ład 1200.jpg
Premier: pierwsze dwa filary Polskiego Ładu to służba zdrowia i sprawiedliwe podatki

"Dodatkowo będziemy sukcesywnie zwiększać liczbę lekarzy specjalistów. Planowane jest także dalsze zwiększanie wynagrodzeń młodych lekarzy, w szczególności w dziedzinach priorytetowych, a także wprowadzenie kredytów na studia niestacjonarne oraz stypendiów na studia medyczne i specjalizacje (bezzwrotnych po odpracowaniu w publicznym systemie ochrony zdrowia)" - wynika z dokumentu.

Modernizacja szpitali

W dokumencie wskazano też, że stworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali ma zapewnić placówkom środki na inwestycje w podstawową infrastrukturę.

"Program unowocześniania i modernizacji infrastruktury będzie się opierać na przekazywaniu samorządom środków na realizację inwestycji w placówkach opieki zdrowotnej funkcjonujących na ich terenie. Taki mechanizm pozwoli na sprawne przeprowadzanie remontów i dostosowywanie infrastruktury w przychodniach lekarzy rodzinnych i poradniach specjalistycznych" – wyjaśniono.

Posłuchaj
00:31 zdriowie iar 2.mp3 Jarosław Kaczyński o Planie na zdrowie w Polskim Ładzie (IAR)

Z kolei uruchomienie Funduszu Medycznego ma umożliwić dodatkowe finansowanie onkologii czy prowadzenie badań nad nowymi terapiami.

Ponadto w Polskim Ładzie zapowiedziano kontynuację reformy sieci szpitali i dążenie do uporządkowania ich struktury właścicielskiej, "aby poprawić sytuację w służbie zdrowia, zwiększyć dostępność usług i skrócić kolejki".

Czym się będzie zajmować Agencja Rozwoju Szpitali?

Powstanie Agencja Rozwoju Szpitali, która ma być odpowiedzialna "za opracowanie programów optymalizacyjnych i modernizacyjnych". "Agencja będzie również odpowiadać za monitorowanie wdrażanych programów, ewentualne zmiany w procesach rozwoju, modernizacji i restrukturyzacji, a także analizę ich efektów. Zakładamy także stworzenie korpusu menedżerów i zmianę struktury właścicielskiej szpitali" – podkreślono.

pit podatki 1200.jpg
Polski Ład. II próg podatkowy wzrośnie do 120 tys. zł rocznie, znikną umowy śmieciowe, suma wolna od podatku - 30 tys. zł

Przeprowadzony ma być też drugi etap reformy sieci szpitali, a głównym jego elementem ma być wprowadzenie obowiązkowego monitorowania jakości klinicznej obsługi pacjenta i efektywności zarządzania. "Zmienione zostaną kryteria przypisania do sieci szpitali, analiza porównawcza będzie obowiązkowa, a na jej podstawie wyłonieni zostaną liderzy szpitalnictwa" – czytamy w dokumencie.

W "Planie na zdrowie" zapowiedziano także wprowadzenie ustawy o jakości, aby "na każdym poziomie systemu ochrony zdrowia zaimplementować mechanizmy akredytacji i monitorowania jakości". Pozwoli ona także zbudować m.in. krajowy system monitorowania zdarzeń niepożądanych. "System ten w wielu krajach, przy zapewnieniu ochrony i bezpieczeństwa osobom zgłaszającym takie zdarzenia, w istotny sposób wpłynął na poprawę rozwiązań dotyczących działalności medycznej i organizacji pracy" – przypomniano.

Krajowa Sieć Onkologiczna i Kardiologiczna

Poruszono też w dokumencie kwestię Krajowej Sieci Onkologicznej i Kadriologicznej. Ta pierwsza ma być rozbudowywana, bo przyniosła dobre efekty. Podkreślono, że dzięki niej "udało się nie tylko przyspieszyć dostęp do lekarza i niezbędnych badań, ale także odnotowano kilkakrotne zwiększenie poprawnych i pełnych pakietów badań, co jest kluczowe we właściwej diagnostyce onkologicznej".

Celem Krajowej Sieci Kardiologicznej jest umożliwienie nielimitowanego dostępu pacjentów kardiologicznych do diagnostyki i terapii, koordynację leczenia, wdrożenie programów prewencji pierwotnej i wtórnej, a przez to obniżenie śmiertelności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, pozostających wciąż głównymi przyczynami zgonów Polaków.

Z dokumentu wynika także, że przełomem w kontaktach pacjentów z ochroną zdrowia będzie Centrum Obsługi Pacjenta (pacjent.gov.pl), które "stanowić będzie kompleksowe narzędzie obsługi oraz polepszy komunikację z pacjentem, co przełoży się również na poprawę jakości i dostępu świadczeń". Ponadto System Informacji Medycznej (SIM) będzie umożliwiał przekazywanie lekarzowi - za zgodą pacjenta - informacji o związanych z pacjentem zdarzeniach medycznych, a także jego elektronicznej dokumentacji dotyczącej zdrowia.

"Kolejnym modułem będą zapisy na wizytę u lekarza przez telefon i internet, co umożliwi łatwiejszą rejestrację do specjalistów, a także pozwoli na przesyłanie SMS-owych przypomnień o wizytach, ułatwiających życie milionom pacjentów" – napisano we fragmencie poświęconym nowoczesnym technologiom w ochronie zdrowia.

jargiło pap_20190615_0V9 1200.jpg
Premier Mateusz Morawiecki: rodzina była i jest ważna dla Polski

Nocna pomoc lekarska

Usprawniona ma być także nocna pomoc lekarska. Pokreślono, że szpitale od tej pory będą działać na zasadzie trzech etapów kontaktu z pacjentem w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pierwszy poziom to wstępna diagnostyka i e-rejestracja pacjenta, drugi to sieć powiatowych ambulatoriów całodobowych, trzeci – interwencja karetki ratownictwa medycznego i transport do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Powstanie również program badawczy nad COVID-19. Zapewniono, że zespoły badawcze z najlepszych polskich uniwersytetów i szpitali otrzymają wsparcie finansowe dla prac nad lekami i szczepionkami chroniącymi przed kolejnymi mutacjami wirusa. Dla chorych, którzy wymagają pomocy w rekonwalescencji postcovidowej, realizowany będzie program rehabilitacji.

"Plan na zdrowie" zakłada rocznie nakłady w wysokości 13,6 mld zł. W latach 2021-2030 kwota ta ma wynieść 122,4 mld zł z 651,6 mld zł maksymalnych kosztów projektów założonych w dokumencie Polski Ład do 2030 r.

Na program Polski Ład składają się oprócz "Planu na zdrowie" także takie tematy, jak: "Uczciwa praca – godna płaca", "Dekada rozwoju", "Rodzina i dom w centrum życia", "Polska – nasza ziemia", "Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek", "Dobry klimat dla firm", "Czysta energia, czyste powietrze", "CyberPoland 2025" i "Złota jesień życia".

jmo

Czytaj także

"Uwzględnia nasze postulaty z 2015 roku". Paweł Kukiz ocenia program Polski Ład

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 16:47
- Generalnie jest (on) nam bliski - powiedział o Polskim Ładzie Paweł Kukiz. - Cieszymy się, że skorzystano z pomysłów gospodarczo-społecznych z poprzedniej kadencji Sejmu - dodał polityk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś prezentacja Polskiego Ładu. PiS przedstawi nowy program społeczno-gospodarczy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 04:50
Liderzy Prawa i Sprawiedliwości przedstawią szczegóły Polskiego Ładu. Za tą nazwą kryje się nowy społeczno-gospodarczy program PiS, który będzie realizowany w najbliższych 2 latach.
rozwiń zwiń