X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kurtyka o retencjonowaniu wody: najlepszymi zbiornikami są te naturalne, biologiczne i środowiskowe

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 13:31
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział, że mechanizmy naturalne i środowiskowe mogą być najlepszymi magazynami wody. Otwierając dyskusję na temat suszy, podkreślił, że prawie 10 razy więcej wody można retencjonować w zbiornikach bagiennych, niż w tych wybudowanych przez człowieka.
Widok na Wisłę, niski poziom wódzdjęcie ilustracyjne.
Widok na Wisłę, niski poziom wód/zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/Qfiat

Szef resortu klimatu ocenił, że sztuczne zbiorniki są potrzebne, ale także w środowisku drzemie duży potencjał magazynowania wody. Powiedział, że zbiorniki retencyjne gromadzą około 4 miliardy metrów sześciennych wody.


- Natomiast rolą ministra klimatu i środowiska jest nieustające przypominanie, że to mechanizmy naturalne, biologiczne, środowiskowe mogą być najlepszymi magazynami dla wody - mówił.

1200 susza.jpg
Anna Kwiecień: tylko program retencyjny może przeciwdziałać suszy

Minister porównał potencjał sztucznych zbiorników z możliwościami przetrzymywania wody w środowisku naturalnym. - Mówimy, że nawet do 35 miliardów metrów sześciennych w Polsce może być retencjonowane w zbiornikach bagiennych, w torfowiskach, czyli ten potencjał tam jest prawie 10 razy większy niż w sztucznych zbiornikach budowanych przez człowieka - wskazał szef resortu klimatu.

Ponadto, jak zaznaczył, wodę mogą zatrzymywać lasy - ich potencjał to 11 miliardów metrów sześciennych. - Lasy mogą pełnić taką rolę bardzo istotnego gracza, bardzo istotnego partnera w zakresie tego coraz większego retencjonowania, zatrzymywania wody opadowej w Polsce - ocenił Michał Kurtyka.

Cel realizowany zgodnie z naturą

Minister przypomniał, że obecnie zatrzymuje się 6,5 procent tej wody w naszym kraju, a celem jest zwiększenie tej retencji do 15 procent. - Zależy nam na tym, żeby iść w kierunku tego celu w taki sposób, żeby on był jak najbardziej realizowany w zgodzie z naturą - zaznaczył minister.

susza1200.jpg
Susza możliwa w Polsce? IMGW: sytuacja hydrologiczna poprawiła się, ale ryzyko nie minęło

Minister Michał Kurtyka zadeklarował, że resort nadal będzie wspierał małą retencję i rolników, którzy budują magazyny wody. 

Czytaj także:

Polscy naukowcy opracują "oczyszczalnię przyszłości". Oprócz czystych ścieków, odzysk surowców, wody i energii

Dyskusja w resorcie klimatu rozpoczyna debatę o problemie suszy, którą ministerstwo chce przeprowadzić ze środowiskiem naukowym. Biorą w niej udział między innymi eksperci Akademii Sztuki Wojennej.

Nowe miejsce informacji o suszach

Kilka dni temu pełnomocnik ministra klimatu do spraw przeciwdziałania suszy Łukasz Lange przekazał Polskiemu Radiu, że najprawdopodobniej do połowy maja zostanie uruchomiona platforma susza.gov.pl. Na portalu znajdą się informacje dotyczące tego zjawiska w Polsce, działań rządu w tym zakresie oraz wsparcia, które mogą otrzymać mieszkańcy, a także samorządy. Łukasz Lange poinformował również, że powstanie grupa robocza składająca się z naukowców.

pg

Czytaj także

"Nie wylewajmy wody bez sensu, oszczędzajmy ją". Prezydent o suszy w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 21:00
- Prowadzimy szereg działań, które składają się na wielki program nawadniania Polski. Zostały uruchomione środki na retencję - rzędu 10 mld zł na lata 2020-27 - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister klimatu: potrzebne jest odbetonowanie miast, musimy nauczyć się gromadzić wodę

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 07:50
- Woda to jest cenny zasób, skarb, o który na nowo musimy się nauczyć troszczyć i nim gospodarować - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kurtyka, minister klimatu. Wyjaśnił, że aby chronić Polskę przed skutkami suszy, powstał program "Moja woda".
rozwiń zwiń